Somnifobia - na czym polega?

Somnifobia - na czym polega?

Inne | 2020-08-05
Somnifobia - na czym polega?

Somnifobia jest chorobą cywilizacyjną, która może dotknąć niemal każdego z nas. Osoby, które muszą się z nią borykać boją się zasnąć, co wpływa na całe ich funkcjonowanie. Czym się objawia i jak sobie z nią radzić?

Somnifobia, czyli lęk przed snem

Jak wyżej zostało wspomniane, somnifobia zaliczana jest do grona chorób cywilizacyjnych. Jest ona związana z pojawieniem się, zazwyczaj mocno irracjonalnego lęku, przed zaśnięciem, dlatego chory możliwie unika snu. Problem ten często, błędnie, mylony jest z bezsennością, przy której jednak nie ma pierwiastka strachu. Symptomy, wskazujące na występowanie somnifobii są analogiczne jak przy wszelkiego rodzaju zaburzeniach lękowych, najczęstszymi są kołatania serca, bóle brzucha i głowy, biegunka, drżenie i pocenie się dłoni czy w skrajnych wypadkach nawet napady paniki pojawiające się wraz ze zbliżaniem się pory kładzenia się do łóżka. Warto jest podkreślić, że problem ten może prowadzić do skrajnego wyczerpania organizmu, dlatego jest bardzo niebezpieczny. Skąd się bierze? Podłoża powinniśmy dopatrywać się w przeszłości, cofnąć możemy się nawet do okresu dzieciństwa, i szukać traumatycznych wydarzeń związanych ze snem, na przykład różnego rodzaju wypadki lecz jednocześnie paraliże senne.

Niedobory snu - jak wpływają na nasz organizm

Osoby, które cierpią na somnifobię uporczywie starają się unikać snu, co przez dłuższy okres czasu, może prowadzić do groźnego dla naszego życia wycieńczenia organizmu. Warto jest jednak podkreślić, że pierwsze skutki “zarwanych nocy” zaczniemy odczuwać bardzo szybko. Chroniczne zmęczenie objawia się chociażby problemami z koncentracją, zapamiętywaniem i logicznym myśleniem czy mocnymi spadkami nastroju, ze względu na zaburzoną pracę układu nerwowego. Pojawiać mogą się nawet stany depresyjne, a ostatecznie depresja lub nerwica. Osoby niedosypiające częściej skarżą się na spadek libido. Przewlekły brak snu jest przyczyną również do wielu innych chorób, jak cukrzyca, otyłość czy nawet nowotwory. Problemy będą mieć też sportowcy, ponieważ pamiętajmy, że to właśnie podczas nocnego odpoczynku nasze ciało się regeneruje.

Zwalczanie fobii związanych ze snem

W sytuacji, kiedy zauważymy u siebie jakiekolwiek z wyżej wymienionych objawów, warto jest od razu umówić się na konsultację z psychologiem, który stwierdzi czy nasze problemy związane są z występowaniem somnifobii czy też innymi zaburzeniami snu i wskaże nam najlepszą drogę leczenia. Często w takiej sytuacji zalecana jest psychoterapia, zazwyczaj w nurcie poznawczo-behawioralnym. Normalnym działaniem jest również rozpoczęcie farmakoterapii, która przede wszystkim powinna wspomagać terapię, szczególnie na początku. Leki nie mogą zastępować kontaktu ze specjalistą. Warto wdrożyć także domowe sposoby na uspokojenie przed zaśnięciem, jak gorąca kąpiel, stosowanie metod oddechowych (na przykład trening Jacobsona) czy też picie ziół.

Somnifobia jest bez wątpienia dużym problemem, z którym jak najszybciej powinniśmy rozpocząć walkę. Pamiętajmy, żeby nie próbować radzić sobie “na własną rękę”, lecz konsultować się ze specjalistą.

Udostępnij

Zobacz też

Czy spanie na zapas naprawdę działa? Poznaj zalety i wady
Inne / 2024-11-12

Czy spanie na zapas naprawdę działa? Poznaj zalety i wady "nadmiernego snu"?

Zobacz więcej
Materac 140x200 dla par: czy jest odpowiedni do dwuosobowego łóżka?
Materace / 2024-11-13

Materac 140x200 dla par: czy jest odpowiedni do dwuosobowego łóżka?

Zobacz więcej

Znajdź sklep

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź najbliższy sklep z produktami Hilding Anders. Możesz kupić swój materac internetowo i stacjonarnie.