Rytm snu noworodka – jak wygląda?

Rytm snu noworodka – jak wygląda?

Inne | 2020-02-26
Rytm snu noworodka – jak wygląda?

Pierwsze tygodnie życia dziecka są dla rodziców pięknym czasem, lecz jednocześnie bardzo trudnym, ze względu chociażby na to, że rytm snu noworodka znacznie różni się od dorosłych. Z związku z tym, zamiast spokojnie spać w nocy, nasza pociecha, często budzi się z płaczem, po czym większość dnia spokojnie odpoczywa.

Od czego zależy rytm snu noworodka

Dziecko, przez pierwsze tygodnie życia, śpi nawet około 18-20 godzin w ciągu doby. Jego rytm okołodobowy nie jest jeszcze tak uformowany jak u osób dorosłych. Wpływ ma na to niedojrzałość mózgu, który cały czas się kształtuje. Niemowlę nie wytwarza, w taki sam sposób jak my, hormonów odpowiedzialnych za sen. Najważniejszym “wyznacznikiem” dla niego jest głód. Zazwyczaj co 2-3 godziny budzi się, domagając się mleka, niezależnie od pory dnia lub nocy. W okresie prenatalnym, odbiera ono sygnały z ciała matki, do których całkowicie się dostosowuje, na przykład gdy kobieta odpoczywa, płód zazwyczaj jest znacznie spokojniejszy, jednak po porodzie zostaje od tego odcięty, przez co rytm snu wyznacza sobie w inny sposób.

Fazy snu dziecka

Dzieci, tak samo jak dorośli, mają dwie fazy snu: głęboką (nREM) i REM, w trakcie której odnotowuje się wzmożoną aktywność mózgu i marzenia senne. Drugi, ze wspomnianych etapów jest znacznie płytszy, co jest powodem niespokojnych ruchów, u niemowląt, podczas odpoczynku. Stanowi on połowę czasu snu malucha, czyli 8-9 godzin. Porównując, dorosły w fazie REM przybywa około dwóch godzin. Budzenie się najmłodszych w nocy, głównie przez pierwsze tygodnie, jest czymś jak najbardziej naturalnym, szczególnie, że nie odróżnia ono dnia od nocy. Dopiero w momencie ukończenia trzech miesięcy nasza pociecha jest gotowa do tego, aby przespać około sześciu godzin, ze względu na to, że jej żołądek jest na tyle rozwinięty by pomieścić wystarczającą ilość pokarmu.

Kształtowanie cyklu okołodobowego u dziecka

Kształtowanie rytmu snu u noworodka jest praktycznie niemożliwe, ze względu na nie ukształtowaną gospodarkę hormonalną. Pomóc w tym, możemy naszemu dziecku, dopiero ok. 3-4 miesiąca życia. Ważne jest aby nie pobudzać organizmu niemowlaka w nocy, za pomocą mocnych świateł, które zaświecimy, na przykład, do karmienia. Powinniśmy pozwolić mu towarzyszyć sobie w trakcie całego dnia, oczywiście wedle możliwości. Dobrym rozwiązaniem będzie opowiadanie bajek czy śpiewanie piosenek, gdy nie śpi, dzięki czemu będzie widział w jakich momentach rodzice są jest szczególnie aktywni. Pomoże nam też wypracowanie konkretnych schematów związanych z porami karmienia, kąpieli czy przebierania naszego malucha. Ważną rolę odgrywa temperatura w pomieszczeniu, w którym się on znajduje, a także wpadająca do pokoju ilość światła dziennego.

Dostosowanie się do rytmu snu dziecka, dla wielu rodziców może być uciążliwe, w szczególności w trakcie nocy. Pamiętajmy jednak, że organizm niemowląt rozwija się bardzo szybko, dzięki czemu po kilku miesiącach jego cykl okołodobowy zacznie się normalizować.

Udostępnij

Zobacz też

Testowanie materaca: Jak zrobić to prawidłowo?
Inne / 2024-04-23

Testowanie materaca: Jak zrobić to prawidłowo?

Zobacz więcej
Sztuka wyboru materaca dla par o różnych preferencjach snu
Materace / 2024-04-09

Sztuka wyboru materaca dla par o różnych preferencjach snu

Zobacz więcej

Znajdź sklep

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź najbliższy sklep z produktami Hilding Anders. Możesz kupić swój materac internetowo i stacjonarnie.