Łóżko czy kanapa? Doradzamy, jaki mebel jest najlepszy do spania

Łóżko czy kanapa? Doradzamy, jaki mebel jest najlepszy do spania

Materace | 2019-05-08
Łóżko czy kanapa? Doradzamy, jaki mebel jest najlepszy do spania

Przesypiamy aż ⅓ naszego życia, dlatego niezwykle ważne jest, by zapewnić sobie zdrowe i komfortowe warunki snu, które pozwolą na efektywny wypoczynek każdej nocy. Na to, czy o poranku czujemy się pełni energii ma wpływ wiele różnych czynników, ale najważniejszym spośród nich jest rodzaj podłoża, na jakim wypoczywamy. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, czy spanie na kanapie jest tak samo dobre dla kręgosłupa jak wypoczynek w łóżku wyposażonym w odpowiedni materac.

Dlaczego warto spać na łóżku?

Tradycyjne łóżko z dobieranym do niego materacem jest najlepszym z możliwych miejsc do spania. Dzięki temu, że do jego ramy wyposażonej w stelaż można dobrać dowolny materac, wypoczynek na łóżku pozwala na stworzenie środowiska snu, które będzie odpowiadało na wszystkie potrzeby użytkownika. Wybór materaca ma kluczowe znaczenie zarówno dla kondycji naszego kręgosłupa, jak i dla faktu, czy wypoczynek zapewni odpowiednie pokłady energii na kolejny dzień. Ponieważ głównym zadaniem podłoża jest zapewnianie ciału użytkownika stabilizacji podczas wypoczynku, istotne jest zakupienie modelu, który doskonale będzie dostosowywał się do wszystkich krzywizn anatomicznych. 

Komfort spania na łóżku z dopasowanym materacem

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele produktów o zróżnicowanych właściwościach, dzięki czemu każdy znajdzie materac, który będzie stanowił odpowiedź na jego potrzeby. Stosowane rodzaje wypełnień - od piankowych po sprężynowe - są wzbogacane o takie technologie jak podział na strefy twardości, co umożliwia jeszcze lepszą współpracę podłoża ze spoczywającą na nim sylwetką. Rozwiązanie to zastosowano między innymi w materacu Hilding Makarena. Dzięki swojemu pozytywnemu wpływowi na ciało użytkownika uzyskał on status produktu medycznego - mogą pochwalić się nim tylko wybrane modele, które  pozytywnie przeszły szereg badań i testów przeprowadzanych przez zewnętrzne instytucje. Inny rodzaj wypełnienia, również zapewniający bardzo dobre podparcie sylwetki śpiącej osoby, to pianka termoelastyczna, jej właściwości pozwalają jej dopasować swój kształt pod wpływem temperatury. Warstwa ta ugina się więc delikatnie dokładnie w tych miejscach, gdzie spoczywa ciało użytkownika, tworząc niewielkie zagłębienie. Pianka termoelastyczna została wykorzystana na przykład do stworzenia modelu Hilding Salsa - odpoczywając na tym podłożu, doświadcza się wrażenia subtelnego otulenia ciała niczym miękką pierzynką. 

Wkładki i maty w materacu - jak wpływają na jakość snu

Aby wyjść naprzeciw wszystkim wymaganiom użytkowników, wnętrza materacy uzupełnia się o maty i wkłady, które dodają produktom atrakcyjnych właściwości. Idealnym przykładem wkładu przyczyniającego się do zwiększenia stopnia twardości oraz ograniczenia możliwości rozwoju drobnoustrojów jest mata kokosowa. Materace takie jak Hilding Fandango, które wzbogacono włóknami tej rośliny odznaczają się znacznie lepszą cyrkulacją powietrza - szybko wchłaniają i oddają nadmiar wody, nie dopuszczając do zawilgocenia wnętrza podłoża. Cecha ta pozwala zahamować rozmnażanie się roztoczy - mikroorganizmów będących bardzo powszechnym alergenem. Modele z warstwą kokosa są także elastyczne i nie ulegają odkształceniom, dzięki czemu mogą służyć swoim użytkownikom przez długi czas. Kolejnym przykładem wkładu podwyższającego komfort wypoczynku jest włókno z agawy – Sizal. Zastosowane w materacu Hilding Pasodoble, dzięki swoim właściwością stabilizuje twardość materaca, która jest kluczowa dla prawidłowego ułożenia kręgosłupa podczas snu. 

