Jaki materac wybrać - miękki, twardy, bardzo twardy?

Jaki materac wybrać - miękki, twardy, bardzo twardy?

Inne | 2018-06-29
 Jaki materac wybrać - miękki, twardy, bardzo twardy?

Dobór odpowiedniego materaca nie jest prostą sprawą. Wbrew powszechnej opinii, nie jest prawdą, iż u każdego sprawdzi się podłoże twarde. Główną przyczyną pojawienia się takiego mitu jest fakt, iż w niektórych przypadkach rzeczywiście takie rozwiązanie może uśmierzyć ból pleców, nie jest to jednak uniwersalna reguła i nie dotyczy wszystkich dolegliwości. 

Indywidualne dobranie materaca

Odpowiednia twardość materaca jest sprawą indywidualną i dotyczy wielu aspektów. Pierwszą, a zarazem jedną z ważniejszych zmiennych jest waga i wzrost użytkownika. Dla osób do 80 kilogramów najlepiej powinien sprawdzić się materac miękki, dla tych w przedziale wagowym 80-100 kg polecane są twarde, natomiast powyżej 100 kg poleca się najtwardszą wersję materacy. Należy jednak pamiętać, że nie są to sztywne ramy, ponieważ w zależności od wzrostu, ciężar rozkłada się inaczej i może okazać się, że osobie, która powinna spać na materacu o średniej twardości, bardziej będzie odpowiadał produkt twardy. Ciekawym rozwiązaniem są również produkty o zmiennym stopniu twardości jak np. materac Makarena marki Hilding, który po obróceniu będzie subtelnie miększy lub twardszy w zależności od preferencji użytkownika.

Czynnikiem, który również warto wziąć pod uwagę przy doborze odpowiedniego materaca jest stan zdrowia i ewentualne schorzenia kręgosłupa. Jeżeli wiesz, że cierpisz na lordozę, skoliozę lub kifozę pamiętaj, aby sprawdzić czy wybrany przez Ciebie produkt odpowiada potrzebom Twoich delikatnych pleców. Dobrym rozwiązaniem jest zwracanie uwagi na oznaczenia przy opisie produktów np. przy modelu Hilding Salsa, pojawia się oznaczenie wskazujące na specjalistyczne właściwości produktu. Świadczy to także o rekomendacji fizjoterapetów dla osób ze schorzeniami kręgosłupa. 

Dobór materaca - na co zwrócić uwagę?

Na odczucia śpiącego mają również wpływ inne czynniki, nie tylko stopień twardości. Dobrej jakości materace są wyposażone w dodatkowe właściwości, które potęgują uczucie komfortu i pozwalają na lepszą regenerację organizmu. Jednym z takich udogodnień jest obecność we wnętrzu produktu stref twardości. System ten został zaprojektowany w taki sposób, aby jeszcze lepiej reagować na zmienne wymagania sylwetki, w zależności od partii ciała i jej nacisku na podłoże. Dzięki temu np. materac Cha-Cha został podzielony na siedem zróżnicowanych stref. Każda z nich odpowiada innym potrzebom poszczególnych partii ciała: stóp, łydek, ud, miednicy, bioder, barków i głowy. Dodatkowym elementem w materacu może być mata kokosowa, która może zwiększyć twardość wybranego modelu, warto przemyśleć taki dodatkowy komponent, ponieważ nie tylko zmienia on charakter podłoża, ale również zwiększa higienę i wspomaga cyrkulację powietrza wewnątrz łóżka. 

Konsekwencje wyboru nieodpowiedniego materaca

Co się stanie, gdy wybierzesz zbyt miękki lub zbyt twardy materac? To proste - Twoje mięśnie nie będą się w stanie dostatecznie odprężyć, przez co rano nie będziesz czuł się należycie wypoczęty. Może pojawić się ból pleców i szyi. W dalszej perspektywie mogą pojawić się problemy z krążeniem krwi i płynu mózgowo-rdzeniowego. Najczęściej skutkuje to lekkim otępieniem, a nawet powstawaniem zakrzepów. Dlatego chcąc jak najlepiej uchronić się przed dokonaniem złego wyboru przeprowadź test. W tym celu należy położyć się na wznak na wybranym modelu, a następnie wsunąć otwartą dłoń pod odcinek lędźwiowy. Jeśli napotkasz duży opór - materac jest zbyt miękki, jeżeli nie napotkasz żadnych przeszkód - za twardy. Idealna twardość charakteryzuje się lekkim oporem. 

Pamiętaj, aby dokonać zakupu w sklepie, który ma szeroką ofertę materacy, w jej skład powinny wchodzić zróżnicowane twardości, rodzaje wypełnienia i dodatki w postaci np. siedmiu stref twardości. Znajdziesz w nim nowoczesne materace piankowe takie jak Foxtrot, Mambo czy Latino, a także bogaty katalog tradycyjnych, sprężynowych rozwiązań: Step, Tango czy Pasadoble. Dostępne w przeróżnych twardościach i kombinacjach.

Teraz wiesz już na co zwracać uwagę przy wyborze idealnego materaca. Często kupujący sugerują się głównie ceną produktu, nie jest to jednak najlepszy wyznacznik. Zakup materaca ma wpływ na Twoje zdrowie i należy traktować go jak inwestycje. Dobrze dobrany materac zagwarantuje Ci wysokiej jakości nocny wypoczynek, dzięki czemu rano będziesz miał mnóstwo energii do działania. Obudzisz się bez bólu pleców, co pozwoli Ci lepiej funkcjonować w ciągu dnia. 

Udostępnij

Zobacz też

 Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym - dobierz odpowiedni materac
Inne / 2024-05-27

Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym - dobierz odpowiedni materac

Zobacz więcej
Który jest lepszy materac kieszeniowy czy lateksowy? Dokonaj świadomego wyboru!
Materace / 2024-05-21

Który jest lepszy materac kieszeniowy czy lateksowy? Dokonaj świadomego wyboru!

Zobacz więcej

Znajdź sklep

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź najbliższy sklep z produktami Hilding Anders. Możesz kupić swój materac internetowo i stacjonarnie.