Stres a bezsenność - jak sobie poradzić?

Stres a bezsenność - jak sobie poradzić?

Inne | 2020-04-28
Stres a bezsenność - jak sobie poradzić?

Stres bardzo często jest główną przyczyną bezsenności. Szargające nami negatywne emocje powodują problemy z zasypianiem oraz sprawiają, że męczą nas koszmary nocne. Przekłada się to później na naszą efektywność oraz samopoczucie w ciągu całego dnia.

Czym jest stres?

Stres jest reakcją organizmu na określone bodźce, które generują tak zwane “stresory”. Ich źródła znajdziemy niemal wszędzie, dla wielu osób codzienne sytuacje są już dużym powodem do nerwów. Niektórzy nas, mogą mocniej odczuwać zdenerwowanie niż inni. Fakt ten, między innymi, spowodowany jest uwarunkowaniami biologicznymi (wiąże się to z wytwarzaniem przez organizm kortyzolu), wcześniejszymi doświadczeniami, wychowaniem, a także schorzeniami psychicznymi, takimi jak nerwica czy depresja Winą możemy również obarczać chroniczne zmęczenie, które sprawia, że nasze reakcje przybierają na sile, a nieprzyjemne sytuacje, które nas spotykają oceniamy, w takim stanie, bardzo często “na wyrost”.

Stres, a bezsenność

Nasze uczucia często sprawiają, że nie możemy zasnąć, lub śpimy płytko i przerywanie. W dużej mierze spokojny odpoczynek zakłóca nam właśnie, wcześniej wspomniany, kortyzol, lecz również adrenalina i noradrenalina. Za ich wytwarzanie odpowiada współczulny układ nerwowy, który ma nas mobilizować do szybkiego działania. Wskutek tego rozszerzają nam się źrenice i płuca, napinają mięśnie, przyspiesza akcja serca, a także często ma miejsce nadmierna potliwość. U wielu osób wiąże się to również z podniesieniem poziomu cukru we krwi, przez co jesteśmy pobudzeni, szczególnie odczuwać mogą to osoby zmagające się z cukrzycą. Wszystkie te czynniki fizyczne utrudniają nam zasypianie, ponieważ nasze ciało otrzymuje sygnały, że ma być w ciągłej gotowości do szybkiego reagowania. Gdy jednak nerwy opadną, organizm staje się osłabiony przez nadmierną pracę,

Sposoby radzenia sobie ze stresem

Istnieje wiele metod, które pomogą nam przed snem zredukować uczucie stresu. Jedną z najpopularniejszych jest trening opracowany przez psychiatrę, Edmunda Jacobsona. Polega on na stopniowym naprężaniu i rozluźnianiu konkretnych partii ciała, za sprawą czego pozbywamy się napięcia mięśniowego. Najskuteczniejszy jest wykonywany w pozycji siedzącej lub półleżącej. Sprawdzi się też joga, opierająca się na spokojnym robieniu ćwiczeń z zachowaniem dbałości o najmniejsze szczegóły, co relaksuje mięśnie i uspokaja oddech. Zacząć ćwiczyć możemy zarówno na specjalnych zajęciach pod okiem instruktora, lecz również samemu w domu z pomocą tutoriali umieszczonych w internecie. Świetnym rozwiązaniem jest również gorąca kąpiel z olejkami eterycznymi, szczególnie polecane są lawendowe i różane  Aromaterapia ma szerokie zastosowanie, bardzo ceni się ją podczas walki ze stresem. Dobrze jest też postawić na herbaty z ziół mających działanie uspokajające, jak melisa czy mięta. Często zszargane nerwy mogą być też skutkiem niedoboru magnezu, który hamuje produkcję stresogennych hormonów i wpływa na wytwarzanie serotoniny, dlatego w naszej diecie powinny znaleźć się bogate w niego pokarmy, jak otręby, kasza, czy zielone warzywa.

Stres jest jedną z głównych przyczyn bezsenności, z którą w dzisiejszych czasach musi mierzyć się coraz więcej osób. Chociaż istnieje wiele metod, które pomagają nam radzić sobie z nim, często mogą być niewystarczające, w takich wypadkach dobrze jest zastanowić się nad konsultacją ze specjalistą.

Udostępnij

Zobacz też

Poradnik zakupu materaca dla studenta: jaki model do pokoju akademickiego?
Materace / 2024-09-24

Poradnik zakupu materaca dla studenta: jaki model do pokoju akademickiego?

Zobacz więcej
Jak przygotować sypialnię do chłodniejszych nocy?
Inne / 2024-09-23

Jak przygotować sypialnię do chłodniejszych nocy?

Zobacz więcej

Znajdź sklep

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź najbliższy sklep z produktami Hilding Anders. Możesz kupić swój materac internetowo i stacjonarnie.