Sen polifazowy – na czym polega?

Sen polifazowy – na czym polega?

Inne | 2019-09-10
Sen polifazowy – na czym polega?

Sen jest bardzo ważny dla zdrowia człowieka, ponieważ ma on zapewnić odpowiednią regenerację organizmu. Powszechnie funkcjonuje przekonanie o tym, że najlepiej jest przesypiać od 7 do 9 godzin na dobę - taki sen nazywa się monofazowym. Jednak każdy człowiek ma inny tryb życia, wobec czego taki system wypoczynku nie będzie odpowiedni dla wszystkich. Ciekawym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest sen polifazowym. Czym on jest i czy może przynieść korzyści dla organizmu? O tym poniżej.

Co to jest sen polifazowy?

Sen polifazowy to sposób spania składający się z kilku faz, czyli polega na połączeniu drzemek i snu zasadniczego. Pierwsze wzmianki na temat takiego trybu wypoczynku znajdziemy u Leonardo Da Vinci. Sen polifazowy stosowali również żołnierze w czasie I wojny światowej, kanadyjska marynarka wojenna, astronauci NASA czy National Space Biomedical Research Institute - czyli wszystkie instytucje i osoby o napiętym i nieregularnym trybie życia, który mimo to wymaga dużej energii i koncentracji.

Rodzaje snu polifazowego

Istnieją różne rodzaje snu polifazowego. Mimo że system opiera się na drzemkach, to muszą przebiegać one regularnie, według określonego porządku. Wyróżnia się cztery rodzaje snu polifazowego, a pierwszym z nich jest forma dwufazowa (bifazowa), która zakłada spanie przez 6 godzin w nocy i odbycie 20-30 minutowej drzemki w ciągu dnia. Kolejny tryb nazywa się Everyman - w tym przypadku sen zasadniczy ma 4 godziny, a w ciągu dnia obowiązują trzy półgodzinne drzemki. Jeszcze inny jest sen czterofazowy (dymaxion), podczas którego śpi się 3 godziny w nocy oraz ucina trzy drzemki w ciągu dnia po 30 min. Najbardziej restrykcyjnym rodzajem snu polifazowego jest Uberman. W tym przypadku występują jedynie półgodzinne drzemki, które występują cztery razy w ciągu dnia.

Efekty spania w trybie polifazowym

Osoby, które praktykują polifazowy tryb spania zaobserwowały, że ich koncentracja w ciągu dnia wzrosła, a ponadto ich efektywność jest lepsza mimo krótszego czasu spania. Ponadto są bardziej wypoczęci i mają dobre samopoczucie na co dzień. Jeżeli więc dana osoba ma nieregularny tryb pracy, to sen polifazowy może okazać się strzałem w dziesiątkę. Co ciekawe, każdy człowiek ma za sobą doświadczenie z tym trybem, ponieważ właśnie tak śpią niemowlęta.    

Jak widać nie ma odgórnej zasady, która mówiłaby, że każdy człowiek musi spać w trybie monofazowym. Sen polifazowy może sprawdzić się u osób z napiętym planem dnia czy niekonwencjonalnym stylem życia. Ponadto może znacznie podnieść wydajność oraz produktywność w ciągu dnia.

Udostępnij

Zobacz też

Z jakich materiałów powinien składać się dobry materac dla dzieci i nastolatków?
Materace / 2023-06-28

Z jakich materiałów powinien składać się dobry materac dla dzieci i nastolatków?

Zobacz więcej
Słaba jakość snu - jakie może mieć konsekwencje?
Materace / 2023-06-25

Słaba jakość snu - jakie może mieć konsekwencje?

Zobacz więcej

Znajdź sklep

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź najbliższy sklep z produktami Hilding Anders. Możesz kupić swój materac internetowo i stacjonarnie.