Jak dbać o materac?

Jak dbać o materac?

Materace | 2023-11-07
Jak dbać o materac?

W łóżku spędzamy niemalże ⅓ naszego życia, dlatego też warto zadbać o to, aby zapewniało ono higieniczne warunki snu. Kluczową rolę odgrywa tutaj przede wszystkim materac, gdyż niestety stanowi on idealne środowisko dla rozwoju roztoczy i bakterii. Dlatego też należy go odpowiednio pielęgnować, aby pozostał w jak najlepszym stanie przez jak najdłuższy czas. W tym artykule dowiesz się, jak dbać o materac.

Jak obchodzić się z materacem?

Niestety wielu z nas nie jest świadomym tego, że dbanie o materac nie ogranicza się jedynie do jego regularnego czyszczenia. Istotne jest tutaj także to, w jaki sposób w ogóle obchodzimy się z materacem na co dzień. Okazuje się, że niekorzystne jest między innymi siadanie na brzegu materaca czy układanie go na podłodze. Pierwsze podejście naraża go na dodatkowe obciążenia i zginanie, dlatego też powinniśmy wyłącznie kłaść się na materacu w jego centralnej części. Z kolei układanie materaca na samej podłodze uniemożliwia jego wentylację, przez co we wnętrzu szybko gromadzi się wilgoć, a następnie pleśń i roztocza. Twarda podłoga może także wpływać na ścieranie pianek oraz szybsze zużycie się sprężyn. Dlatego tak ważny jest odpowiedni stelaż. Poza tym warto również zainwestować w specjalny ochraniacz, który pozwoli zachować materac w dobrej kondycji na dłuższy czas.

Regularne czyszczenie i pranie

Oczywiście najważniejszym punktem w pielęgnacji jest czyszczenie materaca oraz pranie materaca. Należy jednak wiedzieć, jak robić to poprawnie. Czyszczenie najczęściej dotyczy jedynie samego pokrowca, gdyż raczej trudno wyprać w pralce cały materac. Dobrym rozwiązaniem jest jednak specjalny odkurzacz do materaca, który pozwala zachować czystość w jego wnętrzu. Dzięki temu rozwiązaniu usuwamy kurz, roztocza i inne zanieczyszczenia, które znajdują się nie tylko na powierzchni, ale także wewnątrz materaca. Mimo wszystko warto jednak regularnie prać jego pokrowiec zgodnie z informacjami na doszytej metce. Natomiast sam materac należy dodatkowo regularnie wietrzyć, dzięki czemu odprowadzimy z niego zgromadzoną wilgoć oraz pot, który przedostaje się do wnętrza podczas snu.

Regularna kontrola stanu materaca

Choć regularne czyszczenie materaca jest bardzo istotne, pamiętajmy również o tym, aby regularnie sprawdzać jego stan. Dzięki temu możemy odpowiednio szybko zareagować i pozbyć się ewentualnych plam. W tym celu należy używać delikatnych detergentów lub specjalistycznych środków do czyszczenia materaców. Starajmy się także unikać stosowania zbyt dużej ilości wody. Szczególnie istotne jest to w przypadku alergików, dla których zdrowe warunki snu są priorytetem. Poza tym warto zainwestować w odpowiedni materac dla alergika, który będzie zdecydowanie łatwiejszy do utrzymania w czystości. Z pewnością doskonale sprawdzi się tutaj model Hilding Boogie czy Hilding Lambada.

Dbanie o materac to kluczowy element utrzymania zdrowego i komfortowego snu. Regularna pielęgnacja i właściwe użytkowanie pozwolą na zachowanie doskonałej kondycji materaca przez wiele lat. Pamiętaj o odkurzaniu, wietrzeniu, stosowaniu ochraniacza oraz regularnej kontroli stanu materaca. Dzięki tym prostym praktykom będziesz cieszyć się zdrowym i komfortowym snem przez długi czas.

Udostępnij

Zobacz też

Rodzaje stelaży pod materace i na jaki warto się zdecydować?
Akcesoria / 2023-11-17

Rodzaje stelaży pod materace i na jaki warto się zdecydować?

Zobacz więcej
Poznaj nasze nowe materace naturalne - Hilding Solano i Hilding Tivano!
Materace / 2023-11-13

Poznaj nasze nowe materace naturalne - Hilding Solano i Hilding Tivano!

Zobacz więcej

Znajdź sklep

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź najbliższy sklep z produktami Hilding Anders. Możesz kupić swój materac internetowo i stacjonarnie.