Bezsenność - jak sobie z nią radzić?

Bezsenność - jak sobie z nią radzić?

Inne | 2023-12-20
Bezsenność - jak sobie z nią radzić?

Bezsenność to o wiele poważniejszy problem, niż mogłoby nam się wydawać. Dotyka ona ogromnej ilości osób, które muszą się z nią zmagać na co dzień. Nie ma wątpliwości, że dolegliwość ta nie wpływa korzystnie na nasze funkcjonowanie. Czy możliwe jest poradzenie sobie z bezsennością? Sprawdź!

Z czego wynikają problemy ze spaniem?

Kiedy kończą się zwykłe problemy z zasypianiem, a zaczyna się bezsenność? Aby mówić o zaburzeniach snu, musi upłynąć przynajmniej miesiąc, podczas którego trudności z zaśnięciem się utrzymują. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy bezsenność nie wynika z czynników takich jak zaburzenia psychiczne, choroby lub zażywane substancje. Nierzadko do bezsenności dochodzi z powodu nieodpowiedniego sposobu życia – pracoholizmu czy nadmiaru stresu. Czasem znaczenie mają czynniki zewnętrzne, jak na przykład dźwięk czy hałas.

Jak lepiej spać?

Odpowiedź na to, jak łatwo zasnąć, wcale nie jest aż tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. Nawet drobne zmiany będą istotne w walce z bezsennością. Pierwszym krokiem, o który powinniśmy zadbać, jeśli doświadczamy problemów ze snem, jest wprowadzenie zdrowej, wieczornej rutyny. Oznacza to, że jeszcze przed tym, niż zaśniemy, powinniśmy wykonywać takie czynności, które nas rozluźnią i zrelaksują. Może być to medytacja, joga lub czytanie ulubionej książki. Ważne, aby było to coś, co pomoże nam wyciszyć umysł. Zrezygnujmy z telefonu przed snem. Możemy nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, jak źle niebieskie światło wpływa na nasz wypoczynek. Zaburza produkcję melatoniny, czyli hormonu snu, co prowadzi do rozregulowania zegara biologicznego. Należy też unikać nadmiernego objadania się przed snem. Jeśli jemy dużą kolację, organizm poświęca energię na strawienie pożywienia i przez to nie może się zrelaksować.

Odpowiednie artykuły sypialniane

Ogromną rolę w tym, jak się wysypiamy, odgrywa otoczenie, w którym śpimy. Trzeba dopilnować, aby nasza sypialnia była miejscem przytulnym i komfortowym, w którym czujemy się bezpiecznie. Warto zadbać o to, aby artykuły sypialniane, takie jak poduszki czy kołdry, były wykonane z wysokiej jakości materiałów. Dobrze, aby były ponadto dopasowane do aktualnej pory roku – nierzadko się zdarza, że to nieodpowiedni komfort termiczny nie pozwala nam zasnąć. Ostatnią rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest materac. Źle dopasowane podłoże snu również może obniżać jakość naszego wypoczynku. Jeśli model, na którym śpimy, jest za twardy lub za miękki, w nocy będziemy obracać się z boku na bok, a do tego odczujemy ból pleców i dyskomfort. Uniknijmy tego, inwestując w taki materac, który będzie do nas idealnie dopasowany. Pamiętajmy o tym, że jeśli zmiana rutyny czy artykułów sypialnianych nie przyniesie żadnych skutków, powinniśmy udać się do lekarza psychiatry. Przepisze on nam leki, które pomogą nam zasnąć.

Jeśli doświadczamy problemów ze snem, nie zwlekajmy z tym, aby uzyskać pomoc. Bezsenność to poważna dolegliwość, która może znacząco wpłynąć na nasze samopoczucie. Jeśli w porę zareagujemy, jest szansa, że będziemy mogli na nowo cieszyć się spokojnym i komfortowym wypoczynkiem.

Udostępnij

Zobacz też

Poznaj kolekcję naszych łóżek tapicerowanych!
Łóżka / 2024-02-20

Poznaj kolekcję naszych łóżek tapicerowanych!

Zobacz więcej
Jak poprawić jakość swojego snu?
Inne / 2024-02-13

Jak poprawić jakość swojego snu?

Zobacz więcej

Znajdź sklep

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź najbliższy sklep z produktami Hilding Anders. Możesz kupić swój materac internetowo i stacjonarnie.