Oddziaływanie faz Księżyca na sen - prawda czy mit?

Oddziaływanie faz Księżyca na sen - prawda czy mit?

Inne | 2019-02-05
Oddziaływanie faz Księżyca na sen - prawda czy mit?

Wiele osób, zarówno młodszych jak i starszych, w okresie pełni księżyca skarży się na problemy ze snem, w tym bezsenność. Choć może to wydawać się pozbawione większego sensu, to wiele badań zdaje się potwierdzać zależność między fazami księżyca a jakością snu. 

Fazy księżyca przyczyną bezsenności?

Jedną z przyczyn bezsenności podczas pełni księżyca może być mocne światło, które wpadając do sypialni, utrudnia zasypianie. Według zwolenników tej teorii, dzieje się tak, ponieważ w wyniku działania księżycowego blasku w organizmie zahamowana zostaje produkcja melatoniny, hormonu odpowiedzialnego za rozróżnianie dnia i nocy. W efekcie ciało myśląc, że wciąż jest dzień, pozostaje w stanie pobudzenia. Aby oszukać działanie mózgu wystarczy dokładnie zasłonić okna, a jeśli to nie wystarczy, można zaopatrzyć się też w specjalną opaskę na oczy, która skutecznie zaciemni pole widzenia.

Wpływ księżyca na sny

Wpływ księżyca na sen według niektórych uwidacznia się również w tym, jakie obrazy projektuje mózg w czasie wypoczynku, zmieniają się one bowiem w zależności od fazy, w jakiej aktualnie znajduje się satelita. Najgorszą jakość snu jest odczuwana w czasie pełni, natomiast najlepsza podczas nowiu, kiedy to wytwarzane w głowie obrazy są spokojne i wyciszone, a nawet nieco zamglone. Z kolei pierwszej kwadrze księżyca mogą towarzyszyć szalone, wyraźne i nasycone sny, które z łatwością zapadają w pamięć. W czwartej kwadrze, im bliżej pełni, tym mary są znów coraz bardziej chaotyczne i pozbawione sensu.

Dlaczego fazy księżyca wpływają na jakość snu

Trudno określić jak dokładnie fazy księżyca miałyby wpływać na sen, mimo to istnieje kilka teorii na ten temat. Najwięcej z nich skupia się na potencjalnych zmianach promieniowania elektromagnetycznego lub zaburzeniach pola grawitacji, które mogłyby skutkować zmianami w produkcji niektórych hormonów, w tym melatoniny. O wpływ księżyca na sen posądzane są także siły magnetyczne, które według niektórych oddziałują na gospodarkę wodną organizmu. Jednak teoria ta ma wielu przeciwników, którzy zwracają uwagę na fakt, iż zawartość tej cieczy w ludzkim ciele może być zbyt mała, by wchodzić w interakcję z przyciąganiem księżyca.

Chociaż najczęściej przyczyny problemów ze snem szukamy w tym, co jemy, czym się stresujemy i na czym śpimy, to powodem bezsenności mogą być także czynniki zupełnie od nas niezależne, takie jak fazy księżyca. Ruchy tego naturalnego satelity rzutują bowiem na jakość snu wielu ludzi - wpływ ten został potwierdzony przez kilku naukowców, a współcześnie badacze wciąż starają się zgłębić jego tajemnice.

Udostępnij

Zobacz też

 Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym - dobierz odpowiedni materac
Inne / 2024-05-27

Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym - dobierz odpowiedni materac

Zobacz więcej
Który jest lepszy materac kieszeniowy czy lateksowy? Dokonaj świadomego wyboru!
Materace / 2024-05-21

Który jest lepszy materac kieszeniowy czy lateksowy? Dokonaj świadomego wyboru!

Zobacz więcej

Znajdź sklep

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź najbliższy sklep z produktami Hilding Anders. Możesz kupić swój materac internetowo i stacjonarnie.