Kiedy powinno się wymienić stary materac na nowy?

Kiedy powinno się wymienić stary materac na nowy?

Materace | 2019-09-02
Kiedy powinno się wymienić stary materac na nowy?

Każdy dłużej eksploatowany sprzęt prędzej, czy później zużywa się, traci swoje właściwości, zaczyna go charakteryzować więcej wad niż zalet. Naturalną koleją rzeczy jest wymienienie go na nowy i sprawny. Jeśli chodzi o wymianę materaca, używany przez zbyt długi czas, nie zapewnia już nie tylko komfortu wypoczynku, ale także podstawowych walorów higienicznych, których brak znacznie wpływa na codzienne, prawidłowe funkcjonowanie.

Kiedy materac nadaje się do wymiany?

O tym, że dotychczasowe podłoże stało się niezdatne do dalszego użytku mogą świadczyć różne, bardziej lub mniej zauważalne zmiany. Do najbardziej uciążliwych i sygnalizujących niezwłoczną konieczność wymiany należą:

Konsekwencje spania na zużytym materacu

Bagatelizując powyższe niepokojące sygnały można przysporzyć sobie wielu nieprzyjemnych skutków, które będą bezpośrednio wpływać na codzienne funkcjonowanie. Do najbardziej uciążliwych należą: zaburzenia snu, trudności z koncentracją, roztargnienie, bóle szyi, karku i pleców oraz zmęczenie. Niestety dłuższe użytkowanie zdezelowanego podłoża do spania może prowadzić do jeszcze poważniejszych objawów, które mają bezpośredni wpływ na zdrowie. Warto mieć świadomość, że w grę wchodzą dolegliwości takie jak: wahania wagi, zaburzenia procesu regeneracji komórek, pojawianie i pogłębianie się zmarszczek, apatia, znacznie zmniejszona produktywność, stały zły nastrój, problemy z aktywnością fizyczną, a nawet przykre schorzenia kręgosłupa.

Jak przedłużyć jego żywotność?

Aby zachować wszystkie zalety materaca na jak najdłuższy czas, nie wolno zaniedbywać jego podstawowej pielęgnacji. Należy przestrzegać wszystkich zasad higieny takich jak dobór antyalergicznego pokrowca, którego pranie nie stanowi problemu. Doskonały model znajdziemy wraz z materacem Hilding Mambo, czyli pokrowiec Elips, który można prać nawet w 60 stopniach. Dodatkowo konieczne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji podłoża, wietrzenie przez minimum 30 minut raz w tygodniu, odkurzanie oraz częste obracanie, w celu zapobiegania odkształceniom. Nie zaleca się także skakania czy chodzenia po łóżku, gdyż grozi to trwałymi uszkodzeniami. 

Należy pamiętać, że nawet najbardziej zadbane podłoże w końcu przestaje nadawać się do dalszego użytku. Odpowiednia pielęgnacja i zachowanie kilku podstawowych zasad użytkowania pomaga utrzymać go w dobrej kondycji na dłużej. Aby jednak zapewnić sobie w pełni komfortowe i higieniczne środowisko do spania należy pamiętać o regularnych wymianach materacy, aby nie borykać się z przykrymi konsekwencjami zaburzeń snu. 

Udostępnij

Zobacz też

 Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym - dobierz odpowiedni materac
Inne / 2024-05-27

Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym - dobierz odpowiedni materac

Zobacz więcej
Który jest lepszy materac kieszeniowy czy lateksowy? Dokonaj świadomego wyboru!
Materace / 2024-05-21

Który jest lepszy materac kieszeniowy czy lateksowy? Dokonaj świadomego wyboru!

Zobacz więcej

Znajdź sklep

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź najbliższy sklep z produktami Hilding Anders. Możesz kupić swój materac internetowo i stacjonarnie.