Skutki uboczne zbyt małej ilości snu

Skutki uboczne zbyt małej ilości snu

Inne | 2019-08-27
Skutki uboczne zbyt małej ilości snu

Optymalnie dla człowieka jest przesypiać między 7-9 godzin dziennie. Eksperci alarmują: doszło do tego, że wielu Polaków ma znaczny deficyt snu, ponieważ zarywają noce. Niedosypianie ma tragiczne skutki zarówno dla psychicznej, jak i fizjologicznej sfery organizmu. Jakie są skutki niewyspania? Przeczytaj koniecznie!

Fizjologiczne skutki niewyspania

Niedosypianie niesie ze sobą poważne fizjologiczne konsekwencje. Po pierwsze zwalnia tempo pracy metabolizmu, a wzrasta hormon apetytu, co wpływa na przybieranie na wadze, dlatego permanentnie niewyspane osoby często mają nadwagę lub są otyłe. Oprócz tego przy znacznym deficycie snu mogą wystąpić zaburzenia mowy i wzroku, co przejawia się jako jąkanie, halucynacje czy niewyraźne widzenie. Bóle głowy, obniżona odporność organizmu, brak libido czy nadprodukcja moczu również należą do zestawu przykrych dolegliwości wynikających z niedosypiania. Jednak może ono również przyczyniać się do powstawania bardzo poważnych chorób serca, problemów żołądkowo-jelitowych, cukrzycy a nawet nowotworów!

Objawy niewyspania - sfera psychiki człowieka

Deficyt snu rzutuje również na zdrowie psychiczne człowieka. Nieustannie niewyspana osoba jest w zwiększonej grupie ryzyka zachorowania na depresję, stany lękowe czy spowolnienie psycho-somatyczne. Niedosypianie jest przyczyną nadmiernej drażliwości czy roztargnienia w ciągu dnia. Co więcej, wzmaga reaktywność emocjonalną w wyniku czego ludzie mają obniżoną zdolność do taktownego zachowywania się, co pogarsza jakość relacji międzyludzkich. Osoby niewyspane łatwo wytrącić zatem z równowagi i często uskarżają się one na wahania nastrojów.

Kłopoty mózgu a za mała ilość snu

Niedostateczna liczba przesypianych godzin może przysporzyć poważnych problemów wynikających z zaburzonej pracy mózgu. Należą do nich kłopoty z koncentracją, które rzutują na efektywność w pracy czy w szkole. Organizm niewyspanego człowieka wyłącza również rejony mózgu odpowiedzialne za zdroworozsądkową ocenę sytuacji - takie są wyniki badań przeprowadzanych za pomocą rezonansu magnetycznego. Osoby po nieprzespanej nocy są skłonne do emocjonalnych i gwałtownych reakcji na sytuacje, które tego nie wymagają.

Często zmniejsza się liczbę przesypianych godzin, przeznaczając ten czas na gry komputerowe, imprezowanie, naukę czy pracę zawodową. Takie nawyki są niezgodne z biologicznym zegarem człowieka i niezaspakajanie ich będzie skutkowało różnymi problemami ze zdrowiem. Warto więc wprowadzić stały plan dnia, który będzie uwzględniał zarówno obowiązki, jak i czas na regenerację.

Udostępnij

Zobacz też

Praktyczne sposoby na oszczędność miejsca do przechowywania w sypialni
Materace / 2024-10-28

Praktyczne sposoby na oszczędność miejsca do przechowywania w sypialni

Zobacz więcej
Jaki rodzaj materaca jest najlepszy do spania na boku?
Materace / 2024-10-21

Jaki rodzaj materaca jest najlepszy do spania na boku?

Zobacz więcej

Znajdź sklep

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź najbliższy sklep z produktami Hilding Anders. Możesz kupić swój materac internetowo i stacjonarnie.