FAQ
FAQ
Pianka czy sprężyna?
To jedno z najczęstszych pytań zadawanych w salonach z materacami. Trzeba jednak zapamiętać, że nie ma na nie jednej poprawnej odpowiedzi. Wybór zależy m.in. od preferencji, budowy i masy ciała, czyli od tego, kto będzie na materacu spał. Jedynym sposobem, żeby sprawdzić, który model będzie dla Ciebie najlepszy jest położenie się na nim w sklepie i przetestowanie. Pamiętajmy też, że wybór materacy jest tak duży właśnie dlatego, że stara się odpowiedzieć na jak najwięcej potrzeb i preferencji odbiorców.
Często też spotykamy się z obawami dotyczącymi poszczególnych komponentów. Nieprawdą jest, że materace piankowe są mniej trwałe lub mniej zdrowe niż modele sprężynowe. Najnowsze technologie nie tylko uodporniły pianki na zniekształcenia znacznie zwiększając ich trwałość, ale także zróżnicowały poziomy ich twardości, wyprofilowały je zapewniając efekt delikatnego masażu, czy wyposażyły w kanały wentylacyjne odprowadzające wilgoć i ciepło. Pianki to dziś surowce antyalergiczne i niezwykle higieniczne. Z kolei materace sprężynowe są złożonymi systemami sprężyn o różnej twardości czy grubości rozmieszonymi tak, aby zapewnić użytkownikowi największy komfort i odpowiednio podeprzeć mięśnie i kręgosłup. Warto więc wypróbować kilka modeli tak, żeby mieć porównanie i sprawdzić, które rozwiązanie jest dla Ciebie odpowiednie.
Twardy czy miękki?
To kolejne pytanie, na które nie ma prostej odpowiedzi. Poziom twardości materaca powinien być dostosowany do wagi, postury i preferencji osób, które na nim śpią. Materac nie może być ani zbyt twardy (to nieprawda, że twarde podłoże snu jest zdrowsze!), ani zbyt miękki. Przykładowo, dla osoby, która waży 40 kg materac o średnim poziomie twardości może być stanowczo zbyt twardy, ale dla osoby, która waży 90 kg ten sam model może być absolutnie zbyt miękki. Jedynym sposobem na wybór odpowiedniego modelu jest indywidualne testowanie.
Twardy znaczy zdrowszy?
Panuje taka opinia, że im twardszy materac, tym lepiej dla naszego kręgosłupa albo że im bardziej miękki materac, tym większa wygoda. Oba stwierdzenia są nieprawdziwe. To stan zdrowia, preferencje oraz indywidualne nawyki i przyzwyczajenia decydują o wyborze właściwego materaca. Zbyt twardy materac powoduje przesadne napięcie mięśni, w konsekwencji obciąża kręgosłup, a wywołany niewygodą ucisk naczyń krwionośnych utrudnia właściwy przepływ krwi. Taki typ materaca nie sprawdzi się u osób mających problemy z kręgosłupem. Z kolei zbyt miękki materac sprawia, że podczas snu nasze ciało się zapada, a kręgosłup wygina w łuk. Każda zmiana pozycji ciała podczas snu wymaga wówczas pracy mięśni, które powinny przecież odpoczywać i się regenerować. Co więcej, zbyt duże wygięcie kręgów piersiowych negatywnie wpływa na funkcjonowanie narządów wewnętrznych. By uniknąć nietrafionej inwestycji przed zakupem warto porozmawiać z fizjoterapeutą, który podsunie najlepsze dla nas rozwiązanie. Warto sprawdzać zakładkę „akcje specjalne” na naszej stronie, ponieważ często organizujemy spotkania z fizjoterapeutami oraz z matą sensoryczną w salonach w całej Polsce.
Czy pokrowce Hilding są antyalergiczne?
