Olejki eteryczne - jakie zapachy wybrać do sypialni?

Olejki eteryczne - jakie zapachy wybrać do sypialni?

Inne | 2020-03-16
Olejki eteryczne - jakie zapachy wybrać do sypialni?

Aromaterapia jest powszechnie znaną metodą, stosowaną przy łagodzeniu objawów różnego rodzaju schorzeń. Olejki eteryczne w sypialni mogą ułatwić nam zasypianie, jednak kluczową rolę odgrywa tutaj wybór odpowiedniego zapachu.

Działanie olejków eterycznych

Korzeni aromaterapii, czyli innymi słowy, leczenia zapachami możemy doszukiwać się już w starożytności, kiedy szczególnie mocno doceniono szerokie zastosowanie łączenia woni różnych roślin owocowych, kwiatów czy ziół. Dzisiaj stosuje się je przy różnego rodzaju zaburzeniach nastroju, ponieważ pomagają rozładować stres, odprężają i poprawiają ogólne samopoczucie. Bardzo dobrze sprawdzają się również w leczeniu bezsenności. Aromaty pobudzają konkretne części mózgu, które odpowiadają za stan naszej psychiki. Najprościej, jest je rozpylić za pomocą specjalnego kominka, lub patyczków zapachowych - obydwa rozwiązania będą również dobrze wyglądały w naszym wnętrzu. Innym sposobem jest skropienie delikatnie ściereczki lub chusteczki i umieszczenie jej pod poduszką lub w pobliżu naszego łóżka. Jedną z najpopularniejszych metod jest wykorzystanie rozpylacza, który generuje wokół urządzenia mgiełkę z pary wodnej. Wystarczy dodać kilka kropli wybranego olejku, który rozcieńczony z wodą będzie rozprzestrzeniał się po całym mieszkaniu.

Jaki zapach wybrać do sypialni?

Każdy zapach ma inny wpływ na organizm, dlatego dobrze jest zapoznać się z konkretnymi informacjami, zanim zastosujemy go w naszej sypialni. Szereg właściwości posiada lawenda, która uspokaja, zmniejsza napięcie nerwowe, a także pomaga przy bólach głowy. Podobnie jest z melisą oraz pomarańczą. Wiele zastosowań mają olejki walerianowe. Ich zapach łagodzi stany lękowe, a także świetnie sprawdza się przy problemach ze snem, wyciszając i ułatwiając zasypianie. Jednak dużo osób nie przepada za tą wonią, dlatego nie należy ona do najbardziej popularnych. Często aromaty miesza się ze sobą, aby uzyskać lepsze efekty. Istotne jest jednak stosowanie konkretnych zasad. Dobrze jest zestawiać ze sobą płyny podobne, zapachy kwiatowe łączyć z innymi kwiatowymi. Cytrusy szybko się ulatniają, dlatego ich efekt przedłużyć mogą niektóre olejki drzewne. Łączyć powinniśmy ze sobą maksymalnie pięć różnych rodzajów.

Czego unikać?

Zbyt mocny aromat może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Dlatego każdy olejek powinniśmy rozcieńczyć z wodą, informacja o proporcjach, zazwyczaj znajduje się na opakowaniu. Pamiętajmy, że nie nadają się one do picia - dlatego musimy trzymać je z dala od dzieci.  Jeśli zdecydowaliśmy się na ich wcierania, a na naszej skórze pojawi się wysypka lub zaczerwienienia konieczne jest przerwanie kuracji, nie możemy w takiej sytuacji liczyć, że nasz organizm się przyzwyczai. Jest to reakcja alergiczna, którą trzeba skonsultować ze specjalistą. Ważne, że nie wszystkie zapachy działają odprężająco - część z nich pobudza mózg, jest tak między innymi z rozmarynem i goździkami. Niektóre nie mogą być używane przy konkretnych schorzeniach, czy w trakcie ciąży, dlatego powinniśmy zapoznać się dokładnie ze wszelkimi przeciwwskazaniami.

Gorąca kąpiel z dodatkiem olejku zapachowego czy odpoczynek w sypialni, gdzie wyczuwalna jest jego subtelna woń będzie świetnym pomysłem po pełnym stresu dniu. Każdy ma indywidualne wymagania względem zapachu, dlatego dobrze jest próbować różnych kompozycji w celu sprawdzenia, która najbardziej nam przypadnie do gustu.

Udostępnij

Zobacz też

Materace termoelastyczne - najwyższy komfort snu
Materace / 2024-03-25

Materace termoelastyczne - najwyższy komfort snu

Zobacz więcej
Jak często należy prać pościel? - Podpowiadamy
Akcesoria / 2024-03-23

Jak często należy prać pościel? - Podpowiadamy

Zobacz więcej

Znajdź sklep

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź najbliższy sklep z produktami Hilding Anders. Możesz kupić swój materac internetowo i stacjonarnie.