Zaprojektuj sobie zdrowy sen!
Zaprojektuj sobie zdrowy sen!
Czy zdarzyło Ci się w ciągu ostatniego tygodnia iść do pracy zmęczonym, niewyspanym? Nie móc zasnąć lub budzić się kilkukrotnie w nocy? Być może warto spróbować poprawić jakość snu i zacząć od tego, co możemy zmienić najłatwiej i najszybciej, czyli od swojej sypialni. W pierwszym poście na blogu zaczynamy od „podstaw”: podpowiadamy, jak zadbać o komfort swojego odpoczynku oraz w jaki sposób wybrać „materac idealny”. Wszystko po to, żeby zagwarantować sobie zdrowy, regenerujący sen - bez względu na wiek, wagę czy indywidualne preferencje.
Co wpływa na jakość snu?
Zdrowy sen można sobie „zaprojektować”! Pamiętając o kilku przydatnych informacjach możemy mieć realny wpływ na jego jakość.
Przede wszystkim pamiętajmy, żeby spać około 7-8 godzin na dobę – to minimum, które pozwoli organizmowi odpocząć. Szybko okaże się, że regularny, odpowiednio długi sen dobrze wpływa nie tylko na poziom energii, ale także na wygląd cery, dobre samopoczucie czy wydajność w pracy. Po drugie, ważna jest też odpowiednia temperatura w sypialni (powinna być nieco niższa niż w pozostałych pomieszczeniach, ok. 18-22°C) czy zadbanie o to, żeby tę sypialnię całkowicie zaciemnić (w tym mogą pomóc żaluzje, grube, stylowe zasłony czy rolety zewnętrzne lub wewnętrzne).
Najważniejsze jednak jest to, na czym śpimy – odpowiednio dobrane łóżko wraz z materacem. Nawet jeżeli spełnimy wszystkie wcześniej wymienione warunki: zapewnimy sobie odpowiednią temperaturę, długość snu oraz zadbamy o całkowite zaciemnienie, a zapomnimy o podłożu snu – nie będziemy spać głęboko, a sen nie będzie regenerujący. Wyobraźmy sobie, że śpimy w najlepszym na świecie hotelu, w niczym niezakłóconej ciszy, w ciemnym, przytulnym pokoju o odpowiedniej temperaturze, jednak łóżko i materac są niewygodne i nie pozwalają na takie ułożenie ciała, by rozluźnić mięśnie, odpowiednio wesprzeć kręgosłup, zrelaksować się. Materac jest niewygodny, a leżenie na nim sprawia nam dyskomfort. Zamiast cieszyć się pięknym miejscem będziemy wiercić się na posłaniu w poszukiwaniu komfortowej pozycji i czekając na nadejście snu.
Co na ten temat mówią eksperci?
Dawid Wiener – doktor nauk medycznych, filozof i kognitywista: „Na jakość snu w kontekście miejsca do spania (sypialni) wpływa spora liczba czynników. Tylko holistyczne podejście do problematyki zaprojektowania optymalnej przestrzeni dla snu może przynieść pozytywne efekty i poprawić jego jakość. Niektóre elementy mogą być mniej lub bardziej ważne, ale należy uwzględnić je wszystkie, by doświadczenie dobrego spania i odpoczynku nie było sporadyczne, a stało się standardem na co dzień. Tymi czynnikami, które istotnie wpływają na jakość odpoczynku są: dobry jakościowo i odpowiednio dopasowany materac, dostosowane do fizjologii snu światło, adekwatny zakres temperatury w pokoju oraz komfort akustyczny.”
Każdy śpi inaczej – są tacy, którzy preferują twarde podłoże snu oraz ci, którzy wolą miękkie posłanie. Pomimo tego, że każdy ma inne preferencje, wszyscy jednak powinniśmy pamiętać, że kręgosłup musi być podczas snu przez materac odpowiednio podparty, a ciało nie może gwałtownie zapadać się pod swoim własnym ciężarem. Mięśnie mają być rozluźnione a wszystkie punkty nacisku w ciele zniwelowane. Tylko wtedy mamy szansę na zdrowy, regenerujący sen.
Jak wybrać materac idealny?
Jest kilka sposobów na to, by wybrać odpowiedni dla siebie model. Przede wszystkim jedyną skuteczną metodą jest indywidualne testowanie w salonie. Należy się leżąc na materacu odrobinę „powiercić” ułożyć w ulubionej pozycji, w której zasypiamy i zrobić tzw. „test płaskiej ręki”. Leżąc na plecach spróbujmy włożyć płaską dłoń w przestrzeń pomiędzy lędźwiowym odcinkiem kręgosłupa, a materacem. Jeżeli ręka ma zbyt dużo miejsca oznacza to, że materac jest zbyt twardy, jeżeli natomiast nie możemy włożyć jej tam wcale, wtedy leżymy na zbyt miękkim modelu.
- Klienci często pytają nas o to, które materace są najlepsze czy najwygodniejsze. Zawsze odpowiadamy, że tylko te, które odpowiadają na indywidualne potrzeby konkretnej osoby. To dlatego rynek materacy jest tak zróżnicowany, projektujemy modele piankowe, sprężynowe czy takie, które łączą najnowsze technologie. Każdy wkład, materiał, surowiec zmienia właściwości poszczególnego modelu – wszystko po to, żeby je jak najbardziej spersonalizować. Chcemy żeby każdy mógł odnaleźć swój „materac idealny”, dostosowany do osobistych preferencji - mówi Radosław Jędrzejczyk, Kierownik Działu Sprzedaży.
Ważne też, żeby przy wyborze materaca nie sugerować się opiniami i rekomendacjami znajomych, a nawet najnowszymi trendami. To na czym śpimy jest niezwykle indywidualne i zależy m.in. od wagi ciała (osoby cięższe powinny zwrócić uwagę na nieco twardsze materace), ulubionej pozycji, w której zasypiamy, czy po prostu subiektywnych preferencji (jedni z nas wolą twardsze podłoże snu, inni poszukują uczucia miękkości i subtelnego „wtapiania” się ciała w materac).
Podsumowując: na naszą sypialnię patrzmy jak na zbiór powiązanych z sobą elementów, w którym to odpowiednio dobrany materac jest najważniejszy – bez niego nie ma zdrowego snu! Pamiętajmy jednak także o pozostałych czynnikach wspierających nasz odpoczynek: odpowiednim świetle, temperaturze w sypialni, wyciszeniu.
Wybierając swój idealny model materaca opierajmy się natomiast wyłącznie na indywidualnych odczuciach. Nigdy nie kupujmy go „w ciemno”, zawsze przetestujmy go kładąc się na nim i wykonując tzw. „test płaskiej ręki”, wiercąc się, układając w ulubionej pozycji itp.
Połącz z sobą poszczególne elementy tej sennej „układanki” i zaprojektuj sobie zdrowy sen!
Udostępnij
Zobacz też
Czy spanie na zapas naprawdę działa? Poznaj zalety i wady "nadmiernego snu"?
Zobacz więcejMaterac 140x200 dla par: czy jest odpowiedni do dwuosobowego łóżka?
Zobacz więcejZnajdź sklep
Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź najbliższy sklep z produktami Hilding Anders. Możesz kupić swój materac internetowo i stacjonarnie.