Dbamy nie tylko o komfort snu, ale także o jego bezpieczeństwo, dlatego wszystkie pokrowce Hilding są wolne od substancji szkodliwych dla zdrowia i nie zawierają surowców potencjalnie alergogennych. Dodatkowo każdy pokrowiec można prać, a dzięki temu w łatwy sposób dbać o czystość materaca.
Czy pokrowce można prać?
Wszystkie pokrowce Hilding można w łatwy sposób ściągnąć i wyprać. Dodatkowo każdy zawiera wszywkę z instrukcją prania dotyczącą odpowiedniej temperatury itp.
Jak wybrać materac?
Jedyną metodą gwarantującą odpowiedni wybór jest indywidualne testowanie różnych modeli. Pamiętajmy, że materac to rzecz, która zostanie z nami na lata i której będziemy używać kilka godzin dziennie, każdego dnia! Warto więc poświęcić wyborowi odpowiedniego modelu odrobinę czasu. Jak w najlepszy sposób przetestować materac, na którym właśnie leżymy? Przede wszystkim połóżmy się w pozycji, w której zazwyczaj zasypiamy i budzimy się, „powierćmy” się odrobinę, a następnie połóżmy na plecach. Spróbujmy wykonać tzw. „test płaskiej ręki”. Włóżmy rozłożoną, płaską dłoń pomiędzy materac, a odcinek lędźwiowy pleców. Jeżeli robimy to z łatwością i pozostawiamy sporo wolnego miejsca, to materac na którym leżymy jest najprawdopodobniej zbyt twardy, jeżeli natomiast nie możemy tego zrobić wcale, ponieważ między plecami, a płaszczyzną materaca nie ma wolnej przestrzeni, to model na którym leżymy jest stanowczo zbyt miękki. Możesz również zapytać o radę doradców obecnych w większości salonów. Pamiętaj jednak, że to nie dobre rady znajomych czy konsultantów w sklepie, a indywidualne poczucie komfortu i wygody powinny decydować o tym, który materac zabierzesz z sobą do domu.
Co to są strefy twardości?
Wszystkie materace Hilding (z wyjątkiem modelu Kankan) skonstruowane są tak, by zapewniać 7 zróżnicowanych stref twardości. Oznacza to, że materace są podzielone poprzecznie na 7 „części”, z których każda charakteryzuje się inną twardością, zapewniając tym samym lepsze dopasowanie materaca do kształtu ciała i naturalnej krzywizny kręgosłupa. Umożliwia to właściwe podparcie głowy, ramion, pasa, bioder, czy nóg. Strefy ułożone są w materacu symetrycznie tak, aby można było go odwracać, co dodatkowo korzystnie wpływa na jego trwałość. Rozkład stref w materacach Hilding jest zgodny z zaleceniami rekomendowanym przez Instytut Ergonomii w Monachium (EIM).
Jakie są rodzaje sprężyn i czym się różnią?
Najpopularniejsze na rynku są materace stworzone na bazie tzw. sprężyny kieszeniowej, w których każda sprężynka umieszczona jest w osobnej, materiałowej kieszonce. Wysoką elastyczność w takich materacach zapewnia fakt, że każda pojedyncza kieszonka ze sprężyną indywidualnie reaguje na kształt i masę ciała. Stąd im więcej sprężyn, tym większa elastyczność punktowa oraz tym lepiej dla śpiącego.
W ofercie Hilding znaleźć można także materace ze sprężyną Multipocket. To specjalnie zaprojektowany, zaawansowany system, który różni się od „tradycyjnego” wielkością pojedynczej sprężyny (w systemie Multipocket jest ona o wiele mniejsza) oraz ich ilością (system Multipocket charakteryzuje się większą liczbą sprężyn na m²). Taki zabieg zwiększa elastyczność materaca.
Innowacją w materacach sprężynowych jest z kolei system InterActive, w którym między standardowe sprężyny wstawione są jeszcze dodatkowe sprężyny o mniejszej wysokości i innej twardości. Dzięki temu materac staje się stosunkowo miękki, a jednocześnie o wiele dokładniej podpiera ciało.
