Regeneracja podczas snu – co powinieneś wiedzieć?

Regeneracja podczas snu – co powinieneś wiedzieć?

Materace | 2020-02-12
Regeneracja podczas snu – co powinieneś wiedzieć?

Sen odgrywa bardzo dużą rolę, jeśli chodzi o regenerację organizmu. Jego brak może w znacznym stopniu wpłynąć na nasze samopoczucie, a także wydajność w trakcie całego dnia. Szczególnie ważne jest do dla sportowców, ponieważ powstałe w mięśniach mikrouszkodzenia, najszybciej odbudowują się właśnie w podczas nocnego odpoczynku.

Właściwości regeneracyjne snu

Sen wpływa na niemal każdą dziedziną naszego życia. Wspomaga on koncentrację, dlatego przed rozpoczęciem nauki bardzo ważne jest, aby się porządnie wyspać. Jeśli nie dostarczymy sobie odpowiedniej ilości odpoczynku będziemy odczuwać spadek motywacji, a także problemy ze skupieniem się. Inną kwestią jest odporność, ponieważ kiedy organizm jest przemęczony, nasz system immunologiczny reaguje z opóźnieniem, przez co trudniej jest mu zwalczać pojawiające się infekcje. Zarwane noce, mogą skutkować zaburzeniem wrażliwości tkanek na insulinę, co często jest przyczyną cukrzycy. Dlatego bardzo istotne jest, aby diabetycy nie tylko dbali o swoją zdrową i zróżnicowaną dietę, lecz również o odpowiednią ilość snu.

Regeneracja w trakcie snu, a uprawianie sportu

Jak wcześniej wspominaliśmy, zapewnienie sobie odpowiedniej ilości snu, jest bardzo istotne na sportowców i znacząco wpływa na osiągane przez nich wyniki, niezależnie od uprawianej dyscypliny. Jego niedobór, może skutkować wydzielaniem zbyt małej ilości testosteronu, który odpowiedzialny jest, między innymi, za rozrost masy mięśniowej. Podczas odpoczynku zmniejsza się poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Jeśli mamy go za dużo, zauważalne są problemy związane z odkładaniem się tkanki tłuszczowej, a także znaczne osłabienie całego organizmu czy długotrwałe napięcie mięśni. Nie zapominajmy również o tak znaczącej kwestii, jaką jest regeneracja mięśni, po treningu. Bez zapewnienia sobie zdrowej dawki snu, proces ten może znacznie się wydłużyć, przez co nasza efektywność podczas ćwiczeń znacząco spadnie. Właśnie dlatego bardzo ważny jest dobór odpowiedniego materaca. Dla sportowców świetnie sprawdzą się modele  piankowe, jak Hilding Boogie. Zapewnia on solidne wsparcie kręgosłupa i pozostałych partii ciała, niezależnie od wagi użytkownika, dlatego idealnie może nadać się chociażby dla kulturystów. Wkład z lekko chłodzącej pianka wysokoelastycznej FloFom, pozwali na dogłębną regenerację organizmu.

Jak zadbać o zdrowy sen

Aby w pełni zregenerować organizm, potrzebny jest nam nieprzerwany odpoczynek w komfortowych warunkach. Nasze ciało relaksuje się najbardziej podczas głębokiego snu w trakcie fazy nREM, czyli okresu bez szybkich ruchów gałek ocznych. Właśnie dlatego krótkie drzemki nie dadzą takiego efektu, jak cała noc spędzona na regeneracji. W związku z tym, ważne jest, aby zadbać o zminimalizowanie możliwości wystąpienia bodźca, który może nas obudzić. Dobrze jest, jeśli w naszej sypialni znajdują się rolety lub zasłony, za sprawą których nie będą przeszkadzać nam, na przykład promienie słońca. Jedną z najistotniejszych kwestii jest też dopasowany do naszych potrzeb materac, który powinien być zakupiony z uwzględnieniem stanu zdrowia jego użytkownika, wagi, a także indywidualnych upodobań. Jeśli będziemy spać na niewygodnym produkcie, mogą pojawić się dolegliwości bólowe, a rano nie będziemy czuć się w pełni wypoczęci.

Niestety żyjemy w czasach, kiedy wymaga się od nas pełnego zaangażowanie we wszystko, co robimy, dlatego bardzo często czas, który powinien być przeznaczony na odpoczynek poświęcamy na wywiązywanie się z kolejnych, nałożonych na nas obowiązków. Warto jednak pomyśleć nad tym, że dodatkowa godzina snu, może w znaczny sposób zwiększyć naszą efektywność.

Udostępnij

Zobacz też

Materace termoelastyczne - najwyższy komfort snu
Materace / 2024-03-25

Materace termoelastyczne - najwyższy komfort snu

Zobacz więcej
Jak często należy prać pościel? - Podpowiadamy
Akcesoria / 2024-03-23

Jak często należy prać pościel? - Podpowiadamy

Zobacz więcej

Znajdź sklep

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź najbliższy sklep z produktami Hilding Anders. Możesz kupić swój materac internetowo i stacjonarnie.