Nie śpisz w nocy? Poznaj przyczyny bezsenności

2018-04-25   |   Blog   |   Dodał HILDING

Jeśli zanim zaśniesz, przez długi czas przewracasz się z boku na bok, nie możesz znaleźć sobie miejsca albo dręczą Cię natrętne myśli, prawdopodobnie dopadła Cię bezsenność. Jest to schorzenie częstsze niż myślisz, a długotrwały brak snu może mieć bardzo poważne konsekwencje. Nie śpisz w nocy? Poznaj przyczyny bezsenności, aby zrozumieć, jak możesz z nią walczyć.

Czym jest bezsenność? 

Bezsenność to nic innego, jak zaburzenie prawidłowego rytmu snu, czyli problemy z jego głębokością, czasem trwania i trudności z zasypianiem. Może się objawiać również tym, że chory budzi się o świcie i nie może już zasnąć, mimo że nie jest wcale wypoczęty albo że teoretycznie przesypia całą noc, ale sen nie daje mu wytchnienia. Wyróżnia się bezsenność przygodną i krótkotrwałą, które nie utrzymują się zbyt długo oraz bezsenność przewlekłą, czyli trwającą powyżej miesiąca. Ta ostatnia najczęściej wiąże się z zaburzeniami psychicznymi lub przewlekłymi chorobami somatycznymi.

Przyczyny bezsenności mogą leżeć w Twoim stylu życia!

Pijesz jedną filiżankę kawy za drugą, niemal nie wychodzisz na świeże powietrze i nie pozwalasz ciału na jakąkolwiek aktywność fizyczną w ciągu dnia? Trudno się dziwić, że insomnia, jak czasem nazywamy bezsenność, jest hasłem, które musisz wpisywać w wyszukiwarkę. Do przyczyn bezsenności można zaliczyć także złą higienę snu - nieodpowiednią temperaturę, nieprzewietrzony pokój, hałasy i irytujące światła czy skrzypiący, niewygodny materac, który swoją drogą powinieneś jak najszybciej wymienić na nowy. Zasypiania nie ułatwia też wpatrywanie się wieczorem w ekran telefonu, nadużywanie alkoholu, tłusta dieta czy jedzenie tuż przed pójściem do łóżka. Innym powodem bezsenności mogą być także zaburzone godziny snu - jeśli czasem pracujesz na nocną zmianę, z pewnością wiesz, że organizm w pewnym momencie przestaje sobie z tym radzić.

Bezsenność jako objaw choroby 

Insomnia wywoływana nieodpowiednim stylem życia to coś, z czym można sobie łatwo poradzić, ponieważ wystarczy zmienić przyzwyczajenia, by po kilku dniach znowu cieszyć się zdrowym, ośmiogodzinnym snem. Bezsenność, jako objaw choroby, jest o wiele trudniejsza do odprawienia. Zaburzenia snu bardzo często towarzyszą chorym na zespół niespokojnych nóg, a także tym, którzy zmagają się z codziennym bólem lub przyjmują określone leki. Przyczyny bezsenności najczęściej leżą jednak w zaburzeniach psychicznych, wśród których można wymienić depresje, psychozy i lęki. Osoby zdrowe również  nie mogą niekiedy spać przez czynniki psychologiczne takie jak stres, konflikty czy nieprzyjemne wspomnienia, więc warto pamiętać o tym, żeby przed snem spróbować uspokoić umysł.

Gdy zmagasz się z bezsennością, warto dołożyć wszelkich starań, aby zwiększyć higienę snu i poprawić swój styl życia. Jeśli problem jest bardzo poważny, nasila się lub trwa od kilku miesięcy, najlepiej udać się do specjalisty. Zazwyczaj jednak zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna i próba wieczornego wyciszenia się przy książce lub medytacji zmniejszają problemy z zasypianiem, więc warto wprowadzić te elementy do swojej codziennej rutyny. Potem można się już cieszyć snem długim, spokojnym i dającym wypoczynek.
 

Udostępnij

Znajdź sklep

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź najbliższy sklep z produktami Hilding Anders. Możesz kupić swój materac internetowo i stacjonarnie.

Ta strona używa plików cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na ich używanie, bez zmiany ustawień przeglądarki. Dowiedz się więcej