Jakie są rodzaje pianek i czym się różnią?
Pianki to jeden z najszybciej i najintensywniej rozwijających się surowców na rynku. W materacach Hilding stosujemy kilka rodzajów zaawansowanych technologicznie pianek.
Pianki termoelastyczne są prawdziwą rewolucją na rynku. Reagując na ciepło ciała w idealny sposób przystosowują się do jego kształtu i wagi, otulają śpiącego zapewniając miękkość i komfort odpoczynku. Często mówi się, że „zapamiętują” nasz kształt.
Ciekawym komponentem są także pianki lateksowe. Lateks to naturalny materiał o znakomitych właściwościach wentylacyjnych, z łatwością odprowadzający ciepło. Materace lateksowe są niezwykle elastyczne, dlatego odpowiednio podpierają ciało i kręgosłup, a dzięki swoim właściwościom są także grzybobójcze i bakteriobójcze. Sprężystość i tzw. „odbojność” sprawiają, że leżąc na lateksowym materacu możemy czuć lekkie i przyjemne „unoszenie” ciała.
W naszej ofercie znajdziesz też materace zaprojektowane z użyciem pianki Flexifoam, która przy swojej miękkości nadaje materacowi odpowiednią sztywność.
Innowacją zaprojektowaną przez zespół niezależnych naukowców jest pianka Velvet Touch, która zdaje się być nieco twardsza i sztywniejsza w porównaniu do pozostałych, a dodatkowo stworzona została tak, by zapewniać odpowiednią wentylację.
Co oznacza wentylacja w materacu?
Wentylacja jest niezwykle ważną cechą każdego materaca. To dzięki niej podczas snu odprowadzany jest nadmiar ciepła (zapewnia to komfort termiczny) i wilgoć (co zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów). Swobodna cyrkulacja powietrza zapewniana jest w materacach Hilding nie tylko dzięki specjalistycznemu profilowaniu pianek (gwarantują to specjalne kanaliki wentylacyjne), ale także poprzez zastosowanie nowoczesnych rozwiązań. Jednym z nich jest dobór odpowiedniej, przepuszczającej powietrze tkaniny, z której powstają pokrowce czy zastosowanie taśm 3D, którą umieszcza się na bokach materaca, a które zapewniają jeszcze lepszy przepływ powietrza.
Co oznacza, że materac medyczny?
Materac medyczny to taki, który uzyskał status tzw. produktu medycznego.
Hilding stworzył kolekcję prozdrowotną złożoną z 6 materacy i 4 poduszek spełniających najwyższe standardy medyczne, zaprojektowanych z przewiewnych, elastycznych materiałów, które przeciwdziałają powstawaniu pleśni i grzybów. Wszystkie zostały przemyślane tak, żeby wspierać nasze zdrowie. Wszystkie przeszły też szereg restrykcyjnych badań uzyskując prestiżowy status „produktu medycznego”. Dzięki temu pozwalają cieszyć się lepszym samopoczuciem każdego dnia. Poszczególne modele m.in. przeciwdziałają powstawaniu odleżyn, wspomagają proces rehabilitacji wad postawy oraz wspierają profilaktykę wad rozwojowych układu ruchowego (mięśniowo-kostnego).
A co dla osób starszych?
Tak naprawdę materac dla seniora powinniśmy wybierać tak samo, jak dla każdej innej osoby. W tym wypadku również najważniejszą kwestią jest komfort i indywidualne testowanie, a pod uwagę powinniśmy wziąć także wagę czy posturę. Jest jednak kwestia, o której warto pamiętać. Nie polecamy osobom starszym materacy termoelastycznych, czyli tych stworzonych z pianki Visco. Wszystko dlatego, że pianka ta poprzez swoją sprężystość może utrudniać słabszym osobom wstawanie z łóżka. W wypadku materacy z pianki Visco trudniej się w tym procesie wesprzeć płaszczyzną materaca. Nie znaczy to oczywiście, że modele z pianki termoelastycznej nie sprawdzą się u innych użytkowników. To materace, które zrewolucjonizowały rynek i które w idealny sposób dostosowują się do kształtu ciała zapewniając przyjemne uczucie „otulenia” go podczas odpoczynku.
