Czy materac może leżeć bezpośrednio na podłodze?

Czy materac może leżeć bezpośrednio na podłodze?

Materace | 2018-07-31
Czy materac może leżeć bezpośrednio na podłodze?

Sypialnia to jedno z najważniejszych miejsc w każdym domu. Pozwala na swobodny odpoczynek oraz regenerację całego ciała i umysłu po ciężkim dniu. Odpowiedni materac to gwarancja zdrowego i nieprzerwanego snu, dlatego też po dokonaniu zakupu należy eksploatować go zgodnie z przeznaczeniem oraz zachowaniem podstawowych zasad. Czy powinno się podążać za ostatnimi trendami i spać na materacu umieszczonym bezpośrednio na podłodze? Jakie mogą być tego konsekwencje?

Materac na podłodze - o miłośniku bakterii, kurzu i brudu…

Decydując się na korzystanie z materaca bez tradycyjnego stelaża, musimy wiedzieć o tym, co może się w przyszłości stać z naszym ulubionym miejscem do spania. Przede wszystkim umieszczony na podłodze materac jest bezpośrednio narażony na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Należą do nich głównie gromadzące się w dywanach i wykładzinach roztocza, zarodniki grzybów oraz pleśni. W sprzyjających warunkach, zwłaszcza bez odpowiedniej wentylacji materaca od spodu, rozwój tych niepożądanych mikroorganizmów może osiągnąć olbrzymie rozmiary. Bezsprzecznie podłoga jest także miejscem, w którym zbiera się największa ilość kurzu i pyłu - śpiąc w jej bliskim sąsiedztwie bezwiednie wdychamy podczas nocy wszystkie te substancje do naszych płuc.

Takich sytuacji powinny się wystrzegać zwłaszcza osoby cierpiące na różnego rodzaju uczulenia. Aby zmniejszyć ryzyko ich występowania wskazany jest wybór materaca, który został wykonany z antyalergicznych materiałów. Produkty firmy Hilding gwarantują najwyższą jakość i bezpieczeństwo użytkowania. Niezwykle funkcjonalnym materacem dla alergików będzie na przykład model Hilding Latino. Wykorzystane do jego produkcji materiały, posiadają właściwości przeciwgrzybiczne oraz hamujące rozwój bakterii. Nowoczesna pianka Velvet Touch zapewnia doskonałą wentylację wkładu, a jednocześnie najlepszy komfort snu, dzięki różnym strefom twardości materaca. Dodatkowo otaczający materac miękki pokrowiec Elips można prać w pralce w temperaturze 60 stopni, co ułatwia zachowanie produktu w należytej czystości.     

Zdrowie kręgosłupa a materac na podłodze 

Warto pamiętać o tym, że korzystanie z materaca bez ramy łóżka i specjalnego stelaża nie zapewnia odpowiedniego poziomu komfortu snu, a co ważniejsze sprzyja rozwojowi dolegliwości związanych z bólem kręgosłupa. Leżący bezpośrednio na podłodze materac nie posiada dobrej amortyzacji, przez co zmienia się jego twardość. Przyczynia się to ponadto do szybszego zużywania się produktu - brak elastycznego stelaża w konsekwencji powoduje osłabienie struktury materaca w poszczególnych, najbardziej narażonych na nacisk miejscach. Zaistniała sytuacja wpływa źle nie tylko na wygodę snu, ale przede wszystkim na zdrowie naszego kręgosłupa. Odkształcony, pozbawiony ergonomicznych właściwości materac nie utrzyma odcinka lędźwiowego oraz szyjnego we właściwej pozycji przez całą noc. Może to przyczynić się do pojawienia bólu pleców i mięśni w ciągu dnia. Przy zakupie materaca należy zatem dopasować do niego solidny stelaż. Idealnym rozwiązaniem są na przykład stelaże wykonane z drewna, takie jak model Select Classic. Jest on łatwy w montażu, a opcja regulacji twardości w środkowej części produktu daje szansę jak najlepszego dopasowania go do potrzeb klienta. Dla tych najbardziej wymagających firma Hilding przygotowała także stelaże sterowane elektronicznie. Specjalny pilot umożliwia swobodną regulację podparcia materaca, co przydaje się na przykład wtedy, gdy chcemy pochłonąć się w wieczornej lekturze. 

Jeśli zabraknie nam wystarczającej motywacji do poszukiwania ramy i stelaża, możemy zdecydować się również na perfekcyjnie wyprofilowane i solidne gotowe łóżko. Nowoczesny model Eclectic z eleganckim wezgłowiem zapewni każdemu użytkownikowi spokojny sen, a jednocześnie idealnie dopasuje się do aranżacji wybranego wnętrza.    

Nie wszystko co modne jest funkcjonalne i sprawdza się w dłuższym okresie czasu. Z pozoru dobry pomysł, jakim miało być kładzenie materaca bezpośrednio na podłodze, może przynieść wiele rozczarowań oraz nieprzewidzianych problemów, takich jak rozwój roztoczy i bakterii, czy gromadzenie się brudu. Dlatego też, dla swojego zdrowia i wygody najlepiej zdecydować się na zakup wysokiej jakości materaca oraz odpowiednio dobranej do niego ramy łóżka i stelaża. Dzięki temu sypialnia będzie miejscem bezpiecznym dla zdrowia, a jednocześnie gwarantującym odpoczynek na najwyższym poziomie.    

Udostępnij

Zobacz też

 Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym - dobierz odpowiedni materac
Inne / 2024-05-27

Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym - dobierz odpowiedni materac

Zobacz więcej
Który jest lepszy materac kieszeniowy czy lateksowy? Dokonaj świadomego wyboru!
Materace / 2024-05-21

Który jest lepszy materac kieszeniowy czy lateksowy? Dokonaj świadomego wyboru!

Zobacz więcej

Znajdź sklep

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź najbliższy sklep z produktami Hilding Anders. Możesz kupić swój materac internetowo i stacjonarnie.