Spanie na kanapie a ból kręgosłupa

Jeśli ktoś wybiera spanie na kanapie, to zazwyczaj dlatego, że mieszka na niewielkim metrażu i nie dysponuje wystarczającą przestrzenią, by wstawić pełnowymiarowe łóżko. Niestety, na tym rozwiązaniu cierpi najbardziej ciało tej osoby - wypełnienie kanapy nie jest przystosowane do tego, by służyć jako podłoże snu, przez co nie stabilizuje szkieletu tak dobrze jak materac. Zdarza się też, że wkład znajdujący się w sofie pod wpływem ciężaru leżącej sylwetki ulega deformacji. Co więcej, długotrwałe spanie na kanapie skutkować może problemami z kręgosłupem. Mało elastyczne wypełnienie sprawia, że nie może on przyjąć swojego naturalnego, łukowatego kształtu. W związku z tym przestrzenie pomiędzy poszczególnymi kręgami zmniejszają się, powodując ucisk dysków na siebie. Między innymi to dlatego po nocy spędzonej na kanapie, często czujemy się obolali.  Aby choć w minimalnym stopniu zminimalizować wady, jakie wynikają ze spania na kanapie, można zainwestować w materac nawierzchniowy, na przykład Hilding Jive. To swojego rodzaju nakładka wykonana z tworzyw używanych przy produkcji pełnowymiarowych materacy, która zwiększa lub zmniejsza twardość kanapy i sprawia, że ciało użytkownika jest nieco lepiej podtrzymywane podczas wypoczynku. Jednak warto pamiętać, że taka nakładka nie zastąpi prawdziwego łóżka z porządnym materacem.

Skutki zaburzonej higieny snu

Problemy z kręgosłupem to nie jedyny skutek wypoczywania na sofie - może ono powodować też zaburzenia higieny snu, na przykład bezsenność, z którą wiążą się: kiepski nastrój, brak energii, obniżona koncentracja i zdolności poznawcze. Również kwestia czystości rozkładanego mebla budzi pewne wątpliwości - za dnia często spożywa się na nim posiłki, których resztki gromadzą się w trudno dostępnych zakamarkach, sprzyjając rozwojowi szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów. Dodatkowo spanie na kanapie sprawia, że miejsce nocnego wypoczynku jest w wielu przypadkach jednocześnie sferą, w której spożywa się posiłki i pracuje - prowadzi to do tego, że mózg zaczyna mieć problemy z rozróżnianiem pory snu od czasu przeznaczonego na aktywność. Znacząco utrudnia to osiągnięcie pełnego komfortu i wyspanie się.

Nie ulega żadnym wątpliwościom, że wypoczynek na dobrym materacu nie ma sobie równych. Spanie na kanapie może prowadzić do poważnych zaburzeń w higienie snu, które niosą za sobą szkodliwe dla zdrowia skutki. Z tego względu warto jak najszybciej zamienić rozkładany fotel na wygodne łóżko lub przynajmniej zakupić materac nawierzchniowy, który choć trochę poprawi komfort wypoczynku.

Udostępnij

Zobacz też

 Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym - dobierz odpowiedni materac
Inne / 2024-05-27

Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym - dobierz odpowiedni materac

Zobacz więcej
Który jest lepszy materac kieszeniowy czy lateksowy? Dokonaj świadomego wyboru!
Materace / 2024-05-21

Który jest lepszy materac kieszeniowy czy lateksowy? Dokonaj świadomego wyboru!

Zobacz więcej

Znajdź sklep

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź najbliższy sklep z produktami Hilding Anders. Możesz kupić swój materac internetowo i stacjonarnie.