Co dla osób ciężkich?
Osoby cięższe potrzebują mocniejszego wsparcia. Hilding w swojej ofercie proponuje także takie modele, które wyposażono w dodatkowe warstwy utwardzające i usztywniające cały materac. Pierwszy rodzaj takiego „usztywniacza” to mata kokosowa, która została wzbogacona o elastyczny lateks, dzięki czemu oprócz usztywnienia i utwardzenia materaca wciąż pozostaje elastyczna. Z kolei włókno z agawy Sizal to naturalny surowiec stosowany dla odczuwalnego zwiększenia twardości. Włókna kokosowe oraz Sizal są także naturalnie przewiewne. Znajdziesz je m.in. w modelach Pasodoble czy Fandango. W przypadku podwyższonej wagi warto również przyjrzeć się materacom ze sprężyną Multipocket, która dzięki swojej mniejszej średnicy rozmieszczona jest o wiele gęściej, niż standardowe, większe modele sprężyn. Takie materace mają zwiększoną elastyczność punktową i zapewniają mocniejsze wsparcie ciała podczas snu.
Gdzie produkowane są materace?
Materace marki Hilding produkowane są w Polsce, w jednej z najnowocześniejszych fabryk całego koncernu: w Murowanej Goślinie pod Poznaniem.
Co wybrać dla pary?
Kupując materac na szerokie łóżko, przede wszystkim odpowiedzmy sobie na pytanie, czy wolimy dwa pojedyncze materace, czy jeden, wspólny i podwójny. Jeśli partnerzy w znaczny sposób różnią się między sobą wagą i posturą, wtedy warto zastanowić się nad dwoma pojedynczymi materacami tak, by każdy dostosowany był do potrzeb konkretnej osoby. Należy wtedy pamiętać o tym, aby wybrane modele były tej samej wysokości. Jeśli jednak wolicie mieć jeden, wspólny materac to nie ma do tego żadnych przeciwwskazań wynikających z wspólnego używania go. Zarówno produkty sprężynowe kieszeniowe, sprężynowe Multipocket jak i te piankowe nie przenoszą drgań, co oznacza, że ruchy osoby, która leży obok nie są dla nas odczuwalne. Podobnie jak w wypadku wyboru pojedynczego modelu, także w przypadku podwójnego należy wspólnie wybrać się do sklepu i przetestować kilka materacy oraz razem wybrać odpowiedni.
Co najlepiej dla singla?
Wybór materaca dla singla zależy wyłącznie od jego indywidualnych preferencji. Nie ma żadnych komponentów i surowców, których powinno się w takim wypadku unikać, lub na które zwrócić szczególną uwagę. Wybierajmy materac dostosowany do naszej wagi i postury oraz przede wszystkim odpowiadający naszym wymaganiom.
Czy produkty Hilding są testowane?
Wszystkie surowce jak i stworzone z nich materace testowane są zarówno w naszym laboratorium jak i w laboratoriach zewnętrznych. Zanim produkty trafią do docelowego odbiorcy, poddawane są testom oraz badaniom mającym na celu zweryfikowanie i osiągnięcie najwyższych standardów jakościowych. Hilding Anders Polska dysponuje nowoczesnym laboratorium, umożliwiającym wszechstronne badanie wytrzymałościowe oraz jakościowe. Materace surowo oceniamy m.in. pod kątem ich trwałości oraz odporności na zużycie. Systematycznie przeprowadzamy badania fizyko-mechaniczne pianek, sprężyn, włóknin oraz pokrowców, a także tzw. „testy zmęczeniowe” w końcowym etapie całego procesu. Łączymy wiedzę z swoim bogatym, długoletnim doświadczeniem – dzięki wynikom badań laboratoryjnych, nieustannej kontroli i doborowi najlepszych komponentów jesteśmy w stanie zagwarantować najwyższą jakość poszczególnych kolekcji.
