Na czym polega higiena snu?

Na czym polega higiena snu?

Inne | 2019-07-12
Na czym polega higiena snu?

Sen jest bardzo ważnym elementem naszego życia, dlatego powinniśmy o niego odpowiednio zadbać. Nie wystarczy samo to, że będzie - liczy się też jego jakość. Aby ją możliwie najbardziej udoskonalić, zapoznaj się z poniższymi poradami dotyczącymi tego, jak zadbać o higienę snu. Pożegnasz się z problemami sennymi na dobre!

Higiena snu a walka z bezsennością

Nieprzespane noce są Ci dobrze znane, a drzemki w ciągu dnia zdają się być tradycyjnym już rytuałem? Jeśli się nie wysypiasz, zadaj sobie pytanie: co robię nie tak? Odpowiedzią może być higiena snu. To zasady, których warto przestrzegać, aby sen był jak najwyższej jakości. Mają one za zadanie sprawić, że pożegnasz się z problemami sennymi na dobre. Jednak lepiej do nich podejść z pewnym rozsądkiem – rzucić okiem na całość, ale dobierać je indywidualnie do swoich potrzeb. Warto stworzyć swoją własną hierarchię zasad, dojść do nich metodą prób i błędów, żeby wiedzieć, co jest dla Ciebie najlepsze.

Jak zadbać o komfortowy sen?

Wcześniej już wspomnieliśmy o tym, że nie możesz rozstać się z popołudniową drzemką. Powiedzenie „nie śpij w dzień, bo nie będziesz miał co robić w nocy” nie wzięło się znikąd. Otóż drzemki sprawiają, że Twoje zapotrzebowanie na sen zostaje w pewnym stopniu zaspokojone. Zamiast drzemki postaraj się zadbać o swoją aktywność fizyczną. To klucz do sukcesu związanego z odpowiednim wypoczynkiem. Pamiętaj też o tym, że na zmęczenie psychiczne najlepiej działa zmęczenie fizyczne. Nic nie rozproszy problemów dnia codziennego lepiej niż porządny trening.

Zadbaj też o regularność w swoim życiu. To zasada, która jednocześnie ułatwi Ci zasypianie i ustabilizuje Twój metabolizm. Staraj się kłaść spać i wstawać o podobnej porze. Regularność nie dotyczy tylko stylu Twojego snu, a całego życia, a zatem także diety. Próbuj jeść co 2-3 godziny drobne posiłki, a ten ostatni max. 3 godziny przed snem. Powinien być bogaty w lekkostrawne węglowodany. Wbrew przyjętym stereotypom nie tuczą jedzone wieczorem, a pozytywnie wpływają na jakość Twoich snów.

Ważnym elementem, który pomaga w walce z bezsennością, jest odpowiednia temperatura pomieszczenia, w którym śpisz. Wywietrz sypialnię na wieczór – świeże powietrze zawsze wygrywa z tym dusznym, zebranym w ciągu dnia. W tym miejscu temperatura powinna być w miarę możliwości stała i wahać się od 18 do 20 stopni – to najbardziej optymalny wynik dla poprawy jakości Twojego snu.

Odpowiednie podłoże, które ułatwi zasypianie

Po przeanalizowaniu powyższych zasad, zastanów się nad materacem, na którym zazwyczaj śpisz. Powinien on mieć odpowiedni stopień miękkości dopasowany do wagi ciała użytkownika. Zazwyczaj dla osób o większej wadze polecane są podłoża twardsze, a o mniejszej – bardziej miękkie. Cechą niektórych materacy, która gwarantuje odpowiedni stopień twardości do każdej partii sylwetki, jest 7 jego stref – ten podział pozwala całemu ciału na pełne odprężenie. Model Hilding Rock&Roll jest wyposażony właśnie w tę cechę, a dodatkowo wyróżnia się doskonałą przewiewnością i wentylacją. Nie musisz więcej przejmować się alergią - odpowiednia cyrkulacja powietrza sprawi, że alergeny zostaną zredukowane do minimum, dlatego jest to rozwiązanie bardzo higieniczne. Ważnym elementem podłoża jest też to, aby reagował na temperaturę ciała, a także jego ułożenie. Model Hilding Mambo posiada piankę Visco z takimi właśnie właściwościami, rozmieszczona została w strategicznych miejscach - są to ramiona i barki. Dzięki temu napięcie mięśni i stawów w tych okolicach jest zmniejszane podczas snu, pozwalając na odpowiedni odpoczynek.

Jeśli czujesz, że Twój sen może być lepszy jakościowo, a nie wiesz, jak go poprawić, spróbuj zastosować przynajmniej część z powyższych rad. Higiena snu jest podstawą, o którą trzeba zadbać, jeśli chcesz czuć się wypoczęty przez cały dzień i zapomnieć o uczuciu znużenia powodującym niejednokrotne drzemki.

Udostępnij

Zobacz też

 Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym - dobierz odpowiedni materac
Inne / 2024-05-27

Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym - dobierz odpowiedni materac

Zobacz więcej
Który jest lepszy materac kieszeniowy czy lateksowy? Dokonaj świadomego wyboru!
Materace / 2024-05-21

Który jest lepszy materac kieszeniowy czy lateksowy? Dokonaj świadomego wyboru!

Zobacz więcej

Znajdź sklep

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź najbliższy sklep z produktami Hilding Anders. Możesz kupić swój materac internetowo i stacjonarnie.