Strefy twardości w materacu - dlaczego warto zwrócić na nie uwagę

2018-04-30   |   Blog - materace   |   Dodał HILDING

Wybór materacy jest dziś ogromny - od tradycyjnych sprężynowych, przez kieszeniowe, po nowoczesne, aktywnie działające produkty z pianki. Przeglądając modele i zagłębiając się w ich dane techniczne z pewnością natrafisz na wyrażenie strefy twardości. Chcesz wiedzieć, co kryje się pod tym tajemniczym hasłem i dokonać właściwego wyboru materaca? Koniecznie przeczytaj ten tekst. 

Jaki materac wybrać?

Pytanie o dobór odpowiedniego materaca zwykle sprowadza się do preferowanej twardości. Zalecana wartość jest wypadkową wagi ciała, wzrostu, sylwetki, a także osobistych preferencji użytkownika. Zasadniczo rozróżnia się trzy typy podłoża: miękkie, średnie i twarde. Pierwsze dwa są zwykle polecane dla osób, których ciężar nie przekracza 80 kilogramów. Nie jest to jednak sztywna reguła, wszystko zależy bowiem od indywidualnego poczucia komfortu podczas snu. Zależnością na którą należy zwrócić uwagę jest napięcie mięśni, ponieważ dobrze podtrzymujący materac powinien pozwolić na całkowity rozkurcz w trakcie snu, dzięki temu organizm może przeprowadzić pełnowartościową regenerację. 

Czym są strefy twardości? 

Strefy twardości są ulepszeniem, zastosowanym w budowie materaca, które pozwala na wydzielenie poszczególnych poziomych odcinków, charakteryzujących się zmienną wypornością. Dzięki takiemu podziałowi, każdy fragment podłoża może być przeznaczony do podtrzymywania innych partii sylwetki, zatem nietrudno zgadnąć, iż ciężkie masywne nogi i biodra potrzebują zupełnie innego podłoża niż delikatna głowa i szyja. Specjaliści badający komfortowy sen zauważyli wspomnianą prawidłowość i postanowili zapewnić każdej części ciała jak najlepsze warunki do wypoczynku.  

Strefy twardości w materacu

Warto wiedzieć, iż na rynku występują zarówno materace o 3, 5 jak i o 7 strefach twardości. Pierwszy z nich wyposażony jedynie w 3 części, zapewnia jedynie mocniejsze podparcie w miejscu bioder. Materac pięciostrefowy umożliwia właściwe podparcie głowy, ramion, pasa, bioder i nóg. Propozycje najbardziej podzielone, aż na 7 zróżnicowanych odcinków, zapewniają komfort: głowie, barkom, lędźwiom, mienicy, udom, łydkom i stopom. Podejmując decyzję dotyczącą kupna materaca, warto kierować się przysłowiem ”od przybytku głowa nie boli”, bowiem im więcej stref twardości w materacu, tym lepiej dla sylwetki. Najrozsądniejszym wyborem, niezależnie od wagi czy wzrostu, będzie materac siedmiostrefowy, ponieważ jego konstrukcja wiernie oddaje zindywidualizowane potrzeby konkretnych partii ciała. 

Zalety podziału na strefy twardości w materacu

Strefy twardości w materacu są obecne zarówno w produktach z wypełnieniem piankowym, jak i kieszeniowym. W obu przypadkach wspomagają indywidualne dopasowanie do krzywizn sylwetki użytkownika, niezależnie od tego, czy odpowiadają za to pojedyncze sprężyny zamknięte w kieszonkach, czy aktywna pianka termoelastyczna. Dodatkowym atutem podziału na strefy twardości w materacu jest wzmocnienie podłoża w miejscach najbardziej narażonych na powstawanie odkształceń. Oprócz przedłużonej żywotności i dopasowaniu do konkretnych partii ciała, zróżnicowane strefy twardości pozwalają na rzeczywistą poprawę komfortu i jakości Twojego snu, głównie dzięki umożliwieniu regeneracji całego organizmu. Odpowiednie podtrzymywanie pozwala na pełne rozluźnienie mięśni, co z kolei przekłada się na brak ucisku organów wewnętrznych np. żołądka i wątroby. Pozbycie się napięć jest kluczowym elementem w procesie właściwego odpoczynku i przeprowadzania nocnego resetu. 

Jeżeli jesteś w trakcie poszukiwań tego jedynego, idealnego materaca, pamiętaj, że wskazówką, jaki materac wybrać, jest Twoje ciało. Zapewniając mu komfortowe warunki i pozwalając w pełni się rozluźnić, zyskasz poranki bez bólu, znacznie więcej energii w trakcie codziennych obowiązków, a w efekcie znacznie lepszy humor i motywację do działania.  
 

Udostępnij

Znajdź sklep

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź najbliższy sklep z produktami Hilding Anders. Możesz kupić swój materac internetowo i stacjonarnie.

Ta strona używa plików cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na ich używanie, bez zmiany ustawień przeglądarki. Dowiedz się więcej