Wpływ diety na jakość snu

Wpływ diety na jakość snu

Inne | 2019-04-03
Wpływ diety na jakość snu

Nie jest tajemnicą, że dieta, którą stosujemy odbija się na jakości naszego snu. Bardzo często nastrój oraz poziom higieny miejsca, w którym śpimy nie jest jedynym wyznacznikiem, czy nasz sen będzie odpowiednio regeneracyjny. Warto wprowadzić do swojego życia kilka zmian w kwestii żywienia, aby odczuć znaczącą różnicę o poranku. 

Rodzaj diety a sen

W ciągu nocy nasz organizm musi się zregenerować. Jeżeli przez większość czasu zmuszony jest do skupienia się na strawieniu ciężkiego jedzenia, które zostało skonsumowane przez cały dzień, to nie ma takiej możliwości, aby obudzić się rano w pełni wypoczętym. Osoba objedzona bardzo często budzi się w środku nocy, częściej musi wstawać do toalety, zwiększa się jej pragnienie. Wszystko to składa się na późniejsze problemy z bezsennością. Dieta spożywana w ciągu dnia powinna być lekka oraz zbilansowana. Istotne jest, aby zawierała dużą ilość błonnika, a posiłki były rozdzielone w ciągu dnia na małe porcje. Wpłynie to na tempo oraz jakość trawienia, a organizm będzie miał możliwość całkowicie się wyciszyć i rozluźnić.

Czego nie jeść przed snem

Kolacja ma największy wpływ na sen. Trzeba pamiętać, że powinna zawierać tylko 20% dziennego spożycia, dlatego nie wolno objadać się przed położeniem do łóżka. Ciężkostrawne posiłki to bezpośrednia przyczyna bezsenności lub zapadania w bardzo płytki stan regeneracji, w którym mózg nie jest w stanie się odpowiednio odprężyć i zrelaksować. Z tego powodu przez całą noc czujemy się ciężko, a poranki należą do niezwykle trudnych. Aby to zmienić, wystarczy podmienić ciężkie posiłki na te lżejsze, które zbawiennie działają na jakość snu, gdyż jedzenie tłustych, smażonych oraz mocno przyprawionych potraw, gwarantuje podwyższenie temperatury ciała i zwiększenie krążenia, co skutecznie utrudnia zasypianie. Istotne jest także unikanie kofeiny, gdyż przyśpiesza akcję serca oraz alkoholu, który może wydawać się idealnym sposobem na szybkie zaśnięcie, jednak w praktyce uniemożliwia on zapadnięcie w głęboki sen i pełne wypoczęcie. 

Co powinno się jeść przed snem

Przed snem warto zdecydować się na węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, czyli takie, które trawione są bardzo powoli przez długi czas, nie obciążając organizmu po długim dniu wyzwań. Do takich produktów zaliczają się między innymi: brązowy ryż, kasze, ciemne pieczywo, warzywa i owoce. Warto postawić także na ciepłą kolację, która uspokoi organizm. Ostatni posiłek powinien zostać zjedzony nie później niż dwie godziny przed snem. Organizm musi strawić wszystko, co otrzymał, dzięki czemu będzie miał możliwość całkowitego wyciszenia się. Wsparciem w zasypianiu cechuje się także zielona herbata, która dodatkowo posiada wiele antyoksydantów, między innymi katechiny - są to związki przeciwwirusowe, spowalniające starzenie skóry oraz mające wpływ na nasze pozytywne samopoczucie. Jeżeli zielona herbata nie należy do ulubionych, zastąpić ją można uspokajającą melisą, ułatwiającą trawienie miętą bądź łagodzącymi napięcia szyszkami chmielu, w formie herbatek ziołowych.

Wbrew pozorom utrzymywanie zdrowej diety, aby podnieść komfort swojego snu nie jest takie trudne. To co jemy, ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrową pracę organizmu. Warto wspomóc go na wieczór, aby on także mógł zebrać siły do podboju następnego dnia. Wystarczy dostosować wielkość oraz jakość kolacji do zaleceń, aby odczuć pozytywne efekty już w pierwszą noc po wprowadzeniu zmian. 

Udostępnij

Zobacz też

Testowanie materaca: Jak zrobić to prawidłowo?
Inne / 2024-04-23

Testowanie materaca: Jak zrobić to prawidłowo?

Zobacz więcej
Sztuka wyboru materaca dla par o różnych preferencjach snu
Materace / 2024-04-09

Sztuka wyboru materaca dla par o różnych preferencjach snu

Zobacz więcej

Znajdź sklep

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź najbliższy sklep z produktami Hilding Anders. Możesz kupić swój materac internetowo i stacjonarnie.