Jak zapewnić spokojny sen alergikowi?

Jak zapewnić spokojny sen alergikowi?

Inne | 2018-05-17
Jak zapewnić spokojny sen alergikowi?

Zapewnienie odpowiednich warunków do spania osobie zmagającej się z dokuczliwym uczuleniem jest nie lada wyzwaniem. Oprócz materaca, należy zadbać także o inne czynniki, jakie mogą mieć wpływ na pojawianie się alergenów w sypialni. Jeżeli chcesz wiedzieć co zrobić, aby ułatwić komfortowe spanie alergikowi, koniecznie przeczytaj poniższe wskazówki. 

Jak zapewnić spokojny sen alergikowi?

Zanim dokonasz zakupu materaca i pościeli do sypialni, warto przyjrzeć się samemu wnętrzu oraz ubraniom w jakich śpisz. Na spokojny sen alergika wpływa bowiem wiele zróżnicowanych czynników. Pidżama, jaka sprawdzi się u osoby zmagającej się z dokuczliwym uczuleniem, powinna być wykonana z naturalnych materiałów - na przykład z bawełny lub wiskozy, ponieważ sztuczne tkaniny powodują nadmierne pocenie się ciała, a jak wiadomo wilgoć jest najlepszym środowiskiem do rozwoju drobnoustrojów. Dodatkowo, jeżeli nadwrażliwość objawia się na skórze podrażnieniem lub zaczerwienieniami, syntetyki nie sprzyjają gojeniu się takich zmian skórnych. Oprócz ubrania nocnego, ważna jest temperatura i nawilżenie powietrza w sypialni, nie może być w niej zbyt wilgotno ani za gorąco. Jeżeli masz zwierzaki i jednocześnie alergię, nie powinieneś pozwalać im przebywać w sypialni. Sierść jest częstą przyczyną pojawienia się reakcji uczuleniowych. 

Jaki materac dla alergika?

Najistotniejszym elementem wyposażenia sypialni jest odpowiednio dobrany materac. Jaki powinien być materac dla alergika? Po pierwsze ważne jest jego wypełnienie - dobrym rozwiązaniem są pianki, które dzięki swojej otwartokomórkowej budowie zapewniają właściwą wentylację wewnątrz łóżka. W roli podłoża antyalergicznego sprawdzi się również lateks - warstwa tworzywa syntetycznego zapobiega rozwojowi drobnoustrojów, a ponadto łatwo ją czyścić. 

Aspektem, na który warto zwrócić uwagę wybierając materac dla alergika jest to czy został on przetestowany w laboratorium w związku z alergiami, tak aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa użytkownikom - materace medyczne znajdujące się w ofercie Hilding posiadają takie badania. Produkty Hilding również posiadają certyfikaty Oeko-Tex, które mają na celu zapewnienie, że materiały włókiennicze nim oznaczone są wolne od substancji szkodliwych oraz potencjalnie szkodliwych. W trakcie poszukiwań idealnego materaca dla alergika koniecznie zwróć uwagę na pokrowiec. Idealnym rozwiązaniem będzie pokrowiec Tencel, który doskonale kontroluje poziom wilgotności materaca i absorbuje ją bezpośrednio ze skóry śpiącej osoby. Ponadto jego włókna  w naturalny sposób zapobiegają rozwojowi bakterii oraz nie podrażniają. 

Kolejnym przykładem pokrowca niwelującego objawy alergii jest Velvet - we wnętrzu jego materiału zamknięte są naturalne probiotyki. Pod wpływem ciepła mikrokapsułki w nim zawarte stopniowa pękają, zwalczając alergeny, które powodują astmę oraz alergię na kurz. Nie bez znaczenia pozostają też właściwości  wentylacyjne materaca, w szczególności dla osób cierpiących na alergie. W materacach Hilding zostały zastosowane taśmy 3D gwarantujące prawidłową oddychalność, powstrzymując tym rozwój szkodliwych pleśni i roztoczy.

Pościel antyalergiczna - co warto wiedzieć?

Spokojny wypoczynek osobie wrażliwej na alergeny zapewnia również dobór odpowiedniej pościeli, zarówno poduszki z powłoczką, jak i kołdry i poszwy. Najważniejsze są materiały z jakich te elementy są wykonane. Wypełnienie poduszki nie okrywa ciała, zatem może pozostać syntetyczne - zapobiegnie to bezpośredniemu kontaktowi śluzówek z drobnoustrojami. Polecanym modelem jest Latex Sublime - poduszka lateksowa o tradycyjnym kształcie. Posiada ekologiczny i pralny pokrowiec Sensity, który dzięki mikrokapsułkom zawartym w tkaninie neutralizuje alergeny, roztocza, co przekłada się na zdrowy i komfortowy sen. Natomiast kołdra z racji funkcji grzewczych - powinna być wykonana z naturalnego puchu, dzięki temu znika ryzyko nadmiernej potliwości i przegrzewania organizmu, a co za tym idzie, nie pojawia się w łóżku niechciana wilgoć. Wspomniana reguła nie sprawdzi się jedynie u osób, które po kontakcie z pierzem gęsim i kaczym odczuwają dolegliwości alergiczne. Należy również poszukiwać poszewek uszytych z naturalnych materiałów, ponieważ one także mają wpływ na regulację temperatury w czasie spania. 

Rozwiązania antyalergiczne do sypialni

Oprócz elementów składających się na Twoje łóżko, warto również przyjrzeć się warunkom panującym w Twojej sypialni. Podczas aranżowania wnętrza należy zrezygnować z dywanów, zasłon i tapet na ścianach, ponieważ zbierają one niepotrzebny kurz i są siedliskiem rozwoju bakterii i roztoczy. Ponadto znacznie trudniej utrzymać je w czystości, niż drewnianą podłogę. Na spokojny sen alergika wpływa również częste otwieranie okien, które pomaga pozbyć się nadmiernego ciepła i wilgoci w pomieszczeniu, a także regularne sprzątanie, nieograniczone do odkurzania, ale zawierające również wycieranie kurzów czy wietrzenie pościeli. Wszystkie wymienione czynności pielęgnacyjne pomogą zachować higienę, niezbędną do prawidłowego snu alergika. 

Chcąc zapewnić zdrowy, komfortowy sen alergikowi, warto zastosować wyżej wymienione wskazówki. Należy również pamiętać o tym, że alergeny nie pojawiają się jedynie w łóżku, ale również w sypialni, dlatego istotne jest, aby połączyć wszystkie dostępne środki w walce z alergią. 

Udostępnij

Zobacz też

 Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym - dobierz odpowiedni materac
Inne / 2024-05-27

Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym - dobierz odpowiedni materac

Zobacz więcej
Który jest lepszy materac kieszeniowy czy lateksowy? Dokonaj świadomego wyboru!
Materace / 2024-05-21

Który jest lepszy materac kieszeniowy czy lateksowy? Dokonaj świadomego wyboru!

Zobacz więcej

Znajdź sklep

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź najbliższy sklep z produktami Hilding Anders. Możesz kupić swój materac internetowo i stacjonarnie.