Czym jest twardość materaca i jak ją dobrać?
Czym jest twardość materaca i jak ją dobrać?
Dobór odpowiedniej twardości materaca zdecydowanie wpływa nie tylko na komfort snu, ale także na zdrowie jego użytkownika. Dowiedz się, czym się kierować przy wyborze twardości podłoża i jaki rodzaj wybrać.
Twardość materaca - jakie ma znaczenie
Podział materacy ze względu na ich twardość ma na celu przede wszystkim ułatwienie wyboru odpowiedniego modelu, który spełni wszystkie potrzeby swojego przyszłego użytkownika i umożliwi mu zdrowy wypoczynek. Wybierając materac, warto wziąć pod uwagę jego poziom twardości - nie tylko przez wzgląd na komfort snu, lecz także na zdrowie, bowiem odpowiednie dobranie podłoża do wagi sprzyja regeneracji całego ciała podczas snu. Jak wiadomo, materac o optymalnym stopniu twardości odciąża kręgosłup i pozwala zachować mu naturalny kształt, przypominający literę “S”.
Aby sprawdzić, czy poziom twardości materaca jest odpowiedni, wystarczy przeprowadzić tak zwany test dłoni. Jak go wykonać? Należy położyć się na wybranym podłożu na wznak, rozluźnić ciało, a następnie spróbować włożyć dłoń pomiędzy odcinek lędźwiowy kręgosłupa a materac - jeśli ręka wchodzi w tę przestrzeń z łatwością, testowany produkt może być zbyt twardy. Natomiast jeśli dłoń w żaden sposób nie mieści się pomiędzy powierzchnią podłoża a ciałem, jest ono za miękkie. W przypadku idealnej twardości materaca przy teście dłoni odczuwalny jest delikatny opór.
Jak wybrać twardość materaca?
Aby dobrać jak najbardziej optymalną twardość materaca należy wziąć pod uwagę między innymi wagę użytkownika. Według tradycyjnego podziału twardości można wyróżnić: materace miękkie, średnio twarde oraz twarde. Produkty o podłożu miękkim przeznaczone są dla osób ważących mniej niż 60 kg. Model tego typu to na przykład materac Hilding Rumba. Nieco twardszy jest Hilding Tango, który będzie odpowiedni dla osób ważących między 50 a 80 kg. Dla użytkowników o masie ciała mieszczącej się w przedziale 70-110 kg polecane są materace o twardszym wypełnieniu, w tym wypadku idealnym modelem będzie Hilding Foxtrot lub Hilding Fandango.
Wybierając materac, warto pamiętać, że nie tylko waga ma wpływ na odczuwanie twardości podłoża, bowiem zależy to również od indywidualnych preferencji każdego użytkownika - to naturalne, że jedni wolą materac twardy, a inni miękki. Czasem również lekarz lub fizjoterapeuta może zalecić sen na podłożu o innym stopniu twardości niż wynikałoby to z wagi - dotyczy to przede wszystkim osób starszych, które znacznie bardziej odczuwają nacisk niż ludzie młodsi, dlatego powinni wybierać materace o niższym stopniu twardości.
Sen na za miękkim lub za twardym materacu
Odpowiednio dobrana twardość materaca zapewni nie tylko wygodny i komfortowy, ale przede wszystkim zdrowy sen. Śpiąc na zbyt miękkim podłożu kręgosłup wygina się w nienaturalny sposób powodujący naciskanie poszczególnych kręgów na siebie - uniemożliwia im to regenerację. Z kolei za twardy materac sprawia, że sylwetka nie jest podpierana na całej długości, a tylko w wybranych miejscach, co może doprowadzić do odkształceń i skrzywień kręgosłupa, dlatego dla kondycji układu kostnego tak ważne jest, by spać na podłożu o odpowiedniej twardości.
Choć o wyborze twardości materaca nie mówi się tak dużo, co o jego wypełnieniu, nie oznacza to, że jest ona mniej ważna. Wręcz przeciwnie - znacząco wpływa ona na komfort wypoczynku oraz zdrowie użytkownika, dlatego wybór twardości podłoża powinien stanowić priorytet przy wyborze materaca.
Udostępnij
Zobacz też
Czy spanie na zapas naprawdę działa? Poznaj zalety i wady "nadmiernego snu"?
Zobacz więcejMaterac 140x200 dla par: czy jest odpowiedni do dwuosobowego łóżka?
Zobacz więcejZnajdź sklep
Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź najbliższy sklep z produktami Hilding Anders. Możesz kupić swój materac internetowo i stacjonarnie.