Przyczyny częstego wybudzania się w nocy
Przyczyny częstego wybudzania się w nocy
Wiele osób zmaga się z zaburzeniami snu. Pomimo braku problemu z zasypianiem, często nie jesteśmy w stanie całkowicie wypocząć w trakcie nocy, ze względu na wybudzanie się. Przyczyn jest bardzo wiele: możemy doszukiwać się ich zarówno w czynnikach zewnętrznych, lecz również mogą się wiązać one z naszym zdrowiem fizycznym i psychicznym.
Czynniki psychologiczne
Jednym z istotnych czynników, który może mieć wpływ na wybudzanie się w czasie snu, jest stres. Po przebudzeniu się często towarzyszy nam wtedy poczucie lęku i zdenerwowanie. Aby wykluczyć tą przyczynę, warto przed położeniem się do łóżka, zapewnić sobie trochę relaksu i uspokoić się. Pomóc w tym może nam gorąca kąpiel lub ziołowa herbata. Kłopoty ze snem są także jednym z czynników diagnostycznych depresji. Osoby zmagające się z zaburzeniami nastroju borykają się z problemami związanymi z cyklami snu. Wiązać się z tym może pogorszenie koncentracji czy bóle głowy. Częste budzenie się w trakcie nocy towarzyszyć będzie osobom nadużywającym środków psychoaktywnych, które pobudzają nasz mózg.
Choroby, które mogą przyczyniać do wybudzania się
Częstą przyczyną wybudzania się w nocy jest zespół niespokojnych nóg. Jest to zaburzenie ruchowe, ściśle wiążące się ze snem. Do jego objawów zaliczyć możemy chociażby niepokój ruchowy czy potrzebę poruszania nogami, której towarzyszy przykładowo mrowienie lub pieczenie tej części ciała. Zazwyczaj nasilają się one nocą. W grupie ryzyka znajdują się kobiety w ciąży, osoby zmagające się z niewydolnością nerek czy z niedoborem żelaza. Inną dotkliwą dolegliwością, która może mieć wpływ na przebudzanie się w nocy jest bezdech senny. Objawia się on spłyceniem lub zatrzymaniem oddechu przez ok. 10-15 sekund. Do zauważalnych symptomów możemy zaliczyć chrapanie czy przyspieszony oddech po przebudzeniu się. Jest to bardzo niebezpieczna choroba, ponieważ może się przyczyniać chociażby do występowania udarów czy problemów z sercem.
Czynniki zewnętrzne
Bardzo duży wpływ na jakość naszego snu, ma miejsce, gdzie śpimy. Istotne jest, aby w pokoju znajdowało się jak najmniej elektroniki, która emituje niebieskie światło i pobudza nasz mózg. Ważna jest także temperatura w sypialni, ponieważ może ona wpływać na wytwarzanie przez organizm melatoniny odpowiadającej za termoregulację. Nasze naczynia krwionośne będą ulegały rozszerzeniu, nastąpi także przyśpieszenie krążenia krwi, co wiązać się będzie z przebudzeniem w trakcie snu i późniejszymi problemami z zasypianiem. Zbyt wysoka temperatura będzie oddziaływać na jakość powietrza w naszej sypialni. Za suche może powodować kaszel lub problemy z oddychaniem. Dlatego warto jest, szczególnie w okresie grzewczym, zainwestować w nawilżacz powietrza. Należy także zadbać o ciszę. Hałas w naszym otoczeniu może powodować rozdrażnienie i zaburzać nasz rytm snu.
Zapewnienie sobie około 8 godzin nieprzerwanego snu jest bardzo istotne dla pełnej regeneracji naszego organizmu. Częste przebudzenie w nocy mogą skutkować rozdrażnieniem, problemami z koncentracją czy też bólami głowy, dlatego ważne jest, aby jak najszybciej zlokalizować czynnik odpowiadający za nasze problemy ze snem.
Udostępnij
Zobacz też
Czy spanie na zapas naprawdę działa? Poznaj zalety i wady "nadmiernego snu"?
Zobacz więcejMaterac 140x200 dla par: czy jest odpowiedni do dwuosobowego łóżka?
Zobacz więcejZnajdź sklep
Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź najbliższy sklep z produktami Hilding Anders. Możesz kupić swój materac internetowo i stacjonarnie.