Somnifobia - co to?

Somnifobia - co to?

Inne | 2022-12-08
Somnifobia - co to?

Nie można zaprzeczyć, że istnieje wiele lęków. Niektóre, takie jak lęk wysokości czy klaustrofobia, są bardziej znane. Inne, tak jak somnifobia, mogą nie być kojarzone przez większość. Somnifobia to wbrew pozorom bardzo powszechny problem. Warto wiedzieć, czym się charakteryzuje i jak można z nią walczyć.

Czym jest somnifobia?

Somnifobia - co to? Jest to określenie obrazujące lęk przed snem. Polega na tym, że osoba boi się zasnąć, a przy tym utracić świadomość. Proces zasypiania wzbudza w takich osobach niezwykły dyskomfort.

Somnifobia - objawy, które towarzyszą temu lękowi to bezsenność, budzenie się w nocy z powodu niepokoju, uczucie paniki, szybsze bicie serca, nudności czy intensywne pocenie się. Somnifobia oddziałuje bezpośrednio na nasze zdrowie i samopoczucie - może ona doprowadzić do poważnych dolegliwości zdrowotnych. Lęk ten dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. Somnifobia u dzieci może wynikać z powodu koszmarów, które często prześladują najmłodszych.

Jakie mogą być przyczyny somnifobii?

Główne źródło somnifobii możemy odnaleźć w naszej psychice. Może ona stanowić objaw różnych zaburzeń psychicznych. Często jednak powstaje na skutek traumatycznych wydarzeń, z którymi nasz umysł nie umie sobie poradzić. Bywa też wynikiem silnego stresu, który wprowadza nas w nieustanny stan niepokoju. Co ciekawe, ryzyko jej pojawienia zwiększa nieodpowiedni tryb życia - nie dbanie o odpowiednią ilość snu, higienę snu, narażanie naszego zdrowia, zażywanie używek czy doświadczanie stresujących sytuacji.

Jak sobie radzić z somnifobią?

Pamiętajmy, że z objawami somnifobii powinniśmy zwrócić się do psychoterapeuty - on pomoże nam zrozumieć, z czego wynika nasz problem, a następnie przedstawi sposoby, jak z nim walczyć. Systematyczna psychoterapia pomoże złagodzić objawy somnifobii, a do tego umożliwi nam zrelaksowanie się. Przydatne mogą okazać się też takie platformy jak somnifobia forum, na którym spotkamy inne osoby zmagające się z tą dolegliwością.

Sami również możemy walczyć z tym lękiem. Świetnie sprawdzą się różne techniki relaksacyjne, które wyciszą nasz organizm. Pozytywnie wpłynie na nas regularne praktykowanie medytacji oraz jogi. Te techniki ułatwią nam poradzenie sobie ze stresem i zlikwidują napięcie nagromadzone w naszym ciele.

Somnifobia to przykry problem, który może znacząco uprzykrzyć nasze życie. Krótki i słabo jakościowy sen wpływa negatywnie na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Jeśli zmagamy się z somnifobią, koniecznie sięgnijmy po pomoc, ponieważ dłuższe funkcjonowanie w takim stanie wpłynie na nas bardzo negatywnie. Somnifobia u dziecka również nie powinna ujść naszej uwadze. Czasem nawet proste techniki relaksacyjne mogą przynieść poprawę - warto o to zadbać!

Udostępnij

Zobacz też

Bóle kręgosłupa, a materac
Materace / 2023-31-01

Bóle kręgosłupa, a materac

Zobacz więcej
Ekologiczna sypialnia
Inne / 2023-01-26

Ekologiczna sypialnia

Zobacz więcej

Znajdź sklep

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź najbliższy sklep z produktami Hilding Anders. Możesz kupić swój materac internetowo i stacjonarnie.