Faza głębokiego snu - ile powinna trwać?

Faza głębokiego snu - ile powinna trwać?

Inne | 2020-07-22
Faza głębokiego snu - ile powinna trwać?

Chcesz rano wstawać wypoczęty i pełen energii? Przede wszystkim koniecznie musisz zapewnić sobie solidną dawkę głębokiego snu - krótkie drzemki czy przerywany odpoczynek nie są w stanie sprostać naszym biologicznym potrzebom, dlatego dzisiaj pochylimy się nad kwestiami związanymi z fazami, przez które nieświadomie przechodzimy podczas każdej nocy.

Ile trwa wartościowy sen?

Mówiąc o fazach snu, warto jest zacząć od tego czym jest właśnie sam sen. Twierdzi się jest to stan chwilowej utraty świadomości, podczas którego zmniejsza się nasza wrażliwość na bodźce a także zwolnieniu ulegają nasze najważniejsze czynności życiowe, jak oddychanie czy bicie serca. Jest niezbędny, aby organizm mógł się właściwie zregenerować.

Ile tego typu odpoczynku potrzebujemy? Jest to uwarunkowane przez wiele, indywidualnych czynników, jak wiek, poziom aktywności fizycznej, przyzwyczajenia czy nawet genetyka. Zakłada się jednak, że dorośli potrzebują około 6-8 godzin, dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym około 9-10, niemowlęta nawet do 20 godz. Ilość ta zmniejsza się wraz z upływem czasu, dlatego często osoby w wieku emerytalnym śpią nawet 5 godzin w ciągu doby. Jednak to czy rano wstaniemy w pełni wypoczęci nie jest zależne tylko od tego, ile czasu poświęcimy na sen, lecz również w jakiej jego fazie się obudzimy. Zasadniczo wyróżnia się dwie REM, z szybkimi ruchami gałek ocznych oraz NREM, bez wskazanych ruchów.

Faza głębokiego snu

Dzisiaj skupimy się na fazie bez szybkich ruchów gałek ocznych, a mianowicie NREM. Zasadniczo dzielona jest ona na trzy lub cztery stadia, z czego początkowe możemy określić jako bliskie drzemaniu, jednak z czasem przestajemy reagować na bodźce, aż w końcu zapadamy w szczególnie istotny dla naszej regeneracji głęboki sen. Zakłada się, że stanowi on około dwudziestu procent podczas całego etapu NREM, który zazwyczaj powinien trwać od 80 - 100 minut. Po jego zakończeniu przechodzimy od razu do fazy REM, czyli ze wzmożonym ruchem gałek ocznych, gdy mogą pojawiać się sny. Jest to zaledwie ok. 15 minut. Oczywiście nie jest to wystarczająca ilość odpoczynku, omówiony cykl zazwyczaj powtarza się 4-6 razy w ciągu nocy. 

Jak się wyspać?

Przejście przez wskazane fazy jest konieczne, aby nasz organizm mógł się w pełni zregenerować. Dlatego często zmęczenie odczuwają osoby, które budzą się w nocy, co uniemożliwia im chociażby zapadnięcie w fazę głębokiego snu. W związku z tym bardzo istotne jest zadbanie, aby w naszym pokoju nie znajdowały się żadne “rozpraszacze” uwagi, które pobudzają mózg do działania, jak elektronika czy głośne zegary. Ważne jest również, odpowiednie zaciemnienie sypialni, na przykład poprzez rolety typu dzień-noc. W dbaniu o fazę głębokiego snu może nam także pomóc ograniczenie kofeiny i ciężkostrawnych posiłków przed snem. Pamiętajmy, że głębokość snu jest cechą zmienną, na którą wpływać może wiele kwestii, jak chociażby stres, przewlekłe choroby, zaburzenie rytmu dnia czy aktywność fizyczna.

“Zarwana” noc skutecznie może wpłynąć na nasze funkcjonowanie w ciągu dnia, sprawiając, że będziemy zmęczeni i rozdrażnieni. Dlatego koniecznie powinniśmy zadbać o nasz komfort podczas odpoczynku, za sprawą czego powoli przejdziemy przez wszystkie potrzebne fazy snu.

Udostępnij

Zobacz też

Materace termoelastyczne - najwyższy komfort snu
Materace / 2024-03-25

Materace termoelastyczne - najwyższy komfort snu

Zobacz więcej
Jak często należy prać pościel? - Podpowiadamy
Akcesoria / 2024-03-23

Jak często należy prać pościel? - Podpowiadamy

Zobacz więcej

Znajdź sklep

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź najbliższy sklep z produktami Hilding Anders. Możesz kupić swój materac internetowo i stacjonarnie.