Kołdra na chłodniejsze dni – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Kołdra na chłodniejsze dni – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
To, jakiej kołdry poszukujesz, zawsze zależy od indywidualnych preferencji. Jeden użytkownik, mimo chłodnych nocy, będzie preferował cienkie kołdry, a drugi takie o najwyższym stopniu izolacji ciepła. Sprawdź, czym różnią się poszczególne rodzaje kołder i jaką najlepiej kupić.
Rodzaje wypełnień kołdry
Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka różnych rodzajów wypełnień kołdry. Wybór jednego z nich zazwyczaj uzależniony jest pory roku czy indywidualnych upodobań. Pierwsze, najbardziej popularne to wypełnienie puchowe. Drobne, miękkie pióra pozyskuje się z ptactwa wodnego, np. gęsi czy kaczek. Jest niezmiernie lekka i delikatna w dotyku. Leżąc na niej, człowiek dosłownie się zapada, co tworzy niesamowity efekt otulenia. Puch ma wysokie właściwości termoizolacyjne, przez co najlepiej ociepla zimą. Doskonałe właściwości wentylacyjne utrzymają wysoką higienę snu. Odpowiednie pranie i czyszczenie kołdry może zapewnić jej wieloletnią żywotność.
Kolejne, popularne wypełnienie, to pierze. Niestety, kołdra z pierza jest mniej sprężysta i cięższa od puchu. Mimo to, nadal zachowuje swoją delikatność i parametry grzewcze, które istotne są szczególnie w chłodne noce. Kołdry z wypełnieniem wełnianym są idealne dla osób, które marzną pod zwykłą kołdrą, a pod puchową się pocą. Jej głównym surowcem zazwyczaj jest owcza wełna, która nie uczula, dlatego polecana jest szczególnie alergikom. Dodatkową zaletą tego wypełnienia jest fakt, że wełna może działać kojąco na dolegliwości reumatyczne.
Kołdry bambusowe mogą służyć przez cały rok. Ich specjalne właściwości absorbują wilgoć trzy razy szybciej niż bawełna, przez co są idealne dla osób z nadmierną potliwością. Zimą kołdra zapewnia termoizolację ocieplając użytkownika, a latem go chłodząc. Włókno kukurydziane jest polecane dla alergików i osób z problemami skórnymi. Właściwości tego wypełnienia podobne są do bambusa – są dobrym izolatorem i pochłaniaczem wilgoci.Ostatnie wypełnienie kołdry to jedwab. To, co go wyróżnia, to parametry chłodzące organizm, dlatego kołdra z jedwabiu polecana jest na ciepłe noce, z reguły latem. Co więcej, ze względu na właściwości antystatyczne nie przyciąga kurzu.
Jak ciepłą kołdrę wybrać?
Dzięki odpowiedniemu stopniu izolacji cieplnej możemy wybrać kołdrę na zimę, a także na najbardziej upalne noce. Wyróżnia się kilka klas ciepła:
- letnie, od 500 do 1200 gramów: bambus, kukurydza, jedwab,
- zimowe, od 1000 do 1800 gramów: pierz, puch, wełna,
- całoroczne: puch, bambus.
Idealny rozmiar kołdry na zimę
Idealny rozmiar kołdry jest uzależniony od wielu czynników, m.in. od tego, czy przykrycie ma być dla jednej, czy dwóch osób. Dla jednej osoby optymalne rozmiary to 135x200, 150x200 i 160x200 centymetrów. Wiele par woli jednak spać pod dwoma kołdrami, zawijając się w tzw. kokon. Aby móc cieszyć się wspólnie przespanymi nocami pod jedną kołdrą, zaleca się kupno większej kołdry, np. 200x200, 200x220 i 220x240 centymetrów. Dzięki nadmiarowi kołdry zostanie więcej miejsca aby się okryć, a pusta przestrzeń pomiędzy osobami, przez którą zwykle wlatuje zimne powietrze, zostanie zapełniona. Zawsze warto wybrać okrycie, które będzie nieco większe, niż łóżko na którym się śpi.
Odpowiedni wybór kołdry na zimę z pewnością niejednokrotnie uchroni Cię przed mroźnymi, nieprzyjemnymi nocami. Dzięki różnym wypełnieniom każdy, nawet największy zmarzluch znajdzie coś optymalnego względem swoich preferencji.
Udostępnij
Zobacz też
Poradnik zakupu materaca dla studenta: jaki model do pokoju akademickiego?
Zobacz więcejJak przygotować sypialnię do chłodniejszych nocy?
Zobacz więcejZnajdź sklep
Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź najbliższy sklep z produktami Hilding Anders. Możesz kupić swój materac internetowo i stacjonarnie.