Na czym polegają fazy snu?
Na czym polegają fazy snu?
Sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu i utrzymania sprawności umysłowej. Niewielu jednak wie, co tak naprawdę dzieje się z nami, gdy wieczorem zamykamy oczy. W tym tekście dowiesz się, na czym polegają fazy snu i w jaki sposób można tę wiedzę wykorzystać, by lepiej wypoczywać.
Na czym polegają fazy snu?
Sen można podzielić na cztery etapy. Cały proces rozpoczyna się, gdy układamy się do spania w wygodnym łóżku, np. na materacu Hilding Rumba, na którym mogą się rozluźnić wszystkie mięśnie, co pomaga się odprężyć i szybciej zasnąć. Po zamknięciu oczu, gdy już się zrelaksujemy, powoli zaczynamy wchodzić w pierwszą fazę snu, z której łatwo się jeszcze wybudzić. W drugim etapie przestają się poruszać gałki oczne i zaczyna się faza NREM, o której więcej za chwilę - sen na razie wciąż jest dość płytki. Etap trzeci to sen głęboki, który jest istotą nocnego wypoczynku i jest niezbędny do utrzymania naszego ciała w zdrowiu. Ostatni etap to przeplatanie się fazy NREM i REM, gdy pojawiają się marzenia senne. Cały cykl w ciągu nocy zazwyczaj powtarza się około 4 - 5 razy.
Fazy snu - NREM i REM
Warto tu wyjaśnić, czym różni się NREM od REM. Ta pierwsza faza snu jest nazywana także snem o wolnych ruchach gałek ocznych oraz snem wolnofalowym. Trwa ona zazwyczaj około 80 do 100 minut i w tym czasie zazwyczaj nie śnimy, choć może pojawić się wrażenie latania lub spadania. Faza REM to natomiast tzw. szybkie ruchy gałek ocznych. Charakteryzuje się tym, że pomimo największej aktywności mózgu, mięśnie całkowicie się rozluźniają. To wtedy przychodzi czas na sny, które niekiedy zapamiętujemy i analizujemy dokładnie tuż po obudzeniu. Podczas gdy faza NREM wpływa raczej na zdrowie fizyczne, odpowiednio długie fazy REM poprawiają zdolności uczenia się i pamięci, a także wpływają na nastrój.
Jak się wyspać?
O dobry sen warto zadbać, bo ma on duże znaczenie dla naszego samopoczucia, odporności organizmu i ochrony przed poważnymi chorobami. Najlepiej postarać się o dobre miejsce do spania - kupując materac warto zdecydować się na np. na model Zumba z 7 strefami twardości, które idealnie dostosują się do Twojej sylwetki niezależnie od pozycji, w jakiej śpisz i pozwolą Ci odprężyć się po całym dniu. Ważne jest także, by codziennie wieczorem wietrzyć pokój i unikać niebieskiego światła z ekranów tuż przed snem. Jeśli cały cykl Twojego snu trwa około 90 minut, postaraj się nastawiać budzik tak, by zadzwonił na koniec ostatniego etapu, a nie wtedy, gdy śpisz najmocniej - niech sen trwa 6, 7 i pół albo 9 godzin.
Nocny wypoczynek jest niezwykle istotny dla naszego zdrowia, dlatego warto wiedzieć, jak przebiegają kolejne fazy snu. Można to wykorzystać, aby wysypiać się lepiej, niekoniecznie śpiąc dłużej. Oprócz tego, warto pamiętać o zapewnieniu sobie odpowiednich warunków np. poprzez zakup odpowiedniego materaca.
Udostępnij
Zobacz też
Czy spanie na zapas naprawdę działa? Poznaj zalety i wady "nadmiernego snu"?
Zobacz więcejMaterac 140x200 dla par: czy jest odpowiedni do dwuosobowego łóżka?
Zobacz więcejZnajdź sklep
Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź najbliższy sklep z produktami Hilding Anders. Możesz kupić swój materac internetowo i stacjonarnie.