Stelaż dobrany do materaca – co warto wiedzieć?

Stelaż dobrany do materaca – co warto wiedzieć?

Akcesoria | 2019-08-06
Stelaż dobrany do materaca – co warto wiedzieć?

Na prawidłowy odpoczynek wpływa wiele czynników takich jak tryb życia, czy odpowiednia higiena snu. Ogromne znaczenie ma także przygotowanie wygodnego podłoża. Nie wystarczy tutaj jedynie wysokiej jakości materac, ale należy zwrócić uwagę także na konstrukcję łóżka, utrzymującą jego pozycję. Aby zapewnić sobie jak najwyższą jakość odpoczynku, należy wybrać odpowiedni stelaż. 

Właściwości stelaża 

Stelaż jest to swoiste rusztowanie utrzymujące materac. Bez względu na to jak dobrze będą skonstruowane pozostałe części łóżka, bez odpowiedniego stelaża nie jest jest możliwe prawidłowe wykorzystanie wszystkich właściwości materaca, a tym samym zapewnienie sobie komfortu snu. To on zapewnia optymalne podparcie dla podłoża, zapobiega odkształceniom, a także wspomaga wentylację, co w dużej mierze wydłuża okres żywotności. Pomaga także utrzymać odpowiednią pozycję kręgosłupa, dostosowując swoją twardość do odpowiednich partii ciała, ze względu na siłę nacisku. Materac dzięki temu może swobodnie dopasować się do kształtu sylwetki, niwelując nadmierny ucisk stawów lub mięśni. 

Rodzaje stelaży

Najbardziej popularną jest konstrukcja listwowa, takie stelaże zbudowane są z określonej ilości listew, przy zachowaniu odpowiednich odstępów pomiędzy nimi. Są zróżnicowane pod względem ich szerokości, gęstości ułożenia i możliwości regulowania twardości. 

Rozróżniany jest także podział na stelaże stałe i regulowane. Stałe pozbawione są funkcji zmiany pozycji materaca. Przykładem będzie popularny model Family Classic złożony z 28 listew, zaopatrzony możliwość zmiany w twardości środkowych partii. Regulowane zapewniają większy wachlarz możliwości dostosowania kształtu podłoża do preferowanego ułożenia ciała podczas snu. Regulacja może być ręczna - model Family Expert lub Select Expert lub elektryczna - Family Moto lub Select Moto, która jest zdecydowanie najwygodniejsza. Jeśli chodzi o łóżka posiadające skrzynię na pościel, wygodnym rozwiązaniem mogą okazać się modele Family Lift lub Double Lift, które dzięki siłownikom gazowym pozwalają na proste podniesienie materaca i otwarcie skrzyni.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar?

Stelaże są wykonane w różnych rozmiarach, zwykle dopasowanych do rozmiarów materacy. Kupując stelaż trzeba być jednak świadomym, że jego faktyczne wymiary mogą nieznacznie różnić się od tych podanych. Charakteryzują się odpowiednią tolerancją w dół do rozmiarów materaca i łóżka. Szerokość jest zwykle krótsza o 1 cm, a długość o około 3 cm, co gwarantuje brak problemów z zamontowaniem w ramie. Nie trzeba zatem martwić się, że pomimo teoretycznie prawidłowego rozmiaru, stelaż się nie zmieści. Przy zakupie modeli regulowanych trzeba zwrócić uwagę również na posiadany materac, gdyż nie wszystkie przystosowane są do zginania.

Warto pamiętać, że człowiek spędza w łóżku średnio jedną trzecią swojego życia, dlatego tak ważne jest, aby w takim miejscu zapewnić sobie jak największy komfort. Odpowiedni stelaż w dużej mierze jest odpowiedzialny za utrzymanie prawidłowych właściwości materaca, a co za tym idzie - zapewnienie gwarancji wygodnego snu. Przed zakupem warto odpowiednio przemyśleć preferowane parametry, a będzie to inwestycja na długie lata, nie tylko w wyposażenie sypialni, ale także we własne zdrowie i dobry odpoczynek. 

Udostępnij

Zobacz też

Materace termoelastyczne - najwyższy komfort snu
Materace / 2024-03-25

Materace termoelastyczne - najwyższy komfort snu

Zobacz więcej
Jak często należy prać pościel? - Podpowiadamy
Akcesoria / 2024-03-23

Jak często należy prać pościel? - Podpowiadamy

Zobacz więcej

Znajdź sklep

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź najbliższy sklep z produktami Hilding Anders. Możesz kupić swój materac internetowo i stacjonarnie.