Kiedy powinniśmy wymienić materac do spania na nowy?

Kiedy powinniśmy wymienić materac do spania na nowy?

Materace | 2023-03-20
Kiedy powinniśmy wymienić materac do spania na nowy?

Materac do spania to bardzo ważna część każdej dobrze wyposażonej sypialni. Po czym poznać, że materac jest już zużyty i wymaga wymiany na nowy egzemplarz?

Kiedy warto rozważyć wybór nowego materaca do spania?

Pierwszą kwestią, która w znacznym stopniu wpływa na funkcjonalność materaca, jest jego higiena. Na ten czynnik powinny zwrócić uwagę przede wszystkim osoby zmagające się z różnego rodzaju alergiami. Poranny katar czy kaszel to symptomy, które mogą sugerować konieczność wyboru nowego materaca. Wynika to z rozwoju roztoczy i bakterii, dla których materac jest doskonałym środowiskiem bytowym. Higiena jest jeszcze trudniejsza do utrzymania na materacach, które posiadają niezdejmowalny pokrowiec. Zdecydowanie lepiej wybrać model, który można wyprać — taki jak np. Hilding Lambada. Odkształcenia wpływające na wygodę również są znakiem, że materac do spania powinien zostać wymieniony na nowy. Zmiękczone pianki czy wyrobione wkłady sprężynowe nie zapewniają komfortowych warunków i utrudniają nocny wypoczynek.

Zużyty materac do spania — wpływ na jakość snu

Zużyty materac do spania nie zapewnia kręgosłupowi odpowiedniego podparcia. Może to skutkować bólem stawów, mięśni, a nawet drętwieniem nóg czy rąk. Warto pamiętać o tym, że nawet najlepszy materac z czasem zużyje się i przestanie umożliwiać układanie się do snu w naturalnej pozycji. Sygnały zwiastujące na zbliżającą się konieczność zakupu nowego materaca to m.in. wszelkiego rodzaju nierówności, wydawanie dźwięków w momencie przewracania się z boku na bok i niewracanie pianki do oryginalnego kształtu. Dolegliwości bólowe pojawiają się głównie wtedy, kiedy ciało zaczyna się zapadać w materac. Ciężar nie jest wtedy równomiernie rozłożony, a odczuwany dyskomfort sprzyja wybudzaniu się w nocy i uniemożliwia pełną regenerację. Osoby zmagające się z problemami ze snem i bólami w różnych częściach ciała mogą zdecydować się na materac łączący cechy modeli sprężynowych i piankowych — np. Hilding Electro. Taki model zapewni stabilność całego ciała dzięki materiałowi wyjątkowo odpornemu na nacisk.

Dlaczego warto wymienić materac na nowy?

Wybór materaca nie jest łatwym zadaniem. Warto więc dobrze zastanowić się nad jego zakupem i przemyśleć różnorodne opcje. Model odpowiednio dopasowany do użytkownika zagwarantuje głębszy sen — ten z kolei poprawi samopoczucie w ciągu dnia. Równomierny rozkład ciężaru ciała ma też ogromny wpływ na stan kręgosłupa. Bóle pleców mogą być niezwykle uciążliwe, a dzięki odpowiednim warunkom snu można im skutecznie zapobiegać. Nie należy lekceważyć dyskomfortu związanego ze snem — niewypoczęty organizm jest bardziej narażony nie tylko na choroby, ale też różnego rodzaju kontuzje związane z układem ruchu.

Materac jest najważniejszym elementem warunkującym komfortowy sen. Jeżeli posiadany egzemplarz uległ odkształceniom lub nie spełnia już standardów higieny — warto wymienić go na nowy. W końcu to właśnie w łóżku spędzamy aż 8 godzin przeznaczonych na odpoczynek — warto więc kupić dobrej jakości materac i zapewnić sobie odpowiednią regenerację.

Udostępnij

Zobacz też

Sen a sport
Inne / 2023-05-22

Sen a sport

Zobacz więcej
Czym jest Certyfikat AEH?
Materace / 2023-05-15

Czym jest Certyfikat AEH?

Zobacz więcej

Znajdź sklep

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź najbliższy sklep z produktami Hilding Anders. Możesz kupić swój materac internetowo i stacjonarnie.