Fabryka w Murowanej Goślinie wyposażona jest w sprzęt najnowszej generacji (m.in. maszynę wytrzymałościową, prasę manualną do testów na rozciąganie i zrywanie). Przeprowadzamy także badania pod kątem wpływu czynników zewnętrznych na używanie materaca – np. badania fizyko-mechaniczne pianki (sprawdzamy m.in. jej gęstość, twardość, odbojność czy odkształcenia trwałe), testy sprężyn, czy badania włókien. Wszystko po to, aby zapewnić odbiorcom produkty na najwyższym poziomie oraz maksimum satysfakcji z ich używania.
Czy produkty Hilding mają certyfikaty potwierdzające jakość produktów?
Wybierając swój materac pytajmy o niezależne certyfikaty, które potwierdzają jakość produktów. Jako jedyni na polskim rynku posiadamy prestiżowy certyfikat Oeko-tex na każdy, pojedynczy produkt, a nie jedynie na poszczególne surowce. Czym jest Oeko-tex? To jednolity na całym świecie i uniwersalny standard w systemie badania surowców włókienniczych i półproduktów na wszystkich poziomach ich obróbki. Certyfikat daje pewność, że produkty nim oznaczone są wolne od szkodliwych dla zdrowia substancji. Produkty Hilding otrzymują także jedno z najważniejszych i bardziej rozpoznawalnych oznaczeń bezpieczeństwa: CE.
Kolekcja prozdrowotna z kolei stworzona została z materacy i poduszek, które otrzymały prestiżowy status produktu medycznego, co gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa oraz pozytywny wpływ na zdrowie. Poszczególne modele badane są także w szwajcarskim laboratorium SleepLab, które sprawdza ich ergonomię, wytrzymałość, higienę oraz odporność na warunki klimatyczne. Po pozytywnym przejściu testów laboratorium SleepLab przyznaje certyfikat AEH potwierdzający jakość produktu.
Z kolei wszystkie materacyki dla dzieci uzyskały pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.
Gdzie mogę kupić materace Hilding?
Materace Hilding można kupić w sklepach w całej Polsce. Lista sklepów znajduje się pod linkiem: sklepy stacjonarne. Zapraszamy również do sklepów internetowych, ich spis pod linkiem: autoryzowane sklepy internetowe.
Czy materace Hilding posiadają gwarancję?
Tak, materace Hilding posiadają 15 lat gwarancji, natomiast linia Hilding Family 5 lat gwarancji.
Jak dobrać stelaż do materaca?
Polecamy aby wybierać stelaże z listwami elastycznymi, w którym odstępy między listwami wynoszą ok. 3-4 cm i składają się z min. 18 listewek. Zapewni to wtedy prawidłową wentylację materaca.
Do materacy sprężynowych polecamy stelaże elastyczne bez regulacji, do materacy piankowych oprócz stelaży elastycznych proponujemy również stelaże regulowane ręcznie lub mechanicznie. Dzięki materacom na stelażach regulowanych mamy możliwość uniesienia i dostosowania do swoich potrzeb górnej i dolnej części materaca tak.
W przypadku wyboru stelaża do łóżka z funkcją pojemnika na pościel polecamy stelaże podnoszone na siłownikach: Double Lift bądź Family Lift.
Cała oferta stelaży: https://hilding.pl/kategoria/stelaze-pod-materac
Czy można kupić sam pokrowiec?
Niestety, ale nie ma możliwości zakupu samego pokrowca na materac.
Udostępnij
Znajdź sklep
Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź najbliższy sklep z produktami Hilding Anders. Możesz kupić swój materac internetowo i stacjonarnie.