Różnice między elastycznością punktową a powierzchniową w materacu
Różnice między elastycznością punktową a powierzchniową w materacu
Dobór odpowiedniego wyposażenia łóżka znacznie wpływa na komfort i jakość snu. Idealny materac powinien cechować się dopasowaną twardością do wagi i indywidualnych potrzeb użytkownika oraz ergonomicznością. Czym różnią się poszczególne rodzaje elastyczności proponowane przez producentów materacy? Która z nich najlepiej spełni nasze oczekiwania?
Czym jest elastyczność punktowa?
Materac charakteryzujący się elastycznością punktową posiada powierzchnię, która reaguje na nacisk jedynie w wybranych miejscach. Sprawia to, że bardzo dobrze dopasowuje się do sylwetki każdego użytkownika, a mięśnie kręgosłupa zyskują dzięki temu właściwe podparcie przez całą noc. Wpływa to dodatkowo na regenerację układu szkieletowego, co pozwala uniknąć porannego bólu pleców.
Rodzaje materacy z elastycznością punktową
Wysoką elastyczność punktową można znaleźć w materacach kieszeniowych typu pocket i multipocket oraz modelach, w których wykorzystano piankę termoelastyczną. Materace typu pocket gwarantują dobre podparcie ciała i zachowanie naturalnych krzywizn. Modele wyposażone w ten rodzaj sprężyn będą dobrym rozwiązaniem dla osób ceniących wysoki komfort snu, ale mających ograniczony budżet. Przykładem takiego materaca jest Hilding Cha-Cha, którego dodatkową zaletą jest twardość wspomagana nowoczesną pianką Velvet Touch - pozwala ona zachować odpowiednia przewiewność, co gwarantuje wysoką higienę snu. Sprężyny multipocekt z kolei mają mniejszą średnicę w porównaniu ze zwykłymi sprężynami kieszeniowymi, dzięki czemu jest ich znacznie więcej, przez co materac gwarantuje jeszcze więcej punktów podparcia, dostosowuje się do pozycji ciała i pozwala odpocząć mięśniom po całodziennym wysiłku. Ten typ sprężyn można znaleźć m.in. w materacu Hilding Makarena, który posiada jednocześnie właściwości medyczne, będzie więc idealny dla osób starszych oraz borykających się z problemami z kręgosłupem. Dla użytkowników preferujących bardziej twarde podłoże dobrym wyborem okaże się również materac Hilding Fandango, który swoją twardość zawdzięcza warstwie filcu oraz kokosu. Materac wyposażony jest w pralny pokrowiec Medicott wykonany z materiału hamującego rozwój pleśni, co daje mu właściwości antyalergiczne. Do typów materacy wykazujących dużą elastyczność punktową możemy zaliczyć również materace termoelastyczne. Zbudowane są ze specjalnej pianki, która reaguje na jego ciepło ciała i na tej podstawie zapamiętuje jego kształt. Model termoelastyczny Hilding Rumba dodatkowo charakteryzuje się wyjątkową wentylacją wkładu, a także właściwościami przeciwodleżynowymi. Otaczający go pokrowiec Medicott Velur neutralizuje zapachy z zewnątrz, wspomaga odpowiedni przepływ powietrza pozwalając tym samym zachować właściwą higienę materaca. Spośród materacy z elastycznością punktową warto wskazać także materac termoelastyczny Hilding Salsa. Do jego niezaprzeczalnych zalet należy 7 zróżnicowanych stref twardości, które poprawiają kondycję wybranych partii ciała podczas snu, gwarantując optymalne rozłożenie punktów nacisku na materac. Poza tym prezentowany produkt posiada specjalne nacięcia w piance tworzące kanały wentylacyjne, dzięki czemu bardzo dobrze odprowadza wilgoć.
Zalety elastyczności powierzchniowej
Elastyczność powierzchniowa dotyczy przede wszystkim pracy całego materaca pod wpływem określonego nacisku. Jest ściśle związana z wkładem produktu, dlatego też najczęściej występuje w przypadku materacy bonellowych. System mocnych, połączonych w kształt klepsydry, wykonanych z wysokogatunkowego drutu sprężyn, nadaje im wyjątkową wytrzymałość, co sprawia, że materace tego typu przypadną go gustu osobom, które śpią w pojedynkę i nie lubią odczuwać efektu „zapadania się” w głąb łóżka. Ciężar ciała jest przez cały czas równomiernie rozłożony na poszczególne sprężyny, dlatego każda z nich nigdy nie zostaje obciążona w nadmierny sposób. Im większa masa użytkownika, tym większa staje się także siła wypierania przez sprężyny. Komfortowy sen z wykorzystaniem właściwości elastyczności powierzchniowej, zapewni między innymi niezwykle tradycyjny model Hilding Kankan. Oprócz odpornych na duże obciążenia sprężyn, posiada on także elastyczną piankę Flexifoam, dzięki której zyskamy dodatkowe wsparcie mięśni oraz podwyższone poczucie komfortu podczas snu.
Zastanawiając się nad wyborem idealnego materaca, warto zwrócić uwagę na to, jaki typ elastyczności będzie dla nas najbardziej korzystny. Bez wątpienia, szeroka oferta materacy z elastycznością punktową sprawdzi się w przypadku łóżka dla osób zmagających się z dolegliwościami układu szkieletowego lub w przypadku materaca dla par. Natomiast modele ze sprężynami bonellowymi będą dobrym rozwiązaniem dla osób tęgich oraz ceniących szczególnie wytrzymałe materace. Nowoczesne technologie zastosowane do ich produkcji bez wątpienia zagwarantują nam zdrowy i komfortowy sen przez długi czas.
Udostępnij
Zobacz też
Poradnik zakupu materaca dla studenta: jaki model do pokoju akademickiego?
Zobacz więcejJak przygotować sypialnię do chłodniejszych nocy?
Zobacz więcejZnajdź sklep
Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź najbliższy sklep z produktami Hilding Anders. Możesz kupić swój materac internetowo i stacjonarnie.