Atesty w materacu - o co chodzi i na co zwrócić uwagę?

Atesty w materacu - o co chodzi i na co zwrócić uwagę?

Inne | 2019-04-30
Atesty w materacu - o co chodzi i na co zwrócić uwagę?

Atesty w materacu nadawane przez zewnętrzne instytucje potwierdzają wysoką jakość zarówno samego produktu, jak i komponentów wykorzystanych do jego stworzenia. Niektóre certyfikaty przeznaczone są tylko dla określonego typu materacy, na przykład medycznych albo dziecięcych. Przeczytaj o najważniejszych atestach na rynku - o czym świadczą i jak je rozpoznać?

Certyfikat Oeko-Tex

Zadaniem tego atestu jest potwierdzenie bezpieczeństwa materaca względem człowieka oraz środowiska. Aby produkt został odznaczony certyfikatem, musi spełniać wiele rygorystycznych norm - zarówno sam materac, jak i jego komponenty badane są pod kątem zawartości substancji uznanych za szkodliwe lub potencjalnie groźnych dla zdrowia człowieka, na przykład: pestycydów, chlorofenoli, formaldehydu, barwników alergizujących, barwników azowych i metali ciężkich. Testom poddawane są najmniejsze elementy konstrukcji, takie jak guziki, nici i przędze.

Certyfikat Oeko-Tex na terenie Polski nadaje Instytut Inżynierii Materiałów Włókienniczych w Łodzi, który jest przedstawicielem szwajcarskiego stowarzyszenia zajmującego się badaniami z zakresu ekologii tekstyliów i skóry. Aby firma nie straciła certyfikatu Oeko-Tex, musi go odnawiać każdorazowo po upływie 12 miesięcy. To oraz rutynowe kontrole przeprowadzane przez IIMW zapewniają, że materace i poduszki z tym atestem są naprawdę bezpieczne dla użytkowników.

Pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka

Atest nadawany przez Instytut Matki i Dziecka potwierdza to, co najważniejsze przy produktach stworzonych z myślą o najmłodszych użytkownikach - zaświadcza on o ich bezpieczeństwie na trzech płaszczyznach: ogólnej, zdrowotnej i rozwojowej. Ze względu na skomplikowaną i wymagającą procedurę uzyskiwania, certyfikat ten jest jednym z najbardziej prestiżowych. Producent chcąc go uzyskać, najpierw przesyła do Instytutu całą dokumentację dotyczącą opiniowanego modelu. Jeśli ten etap zostanie zakończony pomyślnie, odbywają się badania materaca oraz audyt zakładu produkcyjnego, który ma na celu sprawdzenie warunków, w jakich ten powstaje. Dopiero później podłoże przechodzi testy praktyczne, w których biorą udział profesjonalni eksperci, dzieci oraz ich rodzice.

Tak złożona metodologia certyfikatu sprawia, że mogą pochwalić się nim tylko materace najwyższej jakości. W gronie modeli docenionych i zaaprobowanych przez Instytut Matki i Dziecka znajdują się również wyroby Hilding: Dobranocka, Kołysanka i Safety Smyk. Zastosowane w ich konstrukcjach technologie umożliwiają podpieranie małego ciała, dzięki czemu układ kostny rozwija się prawidłowo - sen na certyfikowanym podłożu zmniejsza ryzyko pojawienia się skrzywień kręgosłupa u dziecka w późniejszym wieku.

Materace medyczne z certyfikatem CE

CE to oznaczenie stosowane w odniesieniu do produktów wprowadzanych na rynki państw zrzeszonych w Unii Europejskiego oraz w krajach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Umieszczenie tego znaku na opakowaniu oznacza deklarację producenta, że przedmiot ten spełnia warunki określone w unijnych dyrektywach dotyczących nowego, globalnego podejścia. Ma ono na celu zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikowi produktu, ochronę jego zdrowia i środowiska. Materace medyczne Hilding posiadają certyfikat CE, są to modele: Salsa, Rumba, Zumba, Pasodoble, Makarena i Fandango.

Certyfikat AEH

Niemniej ważne od zewnętrznych atestów i certyfikatów potwierdzających jakość materacy są testy prowadzone przez samych producentów. Z tego powodu wiele firm zajmujących się wyrobem materacy, poduszek itp. posiada własne centra badawcze, w których stale opracowuje sposoby na polepszenie jakości swoich wyrobów. Laboratorium marki Hilding, Sleep-Lab, zostało otwarte w 2014 roku. Właśnie w tym miejscu, używając najnowszych technologii, eksperci badają materace. Standardy laboratorium nakazują sprawdzać produkty pod kątem czterech parametrów: ergonomii, higieny, właściwości termicznych oraz trwałości.

Pomyślne przejście wszystkich testów, oznacza przede wszystkim, że dany materac idealnie dopasowuje się do kształtu ciała, wspierając je. Z kolei sprawna wentylacja oraz wysoka higiena podłoża czynią je przyjaznym nawet dla alergików - regularna i efektowna cyrkulacja powietrza między materacem a otoczeniem uniemożliwia rozwój bakterii i innych drobnoustrojów w jego wnętrzu. Od 2015 roku we współpracy z niezależną szwajcarską instytucją w Laboratorium Sleep-Lab przyznawany jest certyfikat AEH Swiss Approved. O prestiżu tego odznaczenia świadczy fakt, że również inni producenci materacy ubiegają się o jego nadanie swoim materacom.

Choć materace bez certyfikatów bywają tańsze, przekłada się to zazwyczaj na ich jakość - dlatego dla własnego bezpieczeństwa warto wybrać renomowany model. Ponieważ organy, które nadają atesty potwierdzające bezpieczeństwo materacy są powszechnie szanowanymi instytucjami, z pewnością można liczyć się z ich opinią i traktować ją jako prawdziwą gwarancję tego, że certyfikowany produkt jest wart zakupu.

Udostępnij

Zobacz też

Jak unikać zapadania się materaca?
Materace / 2024-08-20

Jak unikać zapadania się materaca?

Zobacz więcej
Niewidzialni goście w łóżku - pasożyty, które mogą szkodzić zdrowiu!
Inne / 2024-08-05

Niewidzialni goście w łóżku - pasożyty, które mogą szkodzić zdrowiu!

Zobacz więcej

Znajdź sklep

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź najbliższy sklep z produktami Hilding Anders. Możesz kupić swój materac internetowo i stacjonarnie.