Ile godzin należy przesypiać każdej nocy?

Ile godzin należy przesypiać każdej nocy?

Inne | 2018-12-31
Ile godzin należy przesypiać każdej nocy?

Wysypianie się ma kluczowe znaczenie dla kondycji całego organizmu, dlatego ważne jest poznanie potrzeb swojego ciała i dostosowanie trybu życia do zegara biologicznego. Ilość czasu poświęcanego na sen każdej nocy wpływa również na takie aspekty jak samopoczucie, zdolność do utrzymywania skupienia i produktywność. Jaka jest więc odpowiedź na pytanie: ile snu potrzeba aby się wyspać?

Ile powinno się spać?

Dobowe zapotrzebowanie na sen maleje wraz z wiekiem: noworodki mogą spędzać w objęciach Morfeusza nawet 19 godzin dziennie, podczas gdy osobom starszym często wystarczy tylko 7 godzin. Ta dysproporcja wynika z różnych wymagań ze strony organizmu, bowiem w okresie dziecięcym przeprowadzane są liczne procesy wzrostowe, które angażują duże nakłady energii, natomiast seniorzy, na ogół prowadzący raczej spokojny styl życia, potrzebują jej znacznie mniej. Dla osób dorosłych, które funkcjonują w umiarkowanie aktywny sposób, do wyspania się niezbędne jest 7,5-8 godzin odpoczynku.

Należy jednak pamiętać, że są to wartości uśrednione, gdyż zapotrzebowanie na sen jest w dużej mierze uwarunkowane genetycznie. Ściślej mówiąc, w DNA zakodowana jest długość jednego cyklu snu - przyjmuje się, że zdrowy wypoczynek obejmuje 5 takich cykli. Chcąc poznać indywidualne wymagania swojego organizmu, można przeprowadzić eksperyment: od pory, o której należy rano wstać odejmuje się 7,5 godziny. Jeśli uda się obudzić kilka minut przed alarmem, oznacza to, że właśnie ta przespana ilość czasu jest optymalna, natomiast jeśli próba zakończy się niepowodzeniem, trzeba pójść spać 30 minut wcześniej i spróbować ponownie. Istnieją również zegarki i aplikacje, które monitorują zachowanie organizmu podczas snu i na tej podstawie opracowują idealny czas na włączenie budzika tak, by wstając z łóżka czuć się wypoczętym.

Uczucie wyspania - od czego zależy

Dlaczego czasem po przespaniu 6 godzin czuje się lepiej, niż budząc się po 8 godzinach? Wiąże się to z pojęciem cyklu snu i jego długością - je poznanie jest bardzo ważne, bowiem z tą wiedzą można przewidzieć ile spać, by się wyspać. Cykl snu to wspólna nazwa dla czterech etapów, z których składa się odpoczynek: zasypiania, snu płytkiego, snu głębokiego i REM. Najistotniejsze dla wrażenia wyspania się są dwie środkowe fazy. W płytkiej organizm zwalnia i przygotowuje się do przejścia w sen głęboki. Podczas trwania fazy snu głębokiego znacznie spada aktywność mózgu, zachodzą też procesy regeneracyjne. Budzenie się wtedy jest silnie związane z uczuciem niewyspania i chwilowego otępienia. Właśnie dlatego chcąc dobrze zacząć nowy dzień i czuć się wypoczętym o poranku, powinno się wstać w czasie fazy płytkiego snu.

Higiena snu

Istotny wpływ na bycie wyspanym ma też utrzymywanie higieny snu, czyli szeregu pozornie drobnych działań, które jeśli są praktykowane regularnie, poprawiają jakość odpoczynku. Dlatego nie można bagatelizować wszystkich apeli o kładzenie się do łóżka o stałych porach - ludzki organizm bardzo docenia rutynę i codzienność opartą na powtarzalnych schematach. Nie należy też pić alkoholu i zbyt dużo jeść na noc, a ostatni posiłek spożyty na 3-4 godziny przed snem powinien być lekkostrawny. Czas bezpośrednio poprzedzający zaśnięcie warto spędzić na wyciszeniu się, na przykład poprzez czytanie lub medytację. Nieprzestrzeganie tych reguł niesie za sobą ryzyko wystąpienia niedoborów snu, które z kolei mogą rzutować na zdolności do zapamiętywania, koncentrację oraz apetyt.

Na stopień wyspania się wpływa nie tylko czas przeznaczony na sen, ale też inne rytuały, które towarzyszą kładzeniu się do łóżka - ich przestrzeganie w połączeniu z nastawieniem budzika tak, by obudzić się podczas trwania fazy płytkiego snu, pomoże czuć się wyspanym o poranku. Warto jednak pamiętać, że to ile snu potrzebujemy zmienia się na przestrzeni całego życia wiele razy, na owo zapotrzebowanie wpływają też pomniejsze czynniki związane ze stylem życia i typem aktywności, jaką prowadzimy w ciągu dnia.

Udostępnij

Zobacz też

Czy spanie na zapas naprawdę działa? Poznaj zalety i wady
Inne / 2024-11-12

Czy spanie na zapas naprawdę działa? Poznaj zalety i wady "nadmiernego snu"?

Zobacz więcej
Materac 140x200 dla par: czy jest odpowiedni do dwuosobowego łóżka?
Materace / 2024-11-13

Materac 140x200 dla par: czy jest odpowiedni do dwuosobowego łóżka?

Zobacz więcej

Znajdź sklep

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź najbliższy sklep z produktami Hilding Anders. Możesz kupić swój materac internetowo i stacjonarnie.