Sposoby na poprawę jakości snu u sportowca

Sposoby na poprawę jakości snu u sportowca

Materace | 2020-07-08
Sposoby na poprawę jakości snu u sportowca

Jak powszechnie wiadomo podczas snu dochodzi do regeneracji całego naszego organizmu, dlatego tak istotny jest on dla sportowców. To właśnie, dzięki odpowiedniej ilości wypoczynku, mogą oni osiągać coraz lepsze wyniki w swojej dyscyplinie, dlatego dzisiaj podpowiadamy, co zrobić, żeby wstawać rano wypoczętym i mieć siłę na wyzwania stawiane nam w ciągu całego dnia.

Sen sportowca: czyli jaki?

Jak zostało we wstępie wspomniane, cały nasz organizm, regeneruje się podczas snu. Odpoczynek daje nam energię, która niezbędna jest do poprawiania naszych wyników w sporcie. Rzeczą, na jaką musimy zwrócić uwagę jest to, że w czasie aktywności fizycznej powstają mikrouszkodzenia, skutkujące pojawianiem się zakwasów. To właśnie w nocy tkanki się odbudowują, więc dzięki odpowiedniej ilości snu uda nam się uniknąć tych nieprzyjemnych dolegliwości bólowych. Co jednak oznacza “odpowiednia ilość snu”? Zakłada się, że młodzi sportowcy, będący w okresie dorastania, powinni poświęcać około 9 godzin na tą formę odpoczynku. Dorosłym, zazwyczaj wystarczy około 7-8 godzin, lecz normalne jest, że niektórzy potrzebują więcej czasu - w zależności od indywidualnych uwarunkowań czy wysiłku w czasie treningu. Dodatkowo, niewyspanie sprawia, że obniżony zostaje poziom koncentracji, co rzutować może na efekty różnych gier zespołowych czy też sportów, wymagających wysokiej precyzji.

Materac dla sportowca

Za regenerację ciała, w trakcie odpoczynku odpowiada nie tylko czas, który poświęcamy na sen, lecz także nasze łóżko, a dokładniej materac. Ważne, aby zapewniał on stabilne podparcie, lecz jednocześnie wspomagał mięśnie w czasie odbudowy mikrouszkodzeń. Innego modelu będą potrzebowali uprawiający kulturystykę, a inny powinni wybrać lekkoatleci. Osoby o rozbudowanej tkance mięśniowej, muszą zwracać uwagę na to, aby zakupiony przez nich produkt podtrzymywał wszystkie partie, dlatego warto, żeby zwrócili uwagę na wyroby medyczne, jak Hilding Fandango, dopasowujący się do krzywizn anatomicznych ciała, które dzięki temu znacznie lepiej odpoczywa. Jest on bardzo elastyczny i sprężysty, ale też fantastycznie sprawdzi się dla osób o podwyższonej wadze czy tych, których w związku z uprawianą dyscypliną sportu, mogą cierpieć na dolegliwości bólowe. Warto, aby osoby szczególnie aktywne brały pod uwagę materace, które wypełnione są pianką wysokoelastyczną. Tutaj wskazać możemy chociażby Hilding Conga, rozkładający ciężar na całej powierzchni oraz indywidualne dopasowujący się do konkretnych partii, za sprawą siedmiu stref twardości. Posiada również szereg właściwości termoregulacyjnych, dzięki czemu ułatwia zachowanie optymalnej temperatury ciała.

Zdrowy sen przez całą noc

Wielu wydaje się, że aktywność fizyczna ułatwia zasypianie, jednak często jest wręcz przeciwnie, ponieważ podczas uprawiania sportu, wydzielane są hormony, które pobudzają nasz organizm. Bezsenność może być też wywołana przez różnego rodzaju stymulanty, zawierające substancje pobudzające, zażywane przez niektórych w celu zwiększenia efektywności w trakcie treningu. Chcąc zwalczyć ten problem, pamiętajmy, żeby około trzech godzin przed położeniem się do łóżka zrezygnować z ćwiczeń. Także dwie lub trzy godziny przed snem powinniśmy zjeść kolację, która zapewni nam odpowiednią ilość węglowodanów oraz naturalnych antyoksydantów.

Zdrowa ilość snu, będzie gwarancją osiągnięcia lepszej efektywności podczas treningów. Pamiętajmy, że bez odpoczynku nie jesteśmy w stanie się rozwijać.

Udostępnij

Zobacz też

Materace termoelastyczne - najwyższy komfort snu
Materace / 2024-03-25

Materace termoelastyczne - najwyższy komfort snu

Zobacz więcej
Jak często należy prać pościel? - Podpowiadamy
Akcesoria / 2024-03-23

Jak często należy prać pościel? - Podpowiadamy

Zobacz więcej

Znajdź sklep

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź najbliższy sklep z produktami Hilding Anders. Możesz kupić swój materac internetowo i stacjonarnie.