Spokojny sen kobiety w ciąży – jak go sobie zapewnić?

Spokojny sen kobiety w ciąży – jak go sobie zapewnić?

Inne | 2019-11-28
Spokojny sen kobiety w ciąży – jak go sobie zapewnić?

Ciąża jest wyjątkowym okresem w życiu przyszłych rodziców. Aby dać dziecku jak najlepszy start młoda mama powinna dbać o swoje zdrowie. Zapewnienie odpowiedniej dawki snu jest szczególnie ważne, bo to właśnie w tym czasie nasz organizm się regeneruje i zbiera siły na kolejny dzień.

Aranżacja sypialni

Bardzo duży wpływ na sen ma to, jak zaaranżowane zostanie nasze otoczenie. Przyszłe mamy powinny zwrócić uwagę na ilość elektroniki znajdującej się w ich sypialni. Jest to ważne z tego względu, że nawet najmniejsza dioda produkuje znaczne ilości niebieskiego światła, które informuje mózg o konieczności aktywności, co może prowadzić do problemów z zasypianiem. Dlatego warto jest chociażby zrezygnować z posiadania w sypialni telewizora czy komputera. Najlepiej też, aby smartfon nie znajdował się zaraz przy łóżku.

Inną ważną kwestią jest oświetlenie sypialni. Najlepsza będzie delikatna lampa rozpraszająca światło i nie męcząca oczu. Sprawdzić się mogą tutaj abażury wykonane z materiału lub mlecznego szkła. Światło żarówki powinno być jak najbardziej zbliżone do światła dziennego, dlatego dobrze postawić na cieplejsze barwy. W zależności od umiejscowienia pokoju warto jest kupić rolety, dzięki czemu kobiety w ciąży będą mogły uchronić się przed wczesną pobudką, spowodowaną wpadającymi do pomieszczenia promieniami słonecznymi oraz zbyt wysokimi temperaturami, które w tym stanie mogą być szczególnie uciążliwe. 

Odpowiedni dobór materaca

Duży wpływ na nasz sen ma także to, na czym śpimy. Idealnym rozwiązaniem dla kobiet w ciąży może okazać się piankowy materac Hilding Rumba. Dzięki użyciu do produkcji termoelastycznej pianki Visco reaguje on na temperaturę ciała i za każdym razem dopasowuje się do jego ułożenia. Dzięki temu zmniejsza napięcie mięśni u przyszłych mam oraz gwarantuje prawidłowe podparcie kręgosłupa, który jest obciążony szczególnie w ostatnich miesiącach ciąży. W przypadku kobiet, które w tym okresie muszą szczególnie na siebie uważać i leżeć większość czasu w łóżku bardzo istotne będzie także przeciwdziałanie odleżynom, w którym pomóc nam może odpowiednio dobrany produkt. Istotne są tutaj także przeciwalergiczne właściwości materaca. 

Relaks przed snem

Przed położeniem się do łóżka warto jest zapewnić trochę relaksu oraz wyciszyć organizm dzięki czemu nie będziemy mieć problemów z zasypianiem. Przede wszystkim przynajmniej godzinę przed spaniem warto jest zrezygnować z oglądania telewizji, surfowania po internecie czy pracy przy komputerze. Jest to ważne z powodu wytwarzanie przez te urządzenia wcześniej wspomnianego niebieskiego światła, które działa pobudzająco. Jednym ze sposobów wyciszenia się przed snem dla kobiet w ciąży może być joga, jednakże jeśli decydujemy się na tego typu aktywność warto jest to skonsultować z naszym lekarzem oraz profesjonalnym trenerem jogi, aby poznać konkretne ćwiczenia skierowane właśnie dla ciężarnych kobiet. Inną możliwością wyciszenia się oraz uspokojenia nerwów jest oddychanie przeponą, czyli wdychanie powietrza nosem i wypuszczanie ustami. Relaks przyniesie także gorąca kąpiel z ulubionymi olejkami eterycznymi - kąpiel aromateraupeutyczna łagodzi stres, napięcie i polecana jest chociażby przy bólach głowy czy mdłościach, które występują szczególnie we wczesnych etapach ciąży. 

Na sen wpływa bardzo wiele czynników. O wiele z nich na szczęście możemy sami zadbać, domowymi sposobami. Wypoczynek w czasie ciąży jest istotny zarówno dla fizycznej przyszłej matki, ale też w dużym stopniu przekłada się na samopoczucie psychiczne. 

Udostępnij

Zobacz też

Z jakich materiałów powinien składać się dobry materac dla dzieci i nastolatków?
Materace / 2023-06-28

Z jakich materiałów powinien składać się dobry materac dla dzieci i nastolatków?

Zobacz więcej
Słaba jakość snu - jakie może mieć konsekwencje?
Materace / 2023-06-25

Słaba jakość snu - jakie może mieć konsekwencje?

Zobacz więcej

Znajdź sklep

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź najbliższy sklep z produktami Hilding Anders. Możesz kupić swój materac internetowo i stacjonarnie.