Nadmierna senność - czym jest spowodowana?

Nadmierna senność - czym jest spowodowana?

Inne | 2021-03-19
Nadmierna senność - czym jest spowodowana?

Nadmierna senność w ciągu dnia może skutecznie utrudniać wypełnianie codziennych obowiązków. Wpływa również na nasze samopoczucie: nie mając energii, jesteśmy bardziej drażliwi, poirytowani, nie mamy ochoty na kontakty z innymi ludźmi. Objaw ten może być symptomem wielu chorób. Jakie są przyczyny nadmiernej senności i co możemy z tym zrobić? Zachęcamy do lektury!

Nadmierna senność - co to takiego?

Inna nazwa nadmiernej senności to hipersomnia - oznacza zjawisko, gdy dana osoba mimo spokojnego przesypiania 7-8 godzin w nocy, w ciągu dnia nadal odczuwa zmęczenie oraz senność. Hipersomnia to przewlekłe zaburzenia snu trwające dłuższy czas. Statystyki podają, że może na nią cierpieć około 5% ludzi na świecie. Aby postawić diagnozę często wystarczy przeprowadzenie szczegółowego wywiadu, który może zostać uzupełniony o specjalistyczne badania. Do stwierdzenia nadmiernej senności konieczne jest utrzymanie się wzmożonej, ciągłej potrzeby snu przez wiele tygodni.

Przyczyny nadmiernej senności

Przyczyn nadmiernej senności jest wiele. Należy jednak mieć na uwadze, że ten stan, w którym pojawia się wzmożona chęć na sen, jeśli wynika ze zmęczenia, czy przepracowania jest normalną reakcją organizmu. Do głównych przyczyn można zaliczyć także: bezdechy senne, zaburzenia snu takie jak narkolepsja czy zaburzenia rytmu snu-czuwania; schorzenia somatyczne, między innymi: udar lub zapalenie mózgu bądź opon mózgowych; zaburzony metabolizm, zespół Kleinego-Levina; nadwaga, otyłość; cukrzyca; alkoholizm, zespół abstynencyjny, którego jednym z objawów są problemy ze snem; infekcje wirusowe oraz bakteryjne; urazy w obrębie głowy, guzy mózgu, a także nadużywanie substancji odurzających. Aby wykryć konkretną przyczynę niezbędna jest wizyta u specjalisty oraz przeprowadzenie szeregu badań. 

Jak wyeliminować nadmierną senność?

Aby wyeliminować nadmierną senność należy zacząć od konsultacji z lekarzem. Warto także wykonać pakiet badań w tym szczególnie uwzględnić: morfologię krwi obwodowej, jonogram, TSH, CRP, glikemię, podstawowe parametry nerkowe (na przykład kreatyninę, mocznik) oraz wątrobowe (przykładowo ALT AST, bilirubina) a także lipidogram. Analiza tych badań oraz dokładny wywiad mogą pomóc w postawieniu diagnozy oraz wskazaniu ewentualnych przyczyn oraz podjęciu właściwych metod leczenia w celu wyeliminowaniu hipersomnii.

Nadmierna senność to zaburzenie, które znacząco wpływa na codzienne życie. Jeżeli domowe sposoby na uregulowanie rytmu snu się nie sprawdzają, dobrze jest wykonać szereg badań, sprawdzających różnorodne parametry naszego organizmu oraz udać się do lekarza, który potwierdzi nasze przypuszczenia. Pamiętajmy, że długotrwałe poczucie senności i permanentnego zmęczenia negatywnie wpływa na nasze zdrowie i podejmowanie codziennych wyzwań.

Udostępnij

Zobacz też

Czy spanie na zapas naprawdę działa? Poznaj zalety i wady
Inne / 2024-11-12

Czy spanie na zapas naprawdę działa? Poznaj zalety i wady "nadmiernego snu"?

Zobacz więcej
Materac 140x200 dla par: czy jest odpowiedni do dwuosobowego łóżka?
Materace / 2024-11-13

Materac 140x200 dla par: czy jest odpowiedni do dwuosobowego łóżka?

Zobacz więcej

Znajdź sklep

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź najbliższy sklep z produktami Hilding Anders. Możesz kupić swój materac internetowo i stacjonarnie.