Problemy ze snem u dzieci

Problemy ze snem u dzieci

Inne | 2018-11-08
Problemy ze snem u dzieci

Rodzice często próbują rozwiązać problem ze snem u dzieci sięgając po różne, mniej lub bardziej sprawdzone metody. Kolejne nieprzespane noce sprawiają, że maluchy stają się rozdrażnione, a także gorzej się rozwijają. Jakie mogą być przyczyny bezsenności naszych pociech i  jak skutecznie sobie z nimi poradzić? 

Bezsenność u dzieci

Powracające problemy ze snem u dzieci mogą mieć bardzo skomplikowane podłoże. Spośród najczęstszych podawanych przez lekarzy powodów bezsenności u najmłodszych wymienia się między innymi stres, rozpamiętywanie przykrych przeżyć, czy zaburzenia rytmu dnia. W zależności od wieku dziecka mamy do czynienia z różnymi rodzajami tej dolegliwości, pierwszy z nich jest dostrzegany już na etapie niemowlęcym.  Bezsenność charakteryzuje się wówczas trudną do opanowania płaczliwością maluchów, brakiem koncentracji i drażliwością. Może być spowodowana przemęczeniem, kolką, a nawet wyrzynaniem się ząbków. Starsze dzieci, zwłaszcza przedszkolaki, cierpią z kolei na bezsenność motywowaną zdenerwowaniem lub zmianami otoczenia. Niejednokrotnie prowadzi ona do problemów z uczeniem się, wybuchowością i nieśmiałością. Zmagające się z bezsennością maluchy w konsekwencji niewystarczającej ilości odpowiedniego wypoczynku znacznie gorzej się rozwijają, mają huśtawki nastrojów i skarżą się na trudności z zapamiętywaniem.     

Co zrobić, żeby dziecko spało lepiej? 

Aby efektywnie rozwiązać problem ze snem u dzieci, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Przede wszystkim, do poprawienia higieny snu najmłodszych bez wątpienia przyczyni się ustalenie stałych godzin wykonywania czynności pielęgnacyjnych, takich jak kąpiel. Pozwala ona bowiem dziecku odprężyć się, zrelaksować i zapomnieć o troskach całego dnia. Ponadto, zwłaszcza w przypadku niemowląt, istotne jest obserwowanie sygnałów senności, przytulenie malucha i zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa, gdy tego potrzebuje. Na komfort snu dziecka z pewnością wpłynie także wypracowanie dobrych skojarzeń z miejscem przeznaczonym do spania, usypianie z ulubioną zabawką lub pluszową maskotką.      

Idealna sypialnia dla malucha

Pogłębiające się i długotrwałe zaburzenia snu dzieci nie powinny być bagatelizowane przez rodziców. Podjęcie właściwych kroków najlepiej rozpocząć od zapewnienia maluchowi przyjemnych i zdrowych warunków do spania. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że liczba przespanych przez dziecko godzin (uzależniona od jego wieku) waha się pomiędzy 16 a 10 godzinami dziennie. Poczucie bezpieczeństwa w sypialni najmłodszych powinno zatem odgrywać główną rolę i zostać zagwarantowane w wyniku wyboru mebli w neutralnych kolorach, lamp emitujących ciepłe, nieco przytłumione światło, a co najważniejsze wygodnego łóżka. Istotne jest wyposażenie go w sprawdzony, antyalergiczny materac, który będzie elastyczny i miękki. Znakomitą wentylacją, uzyskaną między innymi dzięki przewiewnej piance Flexi Foam odznacza się na przykład model Hilding Dobranocka, wyposażony dodatkowo w wytrzymały, ułatwiający utrzymywanie czystości wkładu, pralny pokrowiec Heros. 

Problemy ze snem u dzieci najczęściej są spowodowane stresem oraz zaburzeniami prawidłowego rytmu dnia. Niewyspane maluchy stają się rozdrażnione, gorzej się rozwijają i uczą. Bezsenność u dzieci wymaga od rodziców zaangażowania w wytworzenie swoim pociechom właściwych warunków do zdrowego snu, ze szczególnym uwzględnieniem ich bezpieczeństwa, a także komfortu wypoczynku.

Udostępnij

Zobacz też

Poradnik zakupu materaca dla studenta: jaki model do pokoju akademickiego?
Materace / 2024-09-24

Poradnik zakupu materaca dla studenta: jaki model do pokoju akademickiego?

Zobacz więcej
Jak przygotować sypialnię do chłodniejszych nocy?
Inne / 2024-09-23

Jak przygotować sypialnię do chłodniejszych nocy?

Zobacz więcej

Znajdź sklep

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź najbliższy sklep z produktami Hilding Anders. Możesz kupić swój materac internetowo i stacjonarnie.