Komfort termiczny podczas snu

Komfort termiczny podczas snu

Inne | 2018-10-16
Komfort termiczny podczas snu

Na wygodny i zdrowy sen składa się wiele czynników. Są nimi nie tylko dostosowana do indywidualnych potrzeb twardość materaca oraz jego elastyczność, ale także zadbanie o komfort termiczny. Na czym polega zachowanie odpowiedniej temperatury podczas snu i dlaczego jest takie ważne? 

Komfort termiczny - co to takiego?

Długi i przyjemny sen jest nierozerwalnie związany z odpowiednią temperaturą w sypialni. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że dzięki korzystnym warunkom termicznym oraz wietrzeniu pomieszczeń znacznie zwiększa się jakość snu, a rano budzimy się bardziej wypoczęci. Wszelkie procesy zachodzące w ludzkim organizmie w trakcie snu ulegają spowolnieniu, natomiast temperatura ciała nieznacznie się obniża. Dlatego też bardzo istotne jest to, aby w nocy nie narazić się na wychłodzenie, a jednocześnie zapobiec równie szkodliwemu przegrzaniu. Poprzez utrzymanie stałej temperatury w sypialni, z pewnością zagwarantujemy sobie wydłużenie najważniejszej fazy głębokiego snu (REM), która sprawia, że następnego dnia mamy energię do wykonywania pracy, ponieważ czujemy się w pełni zregenerowani. Ponadto, wysoki komfort termiczny sprzyja również utrzymaniu prawidłowego poziomu melatoniny i zrelaksowania napiętych mięśni pleców, nóg oraz ramion.        

Idealna temperatura do snu 

Osiągnięcie odpowiedniego komfortu termicznego jest możliwe poprzez dbałość o utrzymywanie właściwej temperatury w naszej sypialni. Bardzo ważną kwestię stanowi codzienne wietrzenie pomieszczenia, w którym śpimy, bez względu na warunki atmosferyczne. Dzięki tej prostej czynności poprawia się cyrkulacja powietrza, a w związku z tym mieszkanie zostaje oczyszczone z roztoczy, bakterii i wirusów. Powinniśmy także pamiętać o tym, że w naszych domach, szczególnie w sypialni,  nie może być zbyt gorąco, ani zbyt zimno. Optymalna temperatura do snu wynosi około 18-21 stopni Celsjusza. Dla zachowania najlepszego komfortu termicznego, bez wątpienia pozytywnie wpłyną zarówno nowoczesne, posiadające systemy termoregulacyjne materace, lecz także inne akcesoria sypialniane. Spośród nich, warto wybrać lekkie lub grubsze, w zależności od pory roku, otulające kołdry. Istotne jest to, aby właściwie grzały (ale nie przegrzewały) zimą, a latem zapewniały przyjemne uczucie chłodzenia, zwłaszcza podczas upałów. Dodatkowo, nie można zapomnieć o zakupie wysokiej jakości poduszki, która dzięki swojej elastyczności doskonale dopasuje się do anatomicznego kształtu szyi i głowy oraz będzie odpowiednio odprowadzać nadmiar ciepła.         

Wygodny sen dzięki materacom termoelastycznym

Wyjątkowym rodzajem materacy, które gwarantują doskonały komfort termiczny przez całą noc są materace termoelastyczne. Ich najważniejszą cechę stanowi zdolność reagowania na temperaturę ciała, a w związku z tym idealne dopasowanie do kształtu sylwetki.  Dodatkowo, struktury wkładu zapewniają solidne podparcie kręgosłupa i odpoczynek dla napiętych mięśni. Podczas produkcji tego typu materacy stosuje się innowacyjną, reagującą na ciepło ciała piankę Visco. Została ona wykorzystana do wypełnienia między innymi modelu Hilding Mambo. Wyróżnia się on wyjątkowo miękkim podłożem, wzmocnionym o piankę Velvet Touch oraz umieszczonymi po bokach materaca termoelastycznymi wkładkami. Miłośnikom wysokiej jakości snu, poszukującym produktu charakteryzującego się perfekcyjną wentylacją wkładu i zróżnicowanymi strefami twardości z pewnością przypadnie do gustu Hilding Rumba. Właściwa przewiewność prezentowanego wkładu sprawia, że powietrze swobodnie przepływa pomiędzy poszczególnymi częściami materaca, co w konsekwencji znacznie zmniejsza ryzyko przegrzania podczas snu. Oprócz wyposażenia we wspomnianą wcześniej piankę Visco, model ten posiada także właściwości przeciwodleżynowe. 

Komfort termiczny to jeden z podstawowych czynników wpływających na przyjemny, a co równie istotne zdrowy sen. Aby osiągnąć odpowiednią temperaturę podczas snu, warto zadbać o systematyczne wietrzenie sypialni oraz wybranie materaca wykonanego z materiałów reagujących na ciepło ciała. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia doboru przewiewnych kołder i poduszek.        

Udostępnij

Zobacz też

 Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym - dobierz odpowiedni materac
Inne / 2024-05-27

Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym - dobierz odpowiedni materac

Zobacz więcej
Który jest lepszy materac kieszeniowy czy lateksowy? Dokonaj świadomego wyboru!
Materace / 2024-05-21

Który jest lepszy materac kieszeniowy czy lateksowy? Dokonaj świadomego wyboru!

Zobacz więcej

Znajdź sklep

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź najbliższy sklep z produktami Hilding Anders. Możesz kupić swój materac internetowo i stacjonarnie.