Wartościowy sen - jak o niego zadbać?
Wartościowy sen - jak o niego zadbać?
O tym, że sen jest niezwykle istotny nie trzeba nikomu przypominać. Wpływa on na całokształt funkcjonowania w ciągu dnia: na wydajność w pracy, nastrój, energię i motywację do podejmowania aktywności. W codziennym zabieganiu i stresie często zapominamy o tym, żeby zadbać o regenerację naszego organizmu. Warto wprowadzić kilka zmian, które z pewnością przyniosą pozytywne skutki nie tylko dla snu ale również dla samopoczucia.
Co jest ważne w dobrym śnie?
Idealny sen to taki, który jest niczym niezakłócony i dla dorosłego człowieka trwa nieprzerwanie przez 7 do 9 godzin. Ważny jest relaks przed snem - nie warto kłaść się spać zdenerwowanym, ponieważ sen nie będzie wtedy w pełni wydajny. O ile w ogóle uda nam się zasnąć. Warto pamiętać także o zadbanie, aby ostatni posiłek miał miejsce co najmniej 3 godziny przed planowanym nocnym odpoczynkiem, ponieważ możemy mieć problemy z zasypianiem spowodowane aktywnością układu trawiennego.
Na co zwrócić uwagę?
Przede wszystkim ważnym aspektem jest podłoże, na którym śpimy. Materac powinien być dopasowany do naszej wagi, wzrostu i budowy ciała w taki sposób, aby zapewniał nam odpowiednie podparcie i swobodną zmianę pozycji, do której powinien się dostosować. Ważne jest, aby pomieszczenie, w którym śpimy było idealnie zaciemnione. Światło wpływa na zahamowanie hormon snu, czyli melatoniny, co może spowodować rozregulowanie rytmu biologicznego. Przeprowadzono badania, które pokazały, że taki stan może wpływać negatywnie na organizm.
Jakie nawyki zmienić?
Warto rozpocząć od ograniczenia czynności i czasu spędzanego w łóżku. Sypialnia ma mieć swoje określone przeznaczenie i kojarzyć się głównie ze snem i odpoczynkiem. Warto usunąć z niej telewizor, radio i inne “rozpraszacze”. Dobrze jest zamienić aktywność przy ekranie telefonu bądź telewizora na wieczorne czytanie tradycyjnych książek przy niezbyt intensywnym i rażącym świetle. Złym pomysłem, który dezorientuje nasz organizm, jest też klasyczne przedłużanie wstania z łóżka. “Jeszcze pięć minut” sprawia, że takie drzemanie i wybudzanie się ma negatywne konsekwencje dla poczucia wyspania o poranku. Aby wyregulować biologiczny zegar i nie mieć problemów z zasypianiem warto spróbować wprowadzić regularność w kładzeniu się do łóżka oraz porannym wstawaniu - nawet w dni wolne.
Zadbanie o wartościowy sen często staje się pierwszym krokiem do poprawy ogólnego samopoczucia oraz ma pozytywny wpływ na stan zdrowia i funkcjonowanie w ciągu dnia. Wprowadzenie zmian i zastąpienie negatywnych przyzwyczajeń nowymi nawykami na pewno sprawi, że wiele aspektów naszego życia ulegnie poprawie, co będzie dla nas wyraźnie odczuwalne.
Udostępnij
Zobacz też
Poradnik zakupu materaca dla studenta: jaki model do pokoju akademickiego?
Zobacz więcejJak przygotować sypialnię do chłodniejszych nocy?
Zobacz więcejZnajdź sklep
Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź najbliższy sklep z produktami Hilding Anders. Możesz kupić swój materac internetowo i stacjonarnie.