Jaka pozycja do spania jest najlepsza?

Jaka pozycja do spania jest najlepsza?

Inne | 2023-10-24
 Jaka pozycja do spania jest najlepsza?

Choć mogłoby się wydawać, że wybór pozycji do spania nie ma większego znaczenia, nic bardziej mylnego! Od ułożenia ciała w ciągu nocy zależy nie tylko jakość snu, ale na dłuższą metę również zdrowie kręgosłupa. Jaka pozycja do spania jest najwygodniejsza i jednocześnie najbezpieczniejsza?

Spanie na boku - czy to zawsze dobry wybór?

Bezsprzecznie, najbezpieczniejszą i najzdrowszą pozycją jest spanie na boku. Przede wszystkim - pozwala na prawidłowe ułożenie kręgosłupa. Spanie w ten sposób na wygodnym materacu - np. Hilding Lambada - zapobiega bólowi pleców ze względu na równomierny rozkład ciężaru ciała i brak skoncentrowania nacisku w jednym odcinku kręgosłupa. Spanie na boku to najzdrowsza pozycja do spania również ze względu na to, że pomaga rozwiązać problem związany z chrapaniem. Drogi oddechowe pozostają bowiem cały czas otwarte, a ryzyko ich zablokowania przez mięśnie gardła lub język jest naprawdę niewielkie.

Kto jeszcze powinien spać na boku? Jest to najwygodniejsza pozycja do spania dla kobiet w ciąży. Poprawia krążenie krwi i sprawia, że płód otrzymuje wystarczające ilości tlenu. Dodatkowo, śpiąc na boku jest się mniej narażonym na cofanie się treści żołądkowej. W związku z tym ten sposób ułożenia ciała na materacu to dobry wybór dla osób cierpiących na refluks żołądkowo-przełykowy.

Czy każdy może spać na brzuchu?

Spanie na brzuchu jest dla wielu osób ulubionym wariantem. Jednak nie stanowi najlepszego rozwiązania. Niektóre osoby przestają w tej pozycji chrapać. Jednak nienaturalne ułożenie głowy często staje się przyczyną nadmiernych napięć mięśniowych - zarówno szyi, jak i niższych partii kręgosłupa. Zdecydowanie nie jest to najzdrowsza pozycja do spania. Zdarza się, że nawet osoby, które kupiły idealnie dopasowany do swoich potrzeb materac Hilding, mają problemy z bólem kręgosłupa lędźwiowego właśnie wtedy, gdy śpią na brzuchu.

Spanie na plecach - zalecenia

Alternatywną, całkiem sensowną opcją jest spanie na plecach. Jest korzystne dla kręgosłupa, a poza tym opóźnia powstawanie zmarszczek na twarzy. Jednak niezwykle ważne jest to, aby osoby śpiące na plecach zadbały o wybór ergonomicznej poduszki. Powinna idealnie utrzymywać szyję w jej naturalnej krzywiźnie. To samo dotyczy materaca. Dzięki spaniu na plecach głowa cały czas pozostaje w neutralnej pozycji Jest to niezwykle korzystne dla wszystkich osób, które zmagają się z problemami w zakresie prawidłowego funkcjonowania kręgosłupa szyjnego.

Warto mieć na uwadze to, że nie istnieje jedna, konkretna, najwygodniejsza pozycja do spania. Choć z punktu widzenia fizjologii i ergonomii najlepiej wypada spanie na boku, wszystko zależy od indywidualnych preferencji i od specyfiki budowy działa danej osoby. Jednak bez względu na wybraną pozycję, warto dbać o utrzymanie kręgosłupa zgodnie z prawidłowymi krzywiznami.

Udostępnij

Zobacz też

Rodzaje stelaży pod materace i na jaki warto się zdecydować?
Akcesoria / 2023-11-17

Rodzaje stelaży pod materace i na jaki warto się zdecydować?

Zobacz więcej
Poznaj nasze nowe materace naturalne - Hilding Solano i Hilding Tivano!
Materace / 2023-11-13

Poznaj nasze nowe materace naturalne - Hilding Solano i Hilding Tivano!

Zobacz więcej

Znajdź sklep

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź najbliższy sklep z produktami Hilding Anders. Możesz kupić swój materac internetowo i stacjonarnie.