Czym różni się materac bonellowy od kieszeniowego?

Czym różni się materac bonellowy od kieszeniowego?

Materace | 2018-11-20
Czym różni się materac bonellowy od kieszeniowego?

Decydując się na zakup materaca sprężynowego, stajemy przed wyborem między dwoma jego rodzajami - bonellowy czy kieszeniowy? Niestety te nazwy nie mówią wiele, ale ponieważ odpowiednie dopasowanie powierzchni, na której śpimy ma kluczowe znaczenie dla komfortu wypoczynku, warto podjąć świadomy wybór i przed zakupem dokładnie przeanalizować podobieństwa i różnice między tymi typami materacy. 

Różnice w budowie materacy sprężynowych

Zasadnicza różnica między obydwoma materacami zachodzi w budowie i rozmieszczeniu ich sprężyn. W wypełnieniu bonellowym mają one kształt klepsydry i zostały połączone za pomocą sztywnego drutu. W tym mechanizmie nacisk położony w jednej części materaca będzie odczuwalny na całej jego powierzchni równomiernie. Natomiast typ kieszeniowy działa inaczej, poszczególne sprężyny umieszczono w materiałowych woreczkach, które zostały zespolone. Dzięki temu możliwa jest niezależna praca każdego elementu konstrukcji. Indywidualne spojrzenie na elementy budujące materac, pozwoliło wyposażyć go w fizjosystem nazywany siedmioma strefami twardości. W modelu Hilding Pasodoble zostały zamontowane sprężyny o takim samym walcowatym kształcie, dzięki temu możliwe było stworzenie podłoża zapewniającego zmienną wyporność w różnych partiach, w efekcie podczas wypoczynku poszczególne części ciała są podpierane odpowiednio do ich ciężaru. Materac Pasodoble cechuje też doskonała wentylacja, która znacząco poprawia higienę snu. To zasługa użytej technologii taśmy 3D oraz wkładu z maty kokosowej, który usprawnia wymianę powietrza. Aby zapewnić jeszcze większy komfort wypoczynku niektóre materace kieszeniowe, na przykład model Hilding Step, wzbogacane są o warstwę miękkiej pianki Flexifoam. Na tym rozwiązaniu skorzystają z pewnością osoby cierpiące na reumatyzm oraz problemy z kręgosłupem, ale również dla sportowców typ kieszeniowy będzie dobrym wyborem, gdyż jego budowa sprzyja regeneracji mięśni.

Elastyczność punktowa a powierzchniowa

Innym czynnikiem, który ma duży wpływ na jakość snu jest kwestia elastyczności materaca. Modele kieszeniowe charakteryzują się miejscową reakcją na nacisk, wynika to z możliwości indywidualnego ruchu każdego elementu konstrukcji. Elastyczny punktowo materac Hiliding Cha-Cha to dobre rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy rano budzą się obolali, ponieważ dostosowuje on swój kształt do ciężaru, który pada na poszczególne sprężyny. W połączeniu z filcowym wypełnieniem sprawia to, że te części ciała, które są najbardziej obciążone w ciągu dnia, na przykład nogi lub odcinek lędźwiowy kręgosłupa, podczas snu otrzymują odpowiednio solidne podparcie. Dla typu bonellowego jest charakterystyczna elastyczność powierzchniowa, której mechanizm działania polega na pracy całej konstrukcji pod wpływem nacisku umiejscowionego w jednej części materaca. Połączenie tej zależności z wykorzystaniem wysokiej jakości sprężyn minimalizuje uczucie zapadania się. Co ciekawe im większy nacisk, tym większa siła wypierania, dlatego materace bonellowe, takie jak Hilding Kankan, są w szczególności polecane osobom o wadze powyżej 80 kilogramów. Ten model cechuje wyjątkowa wytrzymałość, użyte w nim wypełnienia ograniczają dyskomfort tam, gdzie nacisk na podłoże jest największy, czyli w okolicy ramion, bioder i nóg. 

Sprężyny bonellowe czy kieszeniowe, które wybrać?

Stosunkowo niska cena w połączeniu z wytrzymałością powodują, że bonell sprawdzi się również w przypadku łóżek przygotowywanych do użytku komercyjnego, na przykład w hotelach, gdzie materace są mocno eksploatowane przez gości o różnej budowie ciała. Sprężyny bonellowe sprostają również wymaganiom osób, które śpią same. Jeśli jednak materac jest kupowany z myślą o parze, lepiej zdecydować się na któryś z modeli kieszeniowych. Dobrym wyborem będzie Hilding Tango, zwłaszcza jeśli ma służyć przez długi czas. Jego zaawansowana budowa sprawia, że właściwie nie odczuwa się ruchów osoby, która śpi obok - to zasługa indywidualnej pracy poszczególnych sprężyn zamiast jednoczesnego ruchu całego systemu pod wpływem punktowego nacisku. Co więcej, ten model jest dwustronny - z jednej zastosowano wypełnienie lateksowe, a z drugiej piankę HR. Dzięki temu można swobodnie operować stopniem twardości podłoża, aby ją zmienić wystarczy obrócić materac.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów materaców, dlatego wybór tego idealnego, który będzie służył przez lata to duże wyzwanie. Bez wątpienia ci, którzy szukają wytrzymałego produktu w dobrej cenie, będą zadowoleni z typu bonellowego. Natomiast osoby zmagające się z chorobami układu kostno-szkieletowego powinny zdecydować się na materac kieszeniowy, gdyż jego struktura zapewni doskonałe warunki do regeneracji organizmu podczas snu.

Udostępnij

Zobacz też

 Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym - dobierz odpowiedni materac
Inne / 2024-05-27

Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym - dobierz odpowiedni materac

Zobacz więcej
Który jest lepszy materac kieszeniowy czy lateksowy? Dokonaj świadomego wyboru!
Materace / 2024-05-21

Który jest lepszy materac kieszeniowy czy lateksowy? Dokonaj świadomego wyboru!

Zobacz więcej

Znajdź sklep

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź najbliższy sklep z produktami Hilding Anders. Możesz kupić swój materac internetowo i stacjonarnie.