Wczesne wstawanie dzieci - czym jest spowodowane?

Wczesne wstawanie dzieci - czym jest spowodowane?

Inne | 2020-05-11
Wczesne wstawanie dzieci - czym jest spowodowane?

Niektóre dzieci potrzebują znacznie więcej snu, inne natomiast bardzo szybko są zregenerowane i wypoczęte. Jest to indywidualna sprawa każdego małego człowieka, jednak jeśli codziennie budzeni jesteśmy o 4 czy 5 nad ranem zabawą lub głośnym płaczem może być to problem. Jest to zależne od wieku malucha - kilkumiesięczne niemowlę nie rozpoznaje jeszcze rytmu dnia, dlatego też potrzebuje czasu, aby się dostosować do Waszego rytmu. Czym może być to spowodowane i jak sobie poradzić z takimi powtarzającymi się sytuacjami?

Co może być przyczyną?

Przyczyn może być wiele. Warto zwrócić uwagę na to, czy pierwsza drzemka nie jest zbyt wcześnie. Może sprawiać, że dziecko wcześnie rano będzie już wypoczęte. Podstawą może być też rozregulowany zegar biologiczny - być może dziecko trzeba kłaść później na nocne spanie. Zdarza się też, że winne jest zbyt duże zmęczenie w ciągu dnia. To znaczy że za mało drzemek sprawia, że mały człowiek ma za długie okresy aktywności niedostosowane do wieku. Przekłada się to na zły sen w nocy i przedwczesne pobudki. Niepozwalanie dziecku na sen w dzień, aby spało w nocy to popularny mit, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Kiedy powinna zaczynać się pierwsza drzemka?

Uzależnione jest to od wieku dziecka. Jeśli ma ono 4-5 miesięcy to powinno mieć 3 drzemki w ciągu dnia, pierwszą po godzinie 8:15. Również tyle samo drzemek należy zapewnić 6-miesięcznemu maluchowi, z tym że pierwsza drzemka może być przesunięta do 8:30. Po miesiącu liczbę dziennego spania można zmniejszyć do 2 i rozpocząć je od godziny 9:15. Jeśli dziecko będzie miało już 8 miesięcy, to można je kłaść od 9:30. Natomiast większe maluchy, które mają tylko jedną drzemkę w ciągu dnia, dobrze jest kłaść po godzinie 10:30.

Co jeszcze można zrobić, aby dziecko później wstawało?

Poza opóźnieniem pierwszej drzemki są jeszcze inne sposoby. Czasami zabieranie dziecka do wspólnego łóżka pomaga “dospać” do późniejszej godziny. Warto też stopniowo zmniejszyć ilość snu za dnia - logicznie rzecz biorąc, maluch wyspany w dzień nie potrzebuje dużo snu w nocy, więc budzi się o zbyt wczesnych porach. Warto zwrócić uwagę na zaciemnienie pokoju. Jest to ważne szczególnie latem, kiedy słońce wschodzi bardzo wcześnie. Światło słoneczne może budzić malucha, dlatego ważne jest dokładne zasłanianie okien.

Każdy maluch jest indywidualnym przypadkiem, który “działa” zgodnie ze swoim biologicznym zegarem. Jednak w sytuacji, gdy dziecko budzi się naprawde wcześnie, warto przyjrzeć się niektórym metodom i codziennej rutynie. Być może niektóre nawyki można zmienić, co sprawi, że rano uzyskamy jeszcze jedną godzinę drogocennego snu. Warto zmiany wprowadzać stopniowo, aby maluszek mógł się powoli do nich przyzwyczajać. Cierpliwość na pewno się opłaci.

Udostępnij

Zobacz też

Dwa pojedyncze materace czy jeden duży? Wybór idealnego rozwiązania dla par
Materace / 2024-12-30

Dwa pojedyncze materace czy jeden duży? Wybór idealnego rozwiązania dla par

Zobacz więcej
5 zalet zakupu materaca ekologicznego
Materace / 2024-12-16

5 zalet zakupu materaca ekologicznego

Zobacz więcej

Znajdź sklep

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź najbliższy sklep z produktami Hilding Anders. Możesz kupić swój materac internetowo i stacjonarnie.