Możliwe przyczyny bólu kręgosłupa
Możliwe przyczyny bólu kręgosłupa
Ból kręgosłupa zdarza się bardzo często, zarówno u osób pracujących w pozycji siedzącej, jak i u osób podejmujących pracę stojącą. Może być bardzo uciążliwy i utrudniający funkcjonowanie w ciągu dnia. Jakie są możliwe przyczyny tej przykrej dolegliwości oraz jak ją wyeliminować?
Najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa
Ból kręgosłupa chociaż raz w życiu odczuwał chyba każdy. Przyczyn jest równie wiele, co osób borykających się z tym problemem. Jedną z nich jest brak aktywności fizycznej. Powiedzenie “sport to zdrowie” zdecydowanie sprawdza się w tym przypadku! Brak ruchu wpływa na znaczne osłabienie mięśni, które w efekcie nie są w stanie wspierać naszych pleców. Bardzo duży wpływ na występowanie dolegliwości bólowych ma również aktualny tryb życia większości osób: praca siedząca, częste podróże samochodem, ograniczona ilość czasu wolnego, który można wykorzystać aktywnie. Praca przy komputerze często trwa wiele godzin i odbywa się w nieprawidłowej pozycji. Stres również ma wpływ na występujące bóle kręgosłupa, ponieważ powoduje napięcia mięśniowe. Nie bez znaczenia jest w tym przypadku budowa anatomiczna ciała, które może mieć wpływ na predyspozycje do częstych dolegliwości bólowych w obrębie pleców oraz nadwaga lub otyłość.
Rodzaje bólu pleców
Ból pleców można podzielić na trzy grupy, w zależności od miejsca jego największego nasilenia. Nieprawidłowa postawa lub stres bardzo często jest przyczyną dolegliwości w odcinku szyjnym, które z reguły zanikają w ciągu kilku dni. Najczęstszym rodzajem bólu pleców jest ból krzyża odczuwany w odcinku lędźwiowym. Tego typu objawy mogą uniemożliwiać wykonanie nawet najmniejszego ruchu i wynikają głównie z nagłego, nieprawidłowego ruchu lub długotrwałego przebywania w tej samej pozycji. Ostatnią grupą są bóle w odcinku piersiowym lub w środkowej części pleców. Inne, bardzo powszechne rodzaje to również przepuklina dysku oraz rwa kulszowa.
Ból kręgosłupa - leczenie i profilaktyka
Aby możliwie jak najbardziej zminimalizować nasilenie dolegliwości oraz zmniejszyć ich częstotliwość, należy przede wszystkim ustalić główny czynnik odpowiedzialny za ból. Zazwyczaj w takiej sytuacji wykonuje się rezonans magnetyczny, tomografię komputerową lub zdjęcie rentgenowskie. Jednak jak dobrze wiadomo, zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Zmiana nawyków może okazać się bardzo pomocna, a polega jedynie na dbaniu o prawidłową postawę podczas siedzenia, regularnym rozciąganiu oraz prawidłowej regeneracji ciała w nocy. Stosowanie się do nowych zasad w ciągu dnia to dopiero połowa sukcesu. Wielki wpływ ma również dobrze dobrany materac, który zapewni prawidłowe wsparcie pleców. W takiej sytuacji najlepiej wybrać produkt o statusie wyrobu medycznego. Przykładem takiego materaca jest sprężynowy Hilding Makarena, który indywidualnie reaguje na ciężar ciała i zapewnia solidne wsparcie. Również miłośnicy materaców piankowych z pewnością znajdą coś dla siebie Hilding Rumba zabezpiecza ciało przed nadmiernym zapadaniem się oraz zmniejsza napięcie mięśni i ułatwia ich dogłębną regenerację.
Ból kręgosłupa jest bardzo powszechnym objawem, ale mimo to nie warto go ignorować. Nawet najmniejsze dolegliwości bólowe znacznie utrudniają funkcjonowanie w ciągu dnia, a bagatelizowanie ich może tylko pogłębić problem. Warto dbać o zdrowe nawyki oraz udać się do lekarza w przypadku nawracającego kłopotu.
Udostępnij
Zobacz też
Poradnik zakupu materaca dla studenta: jaki model do pokoju akademickiego?
Zobacz więcejJak przygotować sypialnię do chłodniejszych nocy?
Zobacz więcejZnajdź sklep
Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź najbliższy sklep z produktami Hilding Anders. Możesz kupić swój materac internetowo i stacjonarnie.