Lunatykowanie - jak nad nim zapanować?

Lunatykowanie - jak nad nim zapanować?

Inne | 2021-02-15
Lunatykowanie - jak nad nim zapanować?

Somnambulizm bardziej znany pod nazwą “lunatykowanie” kwalifikowany jest jako zaburzenie snu. Wbrew temu, co się powszechnie utarło jest to problem, który dotyka duży odsetek populacji. Czy znane są jego przyczyny i jak sobie z nim poradzić?

Problem lunatykowania

Lunatykowanie kwalifikowane jest do grupy parasomni. Dolegliwość ta dotyka przede wszystkim młode osoby, które są w trakcie okresu dojrzewania - wiele osób twierdzi, że dzieje się tak ze względu na zachodzące wtedy zmiany hormonalne. Wciąż jednak trudno jest jednoznacznie określić, skąd lunatykowanie się bierze - zagadnieniem tym zajmował się chociażby ojciec psychoanalizy Zygmunt Freud. Źródła możemy doszukiwać się między innymi w czynnikach genetycznych, zażywaniu niektórych leków jak przykładowo psychotropy. Ryzyko wystąpienia kłopotów zwiększają też niektóre choroby jak bezdech senny czy zespół Touretta. Nie bez znaczenia jest również prowadzony przez nas styl życia: picie dużych ilości alkoholu, spożywanie kofeiny, jedzenie wieczorem obfitych i tłustych posiłków czy nieregularne godziny snu. Nie możemy nie wspomnieć także o roli permanentnego stresu.

Sposoby na lunatykowanie

Jak radzić sobie z lunatykowaniem? Przede wszystkim warto jest zadbać o naszą higienę snu oraz styl życia. Koniecznie powinniśmy wyznaczyć regularne godziny wypoczynku czy pomyśleć o rozluźnieniu przed położeniem się do łóżka: tutaj dobrze sprawdzą się delikatne ćwiczenia jak joga czy gorąca kąpiel. Wieczorem należy postawić na lekki posiłek, a także zrezygnować z korzystania ze sprzętów, które wydzielają niebieskie światło: jak telewizor, komputer czy też smartfon. Weźmy pod uwagę również warunki w naszej sypialni: powinien panować w niej spokój, cisza, lecz ważna jest też temperatura w pokoju czy wygodne łóżko z dobrze dobranym materacem. Co jeśli jednak to nie pomoże? Tutaj konieczna jest chociażby diagnostyka w stronę wcześniej wskazanych chorób. Jeśli nie zostaną wykryte warto jest chociażby skorzystać z psychoterapii, często też stawia się na mniej konwencjonalną metodę, jaką jest przykładowo hipnoza. W niektórych sytuacjach lekarze decydują się na leczenie lunatykowania za pomocą farmakoterapii.

Jak się czuje lunatyk?

Na cały problem dobrze jest spojrzeć z perspektywy osoby, która musi się z nim zmagać. Lunatycy zazwyczaj mają otwarte oczy, a ich twarz pozbawiona jest emocji. Warto jest podkreślić, że nie będą oni pamiętali rano epizodu sennowłóctwa. Dzieci zazwyczaj w nocy wykonują proste czynności - problem może być bardziej złożony w przypadku dorosłych, którzy mogą nawet we wskazanym stanie mogą próbować prowadzić samochodów. Jeśli ktoś z naszych bliskich lunatykuje nie budźmy go - osoby we wskazanym stanie są podatne na sugestie, dlatego najlepiej jest spróbować odprowadzić ją do łóżka. Dodajmy również, że w przypadku próby wybudzenia dany człowiek może nawet próbować zachowywać się agresywnie.

Wokół lunatykowania narosło wiele mitów, jednak przede wszystkim pamiętajmy, że jest to choroba, która może mieć różne, nawet tragiczne skutki, dlatego koniecznie należy walczyć ze wskazanym problemem.

Udostępnij

Zobacz też

Testowanie materaca: Jak zrobić to prawidłowo?
Inne / 2024-04-23

Testowanie materaca: Jak zrobić to prawidłowo?

Zobacz więcej
Sztuka wyboru materaca dla par o różnych preferencjach snu
Materace / 2024-04-09

Sztuka wyboru materaca dla par o różnych preferencjach snu

Zobacz więcej

Znajdź sklep

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź najbliższy sklep z produktami Hilding Anders. Możesz kupić swój materac internetowo i stacjonarnie.