Zaburzenia hormonalne a nadmierna senność

Zaburzenia hormonalne a nadmierna senność

Inne | 2021-10-15
 Zaburzenia hormonalne a nadmierna senność

Zaburzenia hormonalne to coraz częściej występujący problem. Szacuje się, że z ich powodu cierpi aż 20% społeczeństwa - większość tej grupy stanowią kobiety. Schorzenia tego typu mają wpływ na cały organizm, to od nich w dużej mierze zależy stan psychiczny i fizyczny. Jak się okazuje, mogą warunkować również jakość i długość snu.

Wpływ zaburzeń hormonalnych na sen

Każdego dnia diagnozuje się wiele zaburzeń hormonalnych, które mają bardzo negatywny wpływ na jakość życia pacjentów. Jednym z problemów występujących zdecydowanie najczęściej jest zespół policystycznych jajników (PCOS), z powodu którego cierpi około 20% kobiet w okresie rozrodczym. Jest wywoływany przez zbyt dużą ilość męskich hormonów w organizmie. Mówiąc o zaburzeniach hormonalnych, nie sposób nie wspomnieć również o tych związanych z tarczycą. Jest to nadczynność i niedoczynność tego gruczołu, która polega kolejno na wytwarzaniu zbyt dużej i zbyt małej ilości hormonów regulujących pracę organizmu. Zaburzeniem hormonalnym jest również syndrom napięcia przedmiesiączkowego oraz Hashimoto, czyli stan, w którym układ odpornościowy atakuje tarczycę. Wiele osób ma nawyk, iż po otrzymaniu diagnozy, zaczyna czytać o swoim zaburzeniu. W przypadku wielu problemów z hormonami można przeczytać o podobnych objawach - jednym z najczęściej występujących jest nadmierna senność.

Czym może być spowodowana nadmierna senność?

Nadmierna senność wynika z niedoboru pewnych hormonów. To właśnie ich niewystarczająca ilość sprawia, iż procesy metaboliczne ulegają zahamowaniu, co prowadzi do licznych kłopotów ze snem. Chroniczne zmęczenie i stała potrzeba snu bardzo często jest skutkiem wcześniej wspomnianej niedoczynności tarczycy. Za pracę tego gruczołu odpowiada hormon TSH, który jest wytwarzany w przysadce mózgowej. Jeśli więc tarczyca z jakiegoś powodu produkuje zbyt mało hormonów potrzebnych do zapotrzebowania organizmu, pojawia się problem. Jej objawy są bardzo zróżnicowane, dlatego często jest mylona z innymi chorobami. Chorzy skarżą się na przyrost masy ciała, obniżenie libido, impotencję, częste zaparcia, czy też sztywność mięśni. Leczenie opiera się głównie na wprowadzeniu odpowiednich leków oraz zmianie stylu życia. Niedoczynność tarczycy nie jest jednak jedynym zaburzeniem, w przypadku którego można mówić o nadmiernej senności. Ta może wynikać również z cukrzycy, obturacyjnego bezdechu sennego, niewydolności serca lub z zaburzeń na tle psychicznym.

Jak się wyspać?

Kłopoty z zaśnięciem i obniżona koncentracja spowodowana stałym zmęczeniem potrafią bardzo negatywnie wpłynąć na jakość życia. Z tego powodu tak ważne jest, aby jak najszybciej zdiagnozować przyczynę tych problemów i wdrożyć odpowiednie leczenie. Zdrowa dieta, nauczenie się nowych nawyków i regularna aktywność fizyczna również niewątpliwie pomogą. Szalenie istotne są również ergonomiczne warunki do snu. Odpowiedni materac, taki jak na przykład Hilding Rumba posiadający szereg właściwości prozdrowotnych, z pewnością pomoże stworzyć przyjazną przestrzeń.

Sen odpowiedniej długości, w dobrych warunkach jest szalenie istotny. To właśnie wypoczynek sprawia, że ma się siłę i motywację na cały następny dzień. Jego niedobór może mieć wiele nieprzyjemnych skutków - wśród nich warto wyróżnić rozdrażnienie i spadek koncentracji. Z tego też powodu, gdy tylko pojawiają się problemy w tej kwestii, należy zacząć działać. Kto wie, może to właśnie zaburzenia hormonalne są ich przyczyną?

Udostępnij

Zobacz też

Materace termoelastyczne - najwyższy komfort snu
Materace / 2024-03-25

Materace termoelastyczne - najwyższy komfort snu

Zobacz więcej
Jak często należy prać pościel? - Podpowiadamy
Akcesoria / 2024-03-23

Jak często należy prać pościel? - Podpowiadamy

Zobacz więcej

Znajdź sklep

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź najbliższy sklep z produktami Hilding Anders. Możesz kupić swój materac internetowo i stacjonarnie.