Czy odsypianie w weekend jest zdrowe?

Czy odsypianie w weekend jest zdrowe?

Inne | 2019-12-11
Czy odsypianie w weekend jest zdrowe?

Domeną naszych czasów jest ciągły pośpiech, który niestety skutkuje chronicznym niedospaniem. Przez co nawet jeżeli byśmy chcieli, nie jesteśmy w stanie przespać takiej ilości czasu, która pozwoliłaby na kompletną regenerację organizmu. Zatem czy walka z brakiem snu poprzez odsypianie w weekend jest zdrowa?

Jak odsypianie wpływa na rytm dnia?

W ubiegłym roku naukowcy z Karolinska Instytutet, Uniwersytetu w Sztokholmie oraz Texas A&M University w Stanach Zjednoczonych opublikowali wyniki badań przeprowadzonych na grupie 43 tysięcy osób. Obserwacje trwały przez 13 lat, a jej wyniki mogą być pomocne w uzyskaniu odpowiedzi na wiele pytań. Przede wszystkim niedobór snu jest bardzo niebezpieczny dla organizmu, jednak dłuższe spanie w weekend zmniejsza ryzyko zgonu, które jest większe u osób nieodsypiających w ciągu tygodnia. Warto zaznaczyć, że mówiąc o odsypianiu, naukowcy mają na uwadze sen w granicach 7-9 godzin, w zależności od indywidualnego cyklu. Jeżeli jest on znacząco dłuższy, to znaczy sięga nawet 10-12 godzin, nie jest on regenerujący, lecz istotnie rozregulowuje organizm. Ma to duże znaczenie dla naszego samopoczucia i wydolności psychicznej oraz umiejętności koncentracji uwagi.

Długotrwałe skutki niedosypiania

Prowadzenie trybu życia, który zakłada krótki sen i ekspresową regenerację jest niszczące dla zdrowia. Przede wszystkim zaburzona jest przemiana materii, przez co organizm człowieka jest o wiele bardziej narażony na choroby cywilizacyjne, jakimi są chociażby cukrzyca, otyłość oraz depresja. Regeneracja organizmu, która chronicznie nie przekracza 6 godzin, w długofalowym działaniu jest destruktywna. Dodatkowo niedosypianie bezpośrednio oddziałuje na funkcjonowanie w ciągu dnia - apatia, zaburzenia uczucia sytości i rozkojarzenie to tylko część niektórych, od razu zauważalnych skutków. Co więcej, w późniejszym czasie obserwuje się także poważne zaburzenia snu. Fazy ulegają skróceniu, wybudzanie się pomiędzy nimi jest o wiele bardziej prawdopodobne, co ostatecznie uniemożliwia skuteczny wypoczynek organizmu.

Jak radzić sobie z przewlekłym brakiem snu?

Przede wszystkim trzeba zadbać o lepszą organizację czasu. Już na kilka godzin przed snem warto nie zażywać substancji pobudzających, takich jak kawa czy zielona i czarna herbata. Trzy godziny przed snem należy spożyć ostatni posiłek - da to wystarczająco dużo czasu na jego przetrawienie, przez co organizm nie będzie się męczył w trakcie snu dodatkowymi procesami trawiennymi. Na dwie godziny przed snem należy unikać wysiłku psychicznego, dlatego nie zaleca się w tym czasie intensywnej nauki. Godzinę przed planowanym zaśnięciem nie wolno korzystać z telefonów, komputerów ani innych urządzeń, które wydzielają niebieskie światło. Zaburza ono bowiem produkcję melatoniny, przez co organizm zamiast rozluźniać się, czuje się gotowy do działania. Dodatkowo warto także przyjrzeć się miejscu, w którym śpimy. Być może powodem, przez który Twój sen jest niewystarczający jest zbyt intensywne oświetlenie wnętrza lub materac nie dostosowany do Twoich potrzeb.

Biorąc pod uwagę sen o niewystarczającej ilości godzin przez cały tydzień lub tylko przez pięć dni w tygodniu, zawsze lepiej wybrać drugi wariant. Mimo wszystko, warto jednak zadbać o codzienną dużą dawkę snu, który lepiej przełoży się na efektywność i funkcjonowanie organizmu w ciągu dnia.

Udostępnij

Zobacz też

Czy spanie na zapas naprawdę działa? Poznaj zalety i wady
Inne / 2024-11-12

Czy spanie na zapas naprawdę działa? Poznaj zalety i wady "nadmiernego snu"?

Zobacz więcej
Materac 140x200 dla par: czy jest odpowiedni do dwuosobowego łóżka?
Materace / 2024-11-13

Materac 140x200 dla par: czy jest odpowiedni do dwuosobowego łóżka?

Zobacz więcej

Znajdź sklep

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź najbliższy sklep z produktami Hilding Anders. Możesz kupić swój materac internetowo i stacjonarnie.