Wzrost i waga - wpływ na wybór materaca

Wzrost i waga - wpływ na wybór materaca

Materace | 2022-01-17
Wzrost i waga - wpływ na wybór materaca

Często słyszy się, że materac powinno się wybierać biorąc pod uwagę swoją wagę, wzrost i indywidualne preferencje. O ile ostatnie kryterium jest dla każdego w pełni zrozumiałe, pozostałe dwa niekiedy budzą wątpliwości. Jaki wpływ na wybór modelu idealnego mają te dwa parametry?

Waga a twardość materaca

Przyjmuje się, że im większa masa ciała użytkownika, tym materac powinien być twardszy. Aby nieco ułatwić zainteresowanym wybór, producenci stosują specjalną skalę, na podstawie której określa się właśnie ten parametr. Oznaczenie to składa się z dwóch członów - pierwszy to litera H, natomiast drugi - cyfra definiująca twardość. Im wyższa cyfra, tym podłoże do snu jest twardsze. Standardowa skala prezentuje się następująco:

Skala ta zdecydowanie ułatwia wybór, natomiast warto mieć na uwadze, że są to przedziały uproszczone. Aby wybór padł na idealnie dopasowane podłoże, należy wziąć pod uwagę również inne parametry.

Wzrost - jakie ma znaczenie?

Parametr ten ma znaczenie przede wszystkim przy wyborze wymiarów materaca. Mówi się, że 15-20 cm to minimalny zapas, jaki należy przewidzieć względem wzrostu użytkownika. Oznacza to, że osoby powyżej 180 cm wzrostu powinny rozejrzeć się za podłożem o niestandardowych wymiarach, czyli takich, które przekraczają 2 metry. Sama długość materaca nie jest jednak jedynym aspektem, który należy uzależniać od wzrostu. U osób wysokich ciężar ciała rozkłada się bowiem zupełnie inaczej niż u tych, którzy mają podobną masę ciała, natomiast są niżsi. Aby czuć pełen komfort nocnego wypoczynku, przy nieco wyższym wzroście najlepiej wybierać nieco mniej twarde materace. Nie bez znaczenia pozostaje również pozycja snu - użytkownicy preferujący sen na boku potrzebują lepszego podparcia, czyli twardszego materaca, a Ci, którzy z reguły śpią na wznak - bardziej miękkiego.

Najlepsze modele dla każdego

Konkretne modele są zazwyczaj dostępne w przeróżnych wymiarach. Rzadko kiedy okazuje się, że podłoże o - wydawać by się mogło - idealnych parametrach, jest niedostępne w wybranej konfiguracji. Z racji tego, że rynek sypialniany stale się rozwija, zainteresowani zakupem mają do wyboru całą masę ciekawych propozycji. Godnym uwagi modelem jest Hilding Rock&Roll - materac zbudowany na bazie dwóch wysokoelastycznych pianek o różnych twardościach. To niesamowicie wygodne podłoże, które można dopasować do własnych, zmieniających się w czasie preferencji. Miłośnicy propozycji sprężynowych również mają do dyspozycji coś wręcz idealnego - Hilding Flamenco zbudowany na bazie sprężyn multipocket oferuje dwie twardości i cechuje się niesamowitą elastycznością punktową.

Dobrze dobrany materac jest gwarancją udanego nocnego wypoczynku. Czy nie warto więc zadbać o to, by był możliwie jak najlepiej dopasowany do Ciebie, jako do jego użytkownika?

Udostępnij

Zobacz też

 Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym - dobierz odpowiedni materac
Inne / 2024-05-27

Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym - dobierz odpowiedni materac

Zobacz więcej
Który jest lepszy materac kieszeniowy czy lateksowy? Dokonaj świadomego wyboru!
Materace / 2024-05-21

Który jest lepszy materac kieszeniowy czy lateksowy? Dokonaj świadomego wyboru!

Zobacz więcej

Znajdź sklep

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź najbliższy sklep z produktami Hilding Anders. Możesz kupić swój materac internetowo i stacjonarnie